Bayramda sağlıklı beslenme önerileri

Ramazan ayı iki gün sonra sona eriyor ve Pazar bayramın ilk günü.. Ramazan ayı, oruç tutanlar için beslenme ve yaşam şeklinin değişmesinin yanında, günlerin sıcağa denk gelmesi ve uzun olması ile birlikte beslenme şekli de değişik oluyor.

Bayramda sağlıklı beslenme önerileri

Serhat ŞANLI / ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) – Ramazan ayı iki gün sonra sona eriyor ve Pazar bayramın ilk günü.. Ramazan ayı, oruç tutanlar için beslenme ve yaşam şeklinin değişmesinin yanında, günlerin sıcağa denk gelmesi ve uzun olması ile birlikte beslenme şekli de değişik oluyor.

Ayrıca Coronavirüs (Covid-19) ile mücadele ettiğimiz bu günlerde evde geçirdiğimiz Ramazan ayında kalabalık iftar yemeklerinden, buluşmalardan sağlığımız için vazgeçmek zorunda kaldık. Bu yıl Ramazan Bayramı’nda Coronavirüs (Covid-19) pandemisi ile mücadele çerçevesinde arife günü ile birlikte 4 gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Ayrıca 21 Mayıs Perşembe ve 22 Mayıs Cuma günü saat 23.00’kadar açık olacak olan market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler; İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre bayram arifesine denk gelen 23 Mayıs Cumartesi günü 10.00-17.00 saatleri arasında hizmet verebilecek.

Uzmanlar normalde bayramların tatlı ve hamur işleri gibi gıdaların en çok tüketildiği günler olarak belirtiyor. Ramazan Bayramı'nda beslenme düzenine dikkat edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, Ramazan boyunca tutulan oruçlar nedeniyle uzun açlığa alışan vücudumuzun fazla yemek yemeye bağlı sorunlar yaşayabileceğini belirterek uyarıda bulunuyor.

Peki! Bayramda nasıl beslenmeliyiz? Günlük öğün sayısı ve beslenme düzeninin değiştiği Ramazan ayı sonrası nelere dikkat etmeliyiz?

Gazetemize bu konuda önemli açıklamalarda bulunan Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, Ramazan ayı süresince değişen öğün saatleri ve beslenme düzeninden sonra normal yemek düzenine geçişte dikkatli olunması gerektiğine dikkat çekerek, Bayramı sağlıklı geçirmek için şu önerilerde bulundu;

“Öncelikle Ramazan ayı boyunca metabolizma hızı yavaşladığı için bayramda aşırı yeme sonucunda daha hızlı kilo artışı görülebileceği unutulmamalı ve bayram süresince mide ve bağırsak rahatsızlıkları yaşanmaması için fazla şeker ve şekerli gıdaların tüketimine dikkat edilmeli..

Şimdi Bayram geldi ve ister istemez tatlı ve hamur işleri bayramda artacaktır. Bir aylık oruç sonrası, vücudumuz Ramazan Bayramı ile birlikte normal beslenme düzenine girecektir. Ancak Ramazanın ardından bayramda da kontrollü beslenmek gerekir.

Aslında düzenli ve dengeli beslenme sağlıklı bir yaşamın olmazıdır. Başta bunu iyi bilmeliyiz. Çünkü sağlıklı yaşam için dengeli ve düzenli beslenmek şart. Özellikle oruç tutanlar için iki öğün yemek yeme nedeniyle kişilerin beslenme alışkanlıklarını değişebiliyor.

Ramazanın sona ermesi ile birlikte bayramda normal yeme düzenine geçildiğinde ister istemez fazla yemek yeme eğilimi olabiliyor. Bu durum beraberinde mide rahatsızlıklarına ve hazımsızlığa neden olabilir. Bayramda tatlılar ve hamur işlerindeki artışlara dikkat etmekte fayda var.

Ramazan boyunca tutulan oruçlar nedeniyle değişen beslenme düzeni bayramla birlikte normale dönecektir ancak uzun açlığa alışan vücut fazla yemek yemeye bağlı sindirim sisteminde problem yaratabilir.

AZ AZ, SIK SIK BESLENMELİ

Tutulan oruç nedeniyle küçülen mideniz fazla yemek yediğinizde rahatsız olabilir. Bu nedenle 3 ana öğün tüketmeye dikkat etmeli ana öğünlerin arasına sağlıklı atıştırmalıklar eklenmelidir. Böylelikle öğün sayısının arttırılması ile metabolizma çalışmasına da katkıda bulunulmuş olur.

Ara öğün olarak yaz meyveleri, süt, ayran gibi aynı zamanda sıvı ihtiyacımızı da karşılayacak ara öğünler tercih edilebilir. Az ve sık beslenilmeli, öğün atlamamaya özen gösterilmelidir. Ara öğün ekleyerek ramazan boyunca yavaşlayan metabolizmanızı da hızlandırmış olursunuz.

MUTLAKA KAHVALTINIZI YAPIN

Kaliteli bir kahvaltı yapmaya dikkat edin. Hafif ama tok tutan besinler tercih edin. Peynir, yumurta, süt gibi protein içeriği yüksek ve tok tutan besinler tercih edin. Tam tahıllı ekmek ve söğüş sebzeler ile aldığınız lif miktarınızı arttırın.

İKRAMLARI PAYLAŞIN. ÇÜNKÜ KALORİLER PAYLAŞTIKÇA AZALIR

Bayram boyunca yapılan her ziyarette ikram edilen çikolata, şeker, tatlı tüketimine çok dikkat edilmelidir. Bayramda tatlı tüketimi isteniyorsa hamurlu, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar ve küçük porsiyonlar halinde tercih edilmelidir.

İkramda bulunurken hamur işi tatlılar yerine sütlü tatlılar, taze veya kuru meyveler; şerbetler yerine taze sıkılmış meyve suyu, az şekerli limonata, ayran vb. içecekler sunulabilir. Boş kalori olarak değerlendirilen miktar olarak küçük ancak kalori olarak yüksek olan bu gıdalar sadece günlük alınan enerjinin artmasına neden olmaktadır.

Bu durumda bayram sonrası tartıda kilo artışını görmemize neden olabilir. Bu yüzden yapılan her ziyarette ısrarla ikram edilen tatlıların porsiyonunu küçük tutmak çok önemli. Mümkünse yanınızdakilerle paylaşın.  

Değişime önce kendi evinizden başlayın. Ağır şerbetli tatlılar yerine meyveli veya sütlü tatlılar ikram edin. Hazırladıklarınızı tüketmeleri konusunda ısrarcı olmayın. 

GÜNDE ENAZ 2 LİTRE SU

Bayram süresince ve bayramdan sonra da tüketilen sıvı miktarına özen gösterilmeli, günde ortalama 1,5 – 2 litre su içilmelidir. Dün boyu çay, kahve gibi kafein içeriği yüksek içecekleri fazla miktarda tüketmemelidirler. Ziyaretler sırasında yapılan çay ve kahve ikramlarını minimumda tutmak bunlar yerine evde hazırlayabileceğiniz soğuk çay, ayran, taze sıkılmış meyve suyu, limonata sıvı alımını arttırmaya yardımcı olacaktır.

Bayram süresince alınan fazla enerjiyi harcamak için mutlaka egzersiz veya yürüyüş yapmaya dikkat edilmelidir. Haftada 150 dakika veya günde 10 bin adım atın. Egzersiz veya yürüyüş yapmaya fırsatımız olmasa dahi mümkün olduğunca hareketli olmaya dikkat edilmelidir.( kısa mesafelerde araba kullanmamak, asansörle inmek yerine merdivenleri kullanmak v.b.)

DİYETİ OLANLAR DİKKAT!

Özellikle diyabet, tansiyon, kalp rahatsızlığı, böbrek problemleri olanların ve diyet yapanların bayram süresince diyetlerine dikkat etmeye devam etmeleri çok önemli”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2