banner6

Basın kuşatma altında

Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle basın açıklaması yapan Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir:

Basın kuşatma altında

Basın kuşatma altında

 

 

ADANA-3 Mayıs Basın Özgürlüğü günü nedeniyle bir basın açıklaması yayınlayan Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, ülkemizde basının çalışma özgürlüğünün kısıtlandığını, ifade özgürlüğü önünde engeller bulunduğunu, onlarca gazetecinin hapishalerde bulunduğunu, yüzlercesi hakkında soruşturma açıldığını belirterek, mevcut durumu kaygıyla izlediklerini söyledi.

 

Basına yönelik baskı ve sindirme girişimlerinin yanısıra sigortasız ve sendikasız çalıştırmaların arttığına dikkat çeken Başkan Esendemir, basın emekçilerinin özlük haklarının da ellerinden alındığını, çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiklerine dikkat çekerek, “Basının özgür olmadığı ülkelerde demokrasiden ve özgürlüklerden bahsedilemeyeceğini” vurguladı.

 

Başkan Esendemir, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü nedeniyle yaptığı açıklamada şu görüşleri dile getirdi:

 

“Tüm dünyada 3 Mayıs “BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ” olarak kutlanırken, ülkemizde basına yönelik baskı ve sindirme girişimlerinin yanısıra tutuklu gazetecilerin varlığı da basın özgürlüğünü yaralayan en büyük sorun olarak karşımızda duruyor.  İfade özgürlüğünün önündeki engellerin yanısıra basının çalışma alanları daraltılmakta, basın özgürlüğü sekteye uğratılmakta, meslektaşlarımıza yönelik tutuklama girişimleri kaygıyla karşılanmaktadır.

 

Türkiye bugün çok önemli bir süreçten geçiyor. Yazdıkları yazılardan ve yaptıkları yorumlardan dolayı çeşitli görüşlere sahip 68 gazeteci cezaevlerinde bulunuyor. Yaklaşık 2 bin kişi hakkında yargılama ve yaklaşık 4 bin gazeteci hakkında ise soruşturmalar sürüyor. Türk basını her geçen gün biraz daha ağırlaşan koşullar altında yaşam mücadelesi vermekte olup, basın emekçileri olarak mevcut durumu kaygıyla izliyoruz.

 

 

 

Basın; kartellerin elinde tek ses haline dönüşürken, basın emekçileri sendikasız, iş güvensiz ve can güvenlikleri olmadan çalıştırılmaktadır.  Basın demokrasinin en önemli unsurlarından biridir. Basın özgürlüğünün olmadığı ülkelerde, demokrasiden ve özgürlüklerden söz edilemez. Gazetecilerin ellerinden alınan yıpranma hakkının geri verilmesi, çalışma alanlarının genişletilmesi, ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması gerekmektedir.

 

 

 

Tüm baskı ve yıldırma girişimlerine karşı, basın emekçileri gerçek demokrasinin, özgür bir basın olmadan hayata geçirilemeyeceğinin bilinciyle, özveriyle görev yaparak, bu uğurda bedeller ödemeye devam etmektedir.  Çağın tanığı olan basın; halkın haber alma ve haber verme hakkını kullanmasının önündeki tüm engelleri aşarak, toplumun refah düzeyinin artması ve gelir dağılımındaki adaletsizliğin önlenmesi için denetim görevini eksiksiz olarak yerine getirmeye gayret edecektir.

 

 

 

Baskı ve sindirme girişimleriyle özgür basının susturulamayacağı gerçeğini bir kez daha haykırıyor, basına yönelik saldırıları kınıyor,  BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ’nü buruk bir şekilde kutluyoruz.”

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42