banner6

“Bazı davaların vekalet ücretlerinde KDV indirildi”

Avukatlık hizmeti vekalet ücretlerindeki Katma Değer Vergisinin bazı alanlarda yüzde 18’den yüzde 8'e düşürüldüğünü belirten Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Aile, tüketici ve çocuk mahkemeleri görev alanına giren davalar ile vesayet davaları ve işleri, bu davalara bağlı kanun yolları, iş uyuşmazlıklarında dava şartı olarak arabuluculuk ile bunlara bağlı ilamlı icra takipleri kapsamında verilen avukatlık hizmetlerinden yüzde 8 oranında Katma Değer Vergisi alınacak” dedi.

“Bazı davaların vekalet ücretlerinde KDV indirildi”

F. Metin MARACI

ADANA (İLKHABER) – Avukatlık hizmeti vekalet ücretlerindeki Katma Değer Vergisinin bazı alanlarda yüzde 18’den yüzde 8'e düşürüldüğünü belirten Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Aile, tüketici ve çocuk mahkemeleri görev alanına giren davalar ile vesayet davaları ve işleri, bu davalara bağlı kanun yolları, iş uyuşmazlıklarında dava şartı olarak arabuluculuk ile bunlara bağlı ilamlı icra takipleri kapsamında verilen avukatlık hizmetlerinden yüzde 8 oranında Katma Değer Vergisi alınacak” dedi.

Adana Barosu’nda ruhsat heyecanı yaşandı. Staj dönemlerini başarıyla tamamlayan; Ömer Göncü, Saynur Yücel, Ömer Faruk Kılıç, Özge Karaca, Alptuğ Açıkgöz, Erdeniz Kıvcı, Tolgahan İsotçu, Ruken Budak, Şeyma Özalp ve Ergün Görgülü meslek yeminlerini ederek, cübbe giydikten sonra ruhsatlarını aldı.

Adana Adliyesi Mahmut Esat Bozkurt salonunda yapılan törenle; Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Başkan Yardımcısı Av. Sabahattin Gümüş, Sayman Av. İlknur Önal, Yönetim Kurulu Üyeleri; Av. Timur Ortatepe, Av. Miyesser Ersalan Önenli, Av. Timur Ortatepe, Av. Nevzat Elçi, Av. Furkan Kılıç ve Av.Mert Kuşdemir ile genç avukatların aileleri ve avukatlar katıldı.

Törende bir konuşma yapan Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Meslektaşlarımızın katılımı bizlere büyük katkı ve güç vermektedir. Ünlü şair Hasan Hüseyin Korkmazgil’in ‘Yaprak döker bir yanımız, bir yanımız bahar bahçe’ dizeleri aklıma geldi. Şu an bahar, bahçe bölümünü yaşıyoruz” dedi.

Genç avukatlara nasihatlerde bulunan Av. Veli Küçük, “Uzun bir eğitim ve staj evresini büyük bir başarıyla tamamladılar. Bugün kahramanı olmayı fazlasıyla hak ettiler. Meslektaşlarımı, ailelerini ve bilgi ve deneyimlerini genç meslektaşlarımla paylaşan büro avukatlarımızı kutluyorum. Mutlaka empati ile mesleğimizi yürütmeliyiz. Bugünden itibaren meslek etiği ve kurallarına riayet edeceklerine de inancım tamdır” diye konuştu.

Avukatlık hizmeti alan kişilerin yüzde 18 olarak ödediği vekalet ücretlerindeki Katma Değer Vergisinin bazı alanlarda Cumhurbaşkanı kararıyla yüzde 8'e düşürüldüğünü belirten Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Resmi Gazete’de yer alan açıklamaya göre, aile mahkemeleri, tüketici mahkemeleri ve çocuk mahkemeleri görev alanına giren davalar ve işler, vesayet davaları ve işleri, bu davalara bağlı kanun yolları, iş uyuşmazlıklarında dava şartı olarak arabuluculuk ile bunlara bağlı ilamlı icra takipleri kapsamında verilen avukatlık hizmetlerinden yüzde 8 oranında Katma Değer Vergisi alınacak. Daha önceden yüzde 18 KDV tahsilatı yapılıyordu. Bu düzenlemelerin avukatlığın tüm alanlarında olması gerekir. Bunun Cumhurbaşkanlığı kararıyla değil, TBMM tarafından yasa yoluyla olması gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

Yargı paketi içerisinde yer alan ‘Hukuk Mesleğine Giriş’ sınavını desteklediklerini ifade eden Baro Başkanı Av. Veli Küçük, şöyle konuştu;

“Ancak hukuk fakültesi sayısının fazlalığı ve son dönemde popülist politikalarla da halen açılmaya devam etmekte iken üstüne üstlük kontenjanlarının da artırılmasıyla ülkemizin ihtiyacının çok üzerinde üniversite mezunları yetiştirilmesine sebebiyet verildi.

Şu anda Baromuza bir büroda çalışmak için iş arayan birçok genç meslektaşımız başvuruda bulunmuştur. Bizler üniversite mezunu işsizler yaratma lüksüne sahip değiliz. İhtiyaca göre belirlenen sayıda hukuk mezunu yetiştirmek zorundayız.

Aileler evlatları için büyük zahmete katlanıyorsunuz. Avukatlık gibi kamusal bir mesleğe girmelerinden ötürü siz aileler olarak gururu yaşıyorsunuz, biz de mutluluk duyuyoruz ama gençlerimiz gelecek kaygısı yaşarsa bunun çok da anlamı olmaz. Hukuk fakültelerinin 190 bin olan tercih sıralaması da 100 bine çekilmelidir. Merkezi bir sınavla da önemli mesleklerde olduğu gibi sınavla mesleğe giriş olmalıdır.

Ayrıca Yargı Reformu içerisinde yer alan ‘Avukatlara yeşil pasaport’ konusuna da değinecek olursak, yapılacak düzenlemede meslekte 15 yılı dolduran avukatlara ‘verilebilir’ şeklindeki ibarenin yerine ‘verilir’ şeklinde kesin bir hüküm yer alması gerekir. Bizler hakim ve savcılar hangi koşullarda yeşil pasaportu alıyorsa o şekilde almalıyız. Yargı erkleri arasında eşitliğin mutlak suretle sağlanması gerekmektedir”

Konuşmanın ardından Baro Başkan Yardımcısı Av. Sabahattin Gümüş tarafından toplu halde yemin eda eden genç avukatlara cübbelerini; önceki dönem Baro Başkanı Av. Aziz Erbek, Av. İlyas Arslantaş, Osmaniye Barosu avukatlarından Av. Alptekin Uçmak, Av. Güliz Özlem Altıparmak- Zafer Erman Altıparmak, Av. Fatih Kutlubay Keleş, Av. Ceyda Esay Büyükdağ, Av. Sefa Takırtaş ve Av. Furkan Kılıç giydirdi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER