Başarı için çocuklar sağlıklı beslenmeli

Başarı için çocuklar sağlıklı beslenmeli

ADANA (İLKHABER) – Uzun bir yaz tatili sona ermesiyle birlikte büyük gün geldi ve şimdi okul zamanı. Yeni eğitim ve öğretim yılı dolayısıyla Türkiye’de 18 milyonun üzerinde öğrenci ve 1 milyonu aşkın öğretmen bugün ders başı yapacak. 

İlk kez ders başı yapacak olan okul öncesi öğrencileri, ilkokul birinci sınıf, ortaöğretim kurumlarında eğitim ve öğretime başlayacak hazırlık sınıfı ve 9'uncu sınıf öğrencileri ile pansiyonda kalacak öğrenciler, uyum eğitimi dolayısıyla geçtiğimiz hafta içerisinde ders başı yaptı. Şimdi ise tüm öğrencileri heyecanlı ve bir o kadar uzun bir eğitim dönemi bekliyor.

Özellikle ilk kez eğitim hayatına başlayacak olan okul çağı çocukları bedensel ve zihinsel yönden gelişme döneminde oldukları için beslenmeleri de büyük önem taşır. İşte bu bağlamda ebeveynlere büyük iş düşüyor.

Okul hayatı ile birlikte değişecek olan beslenme şeklinin önemine dikkat çeken uzmanlar, ebeveynlerin beslenmedeki yaklaşımlarının, çocukların ileriki yıllardaki sağlığını doğrudan etkilediğini belirtiyor.

Son yıllarda artan beslenme bozuklukları nedeniyle obezitenin hızla artışına dikkat çeken Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, “Günümüzde artan iş yoğunluğu, çocukların her yerde birşeylere ulaşabilmesi ve beslenmedeki düzensizlikler derken tüm bunlar obezitenin günümüzde çığ büyüdüğünü görmekteyiz. İşte burada geleceğimiz olan çocukların sağlıklı beslenmesinde ebeveynlere büyük iş düşmektedir” dedi.

Sağlıklı beslenmenin artık bir yaşam tarzı haline getirilmesinin önemine değinen Şenses, “Sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenme hepimiz için aslında bir tarz olmalı. Çünkü sağlıklı beslenmenin bir dönemi, yılı yoktur. Her zaman sağlıklı beslenmeli ve sağlıklı yaşamalıyız” diye konuştu.

Okulların açılmasıyla birlikte beslenmenin önemine değinen Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, ebeveynlere şu önerilerde bulundu;

“Çocuklarımız okula gitmek için artık düzenli bir şekilde sabah erken kalkıp hazırlanacaktır. İşte burada kahvaltı çok önemli bir öğün olarak karşımıza çıkıyor.  Sabah kalktığımızda gece boyunca uzun bir süre aç kalan vücudumuzun gerekli olan enerji ve besin ögesini alması için iyi bir kahvaltı yapılması gerekir. 

İyi bir kahvaltı ile yeni güne başlayan öğrenciler, derse daha kolay adapte olacaktır. Ancak birçok öğrencinin erken kalkması nedeniyle bu önemli öğünü atladığını görebiliyoruz. Burada annelere büyük görev düşüyor. Onlar için sevebilecekleri öğünleri hazırlamak, kahvaltı yapmalarını sağlamak açısından önemli olacaktır.

Bu bağlamda çocuklarımıza düzenli kahvaltı alışkanlığı kazandırmamız gerekir. Düzenli kahvaltı alışkanlığı olamayan çocukların ilerleyen saatlerde acıkmaları, onları abur cubur tüketmeye itebilir. Bu da dengesiz ve sağlıksız beslenmelerine neden olacaktır. Buna dikkat etmek gerekiyor.

Çocuklar büyüme ve gelişme döneminde alması gereken enerji ve besin ögelerinin çoğunu ana öğünlerden alır. Öğün atlaması hem enerji, hem de besin ögeleri yönünden yetersiz olacağından sağlıksız bir beslenmeye neden olur. 

Ebeveynler, çocukların günde 3 ana öğün yapmasına dikkat etmelidir. Kahvaltı alışkanlığı kazanmayıp, acıktıkları vakit abur cubur tüketmek istediklerinde, gazlı içecekler, yağlı ve şekerli besinlere yönelebilirler. Onlara bu tür yiyeceklerin zararlarından bahsedilmeli ve sağlıklı atıştırmalıkları tercih etmeleri sağlanmalıdır. 

Çocuklara haşlanmış yumurta, peynir, mevsim sebzeleri (domates, salatalık, yeşillik) ekmek, ev yapımı reçel, bal ve ya pekmez önerilebilir. Sabahları, süt ile hazırlanmış kahvaltılık gevrekler. Yanında ekmek ile birlikte tüketilecek sebzeli bir omlet veya menemen yararlı olacaktır. Çok tahıllı ekmekler ile hazırlanmış tost veya sandviç yanına veya içerine tabii ki mevsim sebzeleri domates, salatalık, yeşillik tercih edilebilir.

Sabah kahvaltı yapamayan çocuklar için ise süt ve mevsim meyvesi ile küçük bir kahvaltı yapması sağlanıp ara öğün olarak tost veya sandviç tüketmesi sağlanabilir. Ayrıca ara öğün olarak beslenme çantasına koyacağınız besinler günlük enerji ve besin ögesi ihtiyacını karşılamak için önemli olduğu kadar beyin gelişimi için de önemlidir. 

Mevsim meyveleri, kuruyemişler (ceviz, fındık, badem vs.) süt veya ayran, ev yapımı kek veya poaça, taze sıkılmış meyve suları, sağlıklı sandviçler beslenme çantasına koyulabilir. Unutmayın ki; çocuklar büyüme ve gelişme döneminde alması gereken enerji ve besin ögelerinin çoğunu ana öğünlerden alır. Öğün atlaması hem enerji hem de besin ögeleri yönünden yetersizlik sağlayacağı için sağlıksızdır. Onun için mutlaka günde 3 ana öğün yapılmasına dikkat edilmelidir.

Büyüme ve gelişme döneminde kaliteli protein ihtiyacının karşılanması çocuklar için çok önemlidir. Et, tavuk, balık, yumurta gibi besinleri sağlıklı yöntemlerle pişirerek çocuklara sunmak protein ihtiyacını karşılamak konusunda ciddi destek sağlar. 

Aynı zamana yine bir kaliteli protein kaynağı olan peynir, süt, yoğurt, ayran, cacık kalsiyum açısından da destek sağlar. Kuru bakliyatlar (kuru fasulye, nohut, barbunya vs.) bitkisel kaynaklı protein açısından zengindir. Ayrıca haftada en az 2 defa mutlaka tüketmesi sağlanmalıdır. Öğünde salata veya söğüş tüketmesini sağlamak lif alımı açısından çok önemlidir. 

Öğle veya akşam öğününden birinin sebze olarak tüketilmesi de yine lif açısından ve besin ögesi çeşitliliğini sağlamak açısından çok önemlidir. Yine ana öğünlerde az işlem görmüş ekmekler veya pilav, makarna gibi çocuğun enerji ihtiyacını karşılamaya yardımcı olan besinler ihmal edilmemelidir.

“YEMEĞİ SOFRADA YEMELİ”

Artık hemen hemen her eve teknolojinin girdiğini görmekteyiz ve çocukların bilgisayar, televizyon, tablet karşısında yemek yediğini görmekteyiz. İşte böyle durumlarda çocukların ne yedikleri ve ne kadar tükettiklerini kontrol etmekte zorlanıyorlar. 

Bu bağlamda özellikle akşam yemeklerinde ailecek sofraya oturmayı alışkanlık haline getirmek, hem aile bütünlüğünü sağlamaya yardımcı olacak hem de ebeveynlerin çocuklara sağlıklı beslenme konusunda örnek olmasını sağlayacaktır. 

“SU ÖNEMLİ”

Suyun önemini bugün bilmeyen yoktur. Unutmayın, çocukların vücudunda yetişkinlerden daha fazla su bulunmaktadır. Bu nedenle çocukların su tüketmeleri çok önemli.. Onların suya ihtiyaç duydukları, her an tüketebilmeleri için evde onların kolay ulaşabilecekleri yerlerde su olmalı ve mutlaka beslenme çantalarına su eklenmelidir.

UYKUYA DİKKAT!

Uyku aslında hepimiz için zaruri bir ihtiyaçtır. Gelişme çağındaki çocuklar için bu daha da önemli ve düzenli ve kaliteli bir uyku çocuğun büyüme hormonlarının daha düzenli salınımına yardımcı olacaktır. Günde 6 saatten az 10 saatten fazla uykuya vakit ayırılmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca uykunun kaliteli olması için çocuğun uyuduğu saatin çok geç olmaması ve uyuduğu ortamın karanlık olması da önemlidir. 

Tüm gün okulda oturan eve gelince masa başında ders çalışan çocuğun harekete ihtiyacı vardır. Hareketsizlik maalesef kalori harcamamızın yavaş olmasını sağlar. Özellikle çocukluk çağında yapılan sportif faaliyetler çocuğun hem fiziksel hem de ruhsal sağlığı açısından gelişimine olumlu katkı sağlar.

Yeterli ve dengeli beslenme ömür boyu hepimiz için çok yararlı olacaktır. Sağlıklı yaşamın ilk adımları çocukluk döneminde atılacağı unutulmamalı, ebeveynlerin çocuklarına yeterli ve dengeli beslenme konusunda iyi örnek olmaları gerekir.

Ebeveynler, kendi beslenmelerini sağlıklı tercihlerden yana yaptıklarında çocuklarında onları örnek almaya başladıklarını göreceklerdir. Böylece gelecekte onları birçok kronik hastalıktan korumuş ve sağlıklı olmaları için onlara gerekli ortamı hazırlamış olurlar. İyi örnek olmak, öğüt vermekten daha etkilidir”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2