banner6

Bir ayda 969 kaza

Adana’da trafik sorunu gün geçtikçe büyüyor. Araç sayısının fazlalaşması ve buna bağlı olarak sürücülerin yoğun trafiğin bulunduğu alanlarda kural ihlalleri yapması kazalara neden oluyor.

Bir ayda 969 kaza

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Adana’da trafik sorunu gün geçtikçe büyüyor. Araç sayısının fazlalaşması ve buna bağlı olarak sürücülerin yoğun trafiğin bulunduğu alanlarda kural ihlalleri yapması kazalara neden oluyor.

Adana’da kural tanımayan sürücüler geçtiğimiz ay tam 969 kez trafik kazası yaptı. Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri ve İl Jandarma Komutanlığına bağlı trafik ekipleri tarafından sık sık yapılan denetimlere rağmen kural tanımayan sürücüler yine bildiklerini okudu. Kırmızı ışıkta geçenler, hız limitlerini aşanlar, diğer trafik kurallarına uymayan sürücüler Eylül ayı içerisinde 547 maddi hasarlı, 417 yaralamalı, 5 ölümlü olmak üzere toplam 969 trafik kazası yaptı. Bu kazalarda 7 kişi hayatını kaybederken, toplam 630 kişi ise yaralandı.

427 ARAÇ SÜRÜCÜSÜNÜN EHLİYETİNE EL KONULDU

Yine yapılan denetimlerde sadece eylül ayı içerisinde kontrol edilen 238 Bin 940 araçtan kusurlarından dolayı 2 bin 807 araç trafikten men edilirken, 427 araç sürücüsünün ehliyetine el konuldu.

KAZA NOKTASI

Adana’nın Seyhan İlçesi’ne bağlı Mustafa Kemal Paşa Bulvarı Şehit Komiser Mustafa Sarı Alt Geçidi’nin bulunduğu kavşakta da ciddi trafik kazalarının yaşandığı gözlendi. Neredeyse hemen hemen her gün aynı noktada yaşanan trafik kazalarında sürücülerin ışık ihlali ve hız yapmasından kaynaklı olduğu görüldü.

YAYA GEÇİTLERİNDE YOLCU İNDİRME

Daha önce haberini yaptığımız ve kent içerisinde çalışan toplu taşıma araçlarının yapmış olduğu yaya geçidinde yolcu indirmeleri konusunun da devam ettiği görülüyor. Özellikle Türk Kuşu Kavşağı civarındaki yaya geçitlerinde yolcu indiren toplu taşıma sürücüleri, yayalara yeşil ışık yanmalarına rağmen karşıdan karşıya geçmelerine neden oldukları görülüyor.

DENETİMLER YAPIMADI

Yetkililer konuyla ilgili gerekli denetim ve çalışmaları yapacaklarını söylemelerine rağmen aradan 2 ay gibi bir süre geçmesine rağmen sürücülerin bildiklerini okuması dikkatlerden kaçmıyor. Yayalar konudan şikayetçi olurken, toplu taşıma sürücüleri kendilerini uyaran vatandaşlara alenen hakaret ettikleri gözleniyor.

ÜÇ IŞIK AYNI ANDA YANDI

Kanal Kıyı Boyu üzerinde bulunan yeni açılan bulvar üzerindeki trafik ışığının azizliğine uğrayanlarda bulunuyor. Kıyı Boyu Bulvarı üzerinde bulunan trafik sinyalizasyonlarının üzerinde bulunan kırmızı, sarı ve yeşil ışığın aynı anda yanması objektiflere yansıdı. Sosyal medya üzerinden paylaşım yapan Hasan Taskıran isimli vatandaş, “Burada üç Işık birden yanıyor. Yer kıyı boyu TOKİ’lerinin yanındaki kavşak resmen kazaya davetiye çıkartıyor” dedi.

 YAYALAR

Kent içerisinde sadece araçların yapmış oldukları kural ihlalleri yer almıyor. Öncelik Yaya’nın isimli kampanya kapsamında yayalara geçiş önceliği tanındı. Yaya geçitlerinin olmadığı noktalarda dahi birçok yayanın önceliğin kendisinde olduğunu düşünerek yollardan karşıdan karşıya geçmeye çalıştıkları görüldü. Bunun da kazalara davetiye çıkartmaları dikkatlerden kaçmadı.

AKSAMALAR YAŞANIYOR

Kent içerisinde gelişi güzel araç park edenler nedeniyle ciddi sıkıntıların yaşandığı dikkatlerden kaçmıyor. Özellikle kent merkezinde yapılan tek yön uygulamasıyla birlikte bazı yollarda çift sıra halinde araçların park ettiği gözleniyor. Bu çift sıra park etmiş araçlar nedeniyle trafikte de zaman zaman aksamalar yaşanıyor.

KALDIRIMLARA ARAÇ PARKLARI

Araç sayısının artmasıyla kent içerisinde ciddi bir otopark sorunu da yaşanıyor. Binaların büyük bir bölümünün kendine ait otopark alanının olmaması, ara sokakların dahi araçlarla dolup taşmasına neden oluyor. Kaldırımların üzerlerine park eden araçlar nedeniyle yayalar, yol içerisinden yürümek zorunda kalıyor. Kaldırımlara park eden araçların yanına da araçların park etmesiyle, yayalar yol içerisinden geçerken seyir halindeki araçların altında ezilme tehlikesi geçirdikleri görülüyor.

SORUN

Engelli vatandaşlar tamamen geçemeyeceği bir hal kazanan kent içerisindeki kaldırımlara araç park eden sürücülülere yönelik yaptırımlar uygulanması gerekiyor. Yayalar, Kaldırımlara ve hatta yola park eden araçlar nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadıklarını söylüyor. Buna bir çözüm bulunmasını isteyen vatandaşların yanı sıra engelli vatandaşlar ise, bu sorunun kendilerine daha fazla olumsuz yansıdığını ifade ediyor.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER