banner6

Bitki çayları revaçta

Adana’da havaların değişmesiyle birlikte, bitki çayları satışlarında büyük oranda artış yaşandığı bildirildi.

Bitki çayları revaçta

Bitki çayları revaçta

 

 

BAYRAM BULUT

 

ADANA (İLKHABER)- Adana’da havaların değişmesiyle birlikte, bitki çayları satışlarında büyük oranda artış yaşandığı bildirildi.

 

Grip ve benzeri salgınlardan korunmak isteyen vatandaşlar aktarlara akın etmeye başladı. Aktarlar bitki çaylarını herkesin gönül rahatlığı ile içebildiği, bu nedenle tercih edildiğini kaydetti. Aktarlar, “Bitkisel ürünlerle gripten korunmak kişilere daha cazip geliyor. İşlerimiz açıldı. Özellikle bitki çaylarına rağbet var” dedi.

 

Aktarlara gelen müşteriler ise gripten korunmanın en iyi yolunun doğal bitkisel ilaçlar olduğunu savundu. Bitki çaylarının doktorların yazdığı ilaçlardan daha etkili olduğuna dikkat çeken Ali Aydın isimli vatandaş, “Her şeyin şifası bitkilerdir. Zaten bu konuda doktorlar ve halk sağlığı uzmanları önce bitkilere yönlenilmesi konusunda uyarıda bulunuyor. İyi de geliyor” ifadelerini kullandı.


Hangi çaylar hangi hastalıklara iyi geliyor.

 

 KANTARON ÇAYI

Orta şiddetteki depresyona karşı faydalıdır. Özellikle menopozda görülen bitkinlik, endişe ve sıkıntıları giderici olarak kullanılır. Yatıştırıcı, sakinleştirici özelliğe sahiptir.

 

ANASON ÇAYI

Mide ve bağırsak gazlarını giderir, hazmı kolaylaştırır. Adet kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Anne sütünü arttırır. Sakinleştirici etkisiyle sinirleri yatıştırır, uykusuzluğu önler. Kan dolaşımın düzenli olmasını sağlar ve migren ağrılarını hafifletir.

 

IHLAMUR ÇAYI

Kan dolaşımını düzenleyen ıhlamur çiçeğinin yatıştırıcı özelliği vardır. Öksürüklerde bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, grip ve soğuk algınlığına karşı sizi korur. Göğüs yumuşatıcı rahatlatıcı, balgam söktürücü ve terletici etkilere sahiptir. Ihlamurun ödem çözücü etkisi olduğundan, böbreklerinizi yormadan, vücudunuzda biriken ödemi indirir.

 

LİMON ÇAYI

A, B, C ve D vitaminlerini içerir. Soğuk algınlığında, mide bulantısı ve hazımsızlık şikayetlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Tansiyonu düşürür, sinir sistemini yatıştırır.

 

MELİSSA ÇAYI

Yapraklar sakinleştirici, gaz söktürücü, terletici ve antiseptik etkilere sahiptir. Huzursuzluk ve sıkıntıları giderir. Baş dönmesi ve kulak çınlaması gibi şikayetleri azaltır. Hazımsızlık, baş ağrısı ve migrende de faydalıdır.

 

PAPATYA ÇAYI

Boğaz, solunum yolu, mide ve bağırsak iltihap ve ağrılarını gidermede faydalı olan son derece yumuşak bir çaydır. Bebeklerde ve küçük çocuklarda gaz söktürücü olarak kullanılır.

 

REZENE ÇAYI

Mide ve barsak hareketlerini artırır. Uçucu yağı, düz kaslarda meydana gelen spazmları giderici olarak kullanılır. Bronş mukozası üzerindeki salgıları artırmada ve iltihap gidermede etkilidir. Gaz söktürücü ve süt artırıcıdır.

 

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay, bağışıklık sistemini güçlendirir, direnç artırır. Sakinleştirici etkisiyle sinirleri yatıştırır.

 

ZENCEFİL-IHLAMUR ÇAYI

Nefes darlığı, astım, bronşit gibi soğuk algınlıklarına iyi gelir. Gevşetici, sakinleştirici ve terleticidir.

 

NANE ÇAYI

Mide-barsak spazmını azaltır, gaz söktürür, hazımsızlığa ve bulantıya iyi gelir. Migren, uykusuzluk ve baş dönmesine faydası olabilir. Nefes almayı kolaylaştırıcı etkisi nedeniyle astım, grip, bronşit ve öksürük için yararlıdır. Heyecan ve korkuyu yatıştırır, sinirleri gevşetir. Ancak nanenin, çay gibi kaynatılarak sıklıkla tüketilmesi durumunda gebeliğin gelişimini olumsuz etkilediği bilinmektedir.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER