banner6

“Bir Eğitimci Olarak Hz. Peygamberimiz” konulu konferans düzenlendi

Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Adana Şubesi tarafından Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında,“Bir Eğitimci Olarak Hz. Peygamberimiz” konulu konferans düzenlendi.

“Bir Eğitimci Olarak Hz. Peygamberimiz” konulu konferans düzenlendi

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Adana Şubesi tarafından Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında,“Bir Eğitimci Olarak Hz. Peygamberimiz” konulu konferans düzenlendi.

Adana’da bulunan Yüreğir Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konferansın konuşmacısı Adana İl Müftüsü Hasan Çınar oldu. Konferans Yüreğir İl Müftülüğü’nün İlahi Grubu’nun seslendirdiği ilahilerin söylenmesiyle başladı. Ardından ise Din – Bir – Der Adana Şube Başkanı Emrullah Sarman’ın  Kur’an-ı Kerim okumasıyla program devam etti. Kur’an okunmasının ardından konferansın açılış konuşmasını ÖĞ-DER Adana Şube Başkanı Hüseyin Tan yaptı. Tan, Peygamber Efendimizin eğitim metotlarını anlatarak sözlerine başladı.

EĞİTİM TOPLUMUN EN ÖNEMLİ MESELESİ

Eğitimin bir toplumun en önemli meselesi olmak zorunda olduğunun altını çizen Tan, “Emperyalist sistemin eğitim sistemine hakim olmasıyla beraber nesillerimiz ve sünnetten uzaklaştı. Küresel emperyalizimde insan bir pazarlama aracıdır. Ben varım ve benden başkası beni ilgilendirmez düşüncesi geçerli hale geldi. Halbuki Peygamberimiz, ‘Komşusu aç iken, top yatan bizden değildir’ buyurmuyor mu? Eğitim sisteminin ve anlayışının yeniden bizim olması için ÖĞ-DER olarak illerde il eğitim şuraları, uluslar arası eğitim konferansları, seminerler paneller gibi çalışmalarımızın yanında, kitap inceleme komisyonları ile ilkokuldan lise son sınıfa kadar kitap incelemeleri yapılarak Milli Eğitim Bakanlığına ulaştırılıyor.” dedi.

EMANETİ DEVRALDIK

Ardından konuşan ÖĞ-DER Bölge Başkanı Ekrem Ulu ise, ÖĞ- DER olarak hayatın her alanında olduğu gibi, eğitim ve öğretimde de ahlak ve maneviyatı önemsediklerini ve besmeleli eğitim için çalıştıklarını anlattı. Bir çok ilde çalışmalar gerçekleştirdiklerini işaret eden Ulu, “Bizler  ‘Ben muallim olarak gönderildim’ diyen bir Peygamberin ümmeti ve onun emanetini devralan muallimleriz. ÖĞ- DER olarak hayatın her alanında olduğu gibi, eğitim ve öğretimde de ahlak ve maneviyatı önemsiyor, besmeleli eğitim için çalışıyoruz. Bu çerçevede birçok ilde çalışmalar yapıyoruz.” şeklinde konuştu.  

BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Eğitimin önemi hakkında bilgiler veren Ulu, “Genel merkezimizle dertlendiğimiz konular, eğitim - öğretim başta olmak üzere, ümmetimizin ve İslam’ın geleceği olan gençlerimizin tüm insanlığın kurtuluş çalışmalarıdır. İnsanı hayvandan ayıran dört tane özelliği vardır. Bunlar doğru ile yanlışı ayırma, faydalı ile zararlıyı ayırma, adalet ile zulmü ayırma, güzel ile çirkini ayırma. Bu dört özelliği ayıramayan yanlıştan, zararlıdan ve zulümden yana olan gerçekte değil, görünüşte insandır. Bu sebeple eğitim büyük bir önem taşımaktadır.” diye konuştu. 

MEVLİD’İ NEBİ HAFTASI

Konuşmaların ardından konferansa geçildi. Adana İl Müftüsü Hasan Çınar konferans konuşmasını gerçekleştirdi. Çınar konuşmasında Mevlid’i Nebi Haftası hakkında bilgiler verdi. Bu yılki konunun “Peygamber Efendimiz ve Aile” olarak işlendiğini belirten Çınar, “1448. Yılı olan, yer yüzünü şereflendiren Alemlerin Sultanı, Ummetin Efendisi Hz. Muhammet Mustafa Sallahu Aleyhi Vesellem’in yer yüzünü şereflendirmesi hasebiyle Diyanet İşleri Başkanlığı olarak günlerdir onu anlatmaya ve anlamaya çalışıyoruz. Hem Türkiye’mizde, hem de yurt dışındaki temsilciliklerimizde bu çalışmalar devam ediyor. Hır yıl Peygamber Efendimizin Mevlit’i hasebiyle bir konu işlenir. Bu yıl ki konumuz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak konumuz, “Peygamber Efendimiz ve Aile” konusu işlendi.” dedi. 

AİLE KONUSU FELAKETE GİDİYOR

Aile konusunun yer yüzünde felakete doğru gittiğini söyleyen Çınar, “Aile konusu yeryüzünde felaket durumda bizlerde felakete doğru gidiyoruz. Batı bu işi bitirdi. Aile diye bir şey kalmadı. Şimdi aynı duruma bizimde düşmemizi istiyor. Her şeyde ben diyen bir nesil inşa ediyorlar. Emperyalistlerin tuzakları yaptıkları Rabbin başlarına çevirecek. 100 yıl önce dışarıdan Müslümanlığı yıkmaya çalışıyorlardı. Şimdi ise içimizden yıkmaya çalışmaya başladılar. Kendi aramızdan çıkıyorlar. Özellikle İstanbul’dan üflediler mi tüm Türkiye’ye yayılıyor.” ifadelerini kullandı.

3 AÇIDAN YOK ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

Emperyalistlerin İslamiyet’i 3 açıdan yok etmeye çalıştıklarına dikkat çekken Çınar, “Bizim 3 şeyimizi yok etmeye çalışıyorlar. Bunlardan birincisi Alimlerimizi yok etmeye çalışıyorlar. İkincisi Sünnetimizi yok etmeye çalışıyorlar. 3.sü ise Kur’an-ı Kerimizi yok etmeye çalışıyorlar.  21. Yüzyılda bizi 3 yönden yok etmeye çalışıyorlar. Alimlerimizi yok etmeye çalışıyorlar. Her birisi Peygamber Efendimizin öğrencisidir. Alimlerimizi yok etmek konusunda bir savaş verdiler. Peygamber Efendimiz böyle bir döneme dikkat çekmişti. Bu olay yeni değil. Sahabeyi hafife alacaklar. Sen nasıl Ebu Hüreyre’ye laf söylersin. Alimlerimizi hafife alanlar daha onun yazdığı kitabı okuyamıyorlar.”şeklinde konuştu.

KUR’AN’I YOK ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

Kur’an-ı yok etmeye çalıştıklarını anlatan Çınar, “İkincisi var. Kur’an’a lokaldir diyorlar. Bunu diyenler teologlar. Bu kişilere ilahiyatçı diyemiyorum. Bir avuç insan var onlar bunları yayıyor. Kuran mahallidir diyorlar. Yusuf Suresi’ni Kur-an’dan çıkartalım diyorlar. Aşk, meşk varmış. Yusuf suresi eğitimdir. Devlet yönetimi var bu sürede. Kardeşlerin ibretlik ihaneti var. Peygamber efendimiz ayeti yanlış anlamış. Ayette hırsızlık yapanın elini kesin demiyormuş. Hırsıza engel olun diyormuş. 21. Yüz yılda gelmiş adamın birisi sanki çok güzel anlamış gelmiş bunu söylüyor. Bu ayetten bu mana çıkmaz diyor. Ne hale geldik.” ifadelerini kullandı.  

NUMARA ÇEKİYORLAR

Müftü Çınar sözlerini şöyle sürdürdü;

“Adamlar şu sure, şu numaralı şeklinde anlatımlar yapıyor. Onu dinleyenlerde diyor ki, “Vay ne müthiş biliyor ayetleri. Numara numara biliyor” Hal bu ki bilmiyorlar bu adamın numara çektiğini. Peygamber Efendimiz bizim için eğitim de örnektir. Çünkü onlar derslerini Allah’tan almışlardır.”

Konferans konuşmasının ardından dualar okundu.

Etkinlikte ÖĞ-DER’in yapmış olduğu çalışmalar hakkında hazırlanan sinevizyon gösterimleri gerçekleşti.

Hatıra fotoğraflarının gerçekleşmesinin ardından konferans sona erdi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42