banner6

Bilinçsiz maske kullanıyoruz

Adana’da vatandaşların bilinçsiz maske kullanımı objektiflerimize yansıdı.

Bilinçsiz maske kullanıyoruz

Bayram BULUT/ Özel Haber

ADANA (İLKHABER) - Adana’da vatandaşların bilinçsiz maske kullanımı objektiflerimize yansıdı.

KOVİD-19 Pandemi süreci devam ediyor. Son günlerde vaka sayılarında yaşanan gözle görülen artışlar Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere yansıyor. Artan vaka sayılarına rağmen hala birçok vatandaşın koruyucu maskelerini bilinçsiz şekilde taktığı objektiflerimize yansıdı. Kent merkezinde çekilen fotoğraflarda birçok vatandaşın maskesini taktığı ancak maske ile sadece ağzını kapattığı görüldü.

BURUN KISIMLARI AÇIKTA

Burun kısımları açıkta kalan kişiler kent merkezinde öylece dolaştı. Bazı kişilerin ise maskelerini tamamen çenelerinin altına indirerek yasak olmasına rağmen ana yol üzerlerinde sigara içerek dolaştığı dikkatlerden kaçmadı. Polis ekiplerini gören bazı kişiler ise, para cezası kokusuyla maskelerini düzelttikleri görüldü.

MASKELER GELİŞİ GÜZEL ATILIYOR

Öte yandan kullanılan maskelerin yerlere atıldığı dikkatlerden kaçmazken, yere atılan maskelerin virüsün yayılmasında daha çok neden olduğu öğrenildi. Uzmanlar maskelerin gelişi güzel yerlere atılmasının doğru olduğunu her fırsatta dile getirirken, bazı vatandaşların ise bu uyarılara da uymadıkları dikkatlerden kaçmadı.

KURALLARA UYULMUYOR, VAKA SAYISI ARTIYOR

Alınan tüm önlemlere rağmen kurallara uymayan kişilerin fazlalığı virüsün hızla yayılmasına neden olurken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sömestr tatili hareketliliği ve aşıların gelmesiyle oluşan rehavet nedeniyle, son 1 hafta içinde yükseliş görüldüğünü kaydetti. Vaka sayılarının 6-7 bin bandında ilerlediğini dile getiren Koca, bu hafta 4-5 bin bandını görmesi gerektiğini, ancak bunun gerçekleşmediğini belirtti.

MUTASYONLU VİRÜS

Bakan Koca, son açıklanan verilere göre, 17 ilde 128 kişide görülen mutasyonlu virüsle ilgili de dikkat çeken açıklamasında, ülke genelinde mutant virüsün ciddi şekilde arttığını söyleyerek, “Mutant virüste, açıkladığımız rakamın çok üstüne çıktık şu anda. İl il artış sürüyor. Artmaya da devam edecek gibi. Mutant virüsün daha kolay bulaştığını, belirtinin daha erken çıktığını görüyoruz. İngiltere’de görülen varyantından bahsediyoruz. Bunun daha çok ilde yayıldığını görüyoruz” dedi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42