banner6

Bu gençlerin bir hayali var

Estonya, Gürcistan, Ermenistan, Romanya ve Litvanya'dan gelen 30 genç, küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla Adana'da buluştu

Bu gençlerin  bir hayali var

Estonya, Gürcistan, Ermenistan, Romanya ve Litvanya'dan gelen 30 genç, küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla Adana'da buluştu

 

 

Bu gençlerin

bir hayali var

 

 

ADANA(İLKHABER) - Adana Gençlik Birliği Derneği'nin Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Hibe Programları tarafından finanse edilen "I Have A Dream" (Bir Hayalim Var)  adlı projesinde 5 ülkeden Adana'ya gelen gençlere küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunda atölye çalışmaları ve eğitimler verildi. Projeyle çevre istismarına dikkat çekerek gençlerin bu konuda akranları üzerinde farkındalık yaratmasını hedeflediklerini belirten Proje Koordinatörü Özge Yılmaztürk, insanların çevre konusunda daha duyarlı, dünyanın da daha yaşanabilir bir yer olmasına katkı sağlamak istediklerini söyledi.

 

Adana Gençlik Birliği Derneği ev sahipliğinde; Adana Valiliği Sosyal Etüd ve Proje Müdürlüğü, Yüreğir Belediyesi, Seyhan Belediyesi ile Gençlik Proje ve Strateji Derneği ile birlikte yürütülen proje kapsamında, Estonya, Romanya, Litvanya, Gürcistan ve Ermenistan'dan Adana'ya gelen gençler Türk gençleriyle birlikte Yüreğir Belediyesi'nin Kiremithane Yunus Emre Kültür Evi'nde eğitimlerini gerçekleştirdi.

Dünyanın çoğu bölgesinde olduğu gibi Türkiye'de de doğaya ve çevreye karşı umursamazlıkların var olduğunu belirten Proje Koordinatörü Özge Yılmaztürk, bu umursamazlığın şimdiden çeşitli çevre felaketleri, iklim değişiklikleri ve küresel ısınma gibi insan ırkının geleceğin tehlikeye sokan birçok duruma yol açtığını kaydetti.

 

Güç savaşlarının bolca yaşandığı, silahlanmanın dur durak bilmediği, kentleşme ve sanayileşme uğruna doğanın katledildiği günümüzde birilerinin yaşanan çevre istismarına dikkat çekmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaztürk, "En azından bir Akdeniz Gençlik Derneği olarak Adana'da bu konuya değinmek ve kendi çapımızda farkındalığı arttırmak için bu projemizi yazdık. Gençler olarak öncelikle akranlarımız üzerinde farkındalık yaratarak ve onlarla birlikte çalışarak insanları duyarlı ve dünyayı daha yaşanabilir bir yer yapmak için bu konuya dikkat çekmeyi amaçlıyoruz. Önce sadece küçük bir grup olarak başladığımız bu çalışmalara bürokrasiyi de dahil ederek projemizin etkilerini tüm bölgeye ve hatta ülkemize yaymak istiyoruz." dedi.

 

Projenin Gençlik Programları kapsamındaki aktif ve gençlerin katılımı, engellilerin dahil edilmesi, kültürlerarası öğrenme, çevre ve iklim değişikliği gibi öncelikleri de barındırdığını dile getiren Yılmaztürk, Türkiye dahil 6 ülkenin biraraya geldiği "I Have A Dream" projesinde küresel ısınma ve iklim değişikliği hakkında fotoğrafçılık, kısa film atölyesi,  drama eğitimleri ve bir de serginin proje çıktısı olduğunu söyledi. Yılmaztürk, "Bu projede bize destek olan Adana Vali Yardımcısı Sayın Halis Arslan'a Yüreğir Belediyesi Başkanlığı'na, Seyhan Belediyesi'ne, Kiremithane Endüstri ve Teknik Meslek Lisesi'ne, Optimum AVM yönetimine ve Öyküm Butik Otel'e teşekkürlerimizi sunarız."şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER