banner6

“Belgeden Kurguya, Atölyeden Müzeye Mardin’den Fotoğraflar”

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi – Dilek Sabancı Sanat Galerisi, “Belgeden Kurguya, Atölyeden Müzeye – Mardin’den Fotoğraflar” adlı yeni sergisini sanatseverlerle buluşturdu.

“Belgeden Kurguya,  Atölyeden Müzeye  Mardin’den Fotoğraflar”

Adnan AVUKA

MARDİN (İLKHABER) - Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi – Dilek Sabancı Sanat Galerisi, “Belgeden Kurguya, Atölyeden Müzeye – Mardin’den Fotoğraflar” adlı yeni sergisini sanatseverlerle buluşturdu.

“Fotoğrafın Türlü Halleri – Murat Germen: Kesit Retrospektif” sergisi kapsamında çağdaş fotoğraf sanatçıları Murat Germen’in öncülüğü ile Ahmet Elhan’ın yürütücülüğünde düzenlenen atölye çalışmalarına katılan 17 genç yeteneğin ürettikleri fotoğraflardan bir seçki yer alıyor. "Zaman / mekân" kavramlarının arasındaki dinamiklerle, “inşanın temsili, temsilin inşası" ikilemi üzerine odaklanan atölyede öğrendikleri teknik bilgileri uygulamaya döken katılımcıların çektikleri fotoğraflar, toplam 5 aylık bir çalışmanın sonunda sergi  hazır hale geldi.

 

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Dilek Sabancı’ya, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Direktörü Dr. Nazan Ölçer’e ve ekibine, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan’a bu serginin Mardin’de açılmasına zemin ve fırsat yarattıkları için teşekkür eden Projenin öncüsü çağdaş fotoğraf sanatçısı Murat Germen,Toplantılarımız sırasında Nazan Ölçer'in vizyoner ve öncü bir karar vererek bir atölye çalışması gerçekleştirme teklifini yapması beni çok heyecanlandırdı. İşbirliği teklifi götürdüğüm değerli sanatçı Ahmet Elhan’la birlikte yürüttüğümüz ve Mardin'de üç ayrı çalıştay buluşması sonrası ortaya çıkan müstesna içerik, Elhan olmasaydı böyle şekillenmezdi, kendisine de ayrıca müteşekkirim. Bir memleketin belkemiğini sağlamlaştıran en önemli olgunun işbirliği olduğunu düşünüyorum. Mardinli kardeşlerimizle birlikte ortaya çıkardığımız bu sergi benim için gerçekten hiç ama hiç unutmayacağım bir deneyim oldu. Güncel sanat evrensel standartlarında olan bu üretimin Mardin dışında başka illerimiz ve mümkünse ülkelerde sergilenmesi gerektiğini düşünüyor, bu işbirliğinin süreli bir şekilde tekrarlanabilmesini rica ve umut ediyorum” dedi.

 

Mardinli sanatseverlerin ‘Fotoğrafın Türlü Halleri’ sergisine ve bu kapsamda yürütülen atölyelere yoğun ilginin, yeni serginin temelini oluşturduğunu ifade eden Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Belgeden Kurguya, Atölyeden Müzeye: Mardin’den Fotoğraflar’ sergisinin ilk adımları Murat Germen’in öncülüğünde ve Ahmet Elhan’ın yürütücülüğünde yapılan atölye çalışmaları ile atıldı. Germen ve Elhan’ın sunumlarıyla başlayan atölye çalışmaları, Dara Antik Kenti’nde devam etti. Mardin’den farklı kareler, Mardinlilerin kadrajında kendilerine yer buldu. Sanatın birleştirici gücü ve genç sanatçıların heyecanlarıyla şekillenen bu sergiyi çok önemli buluyorum.

Tarihi duvarlarında bugüne kadar pek çok usta ismi ağırlayan Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nin, genç yeteneklerin eserleriyle dolmasından da büyük mutluluk duyuyorum. Umuyorum ki, bu sergi başka gençlere de ilham verir ve onları teşvik eder. Bizler de sanatın farklı dallarıyla yakından ilgilenen, bu alanlarda eserler üreten daha fazla gençle tanışma fırsatı buluruz” şeklinde konuştu.

Gençlerin sanata gönülden bağlılığı ve hevesi sayesinde ortaya çıkan serginin toplumla güçlü bağlar kuracağına inandığını kaydeden Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer, “Değerli çağdaş fotoğraf sanatçısı Murat Germen’in ’Fotoğrafın Türlü Halleri – Murat Germen: Kesit Retrospektif‘ sergisiyle temelleri atılan ‘Belgeden Kurguya, Atölyeden Müzeye – Mardin’den Fotoğraflar’  isimli sergide, genç yeteneklerin üretimlerini bir araya getirmekten ve Mardin’in kültürel hayatına katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Murat Germen ve Ahmet Elhan’ın kıymetli katkılarıyla ortaya çıkan bu sergi, Mardin’de yaşayan gençlerin kendi sanat dillerini oluşturma yolunda emin adımlar atmalarına imkân sağladı. Bu gençlerin sanata gönülden bağlılığı ve hevesi sayesinde ortaya çıkan serginin toplumla güçlü bağlar kuracağına inanıyorum” dedi.

Mardin temalı fotoğrafların yer aldığı “Belgeden Kurguya, Atölyeden Müzeye – Mardin’den Fotoğraflar” sergisi, 15 Eylül 2019 tarihine kadar Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde ziyaretçilerin yoğun ilgi gördü.

AHMET TÜRK “FOTOĞRAFLARIN ANLAMI ÖZGÜRLÜĞÜN BİR İŞARETİDİR”

Açılışa katılan Mardin Büyükşehir Eşbaşkanı Ahmet Türk  ile ekibi ve Artuklu İlçe belediye başkan yardımcısı Yılmaz Hiçbezmez , İstanbul Marev yönetimi, fotoğraf sanatçıları büyük bir kalabalık katılım ile yapıldı.

Ahmet Türk yaptığı kısa konuşmasında, bu gibi sergilerin demokrasi ve insan özgürlüğünü pekinştirdiğini Mardin’de bu serginin açılması hoşgörüsünün bir simgesi olduğunu belirtti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2019, 15:39

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER