banner6

“Bu trafik bizi gelecekte öldürür”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, kentin acil ulaşım master planına ihtiyacının olduğunu söyledi.

“Bu trafik bizi gelecekte öldürür”

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 2021 yılının ilk meclis toplantısında işten çıkartılan işçiler, Adana Metrosu ve ulaşım master planı konusunda konuştu.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi 2021 yılı Ocak ayı ilk oturumu gerçekleşti. Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen oturuma Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar Başkanlık yaptı. Açılış yoklamasının ardından Karalar, yaptığı çalışmalarla ilgili olan sinevizyon gösterimini meclis üyelerine izletti. Ardından ise gündem dışı konuşmalar gerçekleşti.

METRO KONUSU

Karalar ilk sözü olarak, Adana’nın üzerinde kambur gibi duran Adana Metrosu konusuna dikkat çekti. Hafif raylı sistem olarak nitelendirdiği metro konusunda çalışmalar yaptıklarını anlatan Karalar, “Hafif raylı sistem ile ilgili biliyorsunuz çalışıyoruz. Yatırım planına alınması için Ankara’ya söylemiştik zaten. Sürekli değişiklikler isteniyor ama yakında imzalanacak o. Tabi ki programa alınması yetmez. Buna kredi bulmak gerekiyor. Yaklaşık 300 Milyon dolarlık bir iş.” dedi.

İKİNCİ HATTI EN HIZLI ŞEKİLDE YAPILMALI

İkinci hattının en hızlı biçimde tamamlanması konusuna vurgu yapan Karalar, “Adana’nın muhakkak en hızlı biçimde ikinci hattının yapılması gerekiyor. Biz bu nu değiştirerek yeniledik. Şehir Hastanesi’ne gitmiyordu, Balcalı’ya gitmiyordu, stadyuma gitmiyordu, yeni adliye binasına gitmiyordu. Biz o hatları yenileyerek buralara gitmesini güncelledik.” ifadelerini kullandı.

TRAFİK BİZİ ÇOK YAKIN GELECEKTE ÖLDÜRÜR

Adana’nın bir turizm kenti olabileceğini anlatan Karalar, “Turizm Eylem Planını biz çok önemsiyoruz. Adana bir turizm kenti olabilir. Turizmi, sanatı, gastronomisi hiçbir eksiği yok. Bununla ilgili çalışmalar başlattık. Gastronimiyi gördünüz. Buna çok önem veriyoruz. Gelişmesi için çok fazla önem veriyoruz. Bunun için kredi görüşmemiz devam ediyor.  Bir buçuk Milyonluk yatırım söz konusu.  Ulaşım Master Planı olması şart. Daha önce ihaleler yapılmış ama başarılı olamamış. Mutlaka yapılmalı yoksa bu trafik bizi çok yakın gelecekte öldürür. Bunu başarmak zorundayız. Adana’nın çok eksiği var. Umarım bu mecliste bu eksiklerin hepsini yaparız.” diye konuştu.   

DEMİRDAĞ, GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADI

Karalar’dan sonra söz alan MHP Grup Başkan Vekili Cemal Demirdağ, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.  Demirdağ, 5 Ocak Adana'nın Kurtuluşu hakkında bilgiler vererek, kurtuluş gününün önemine dikkat çekti.

GÜLAÇTI: 220 İŞÇİ ALIMI

Demirdağ’ın konuşmasının ardından ise, Ak Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı söz aldı. Gülaçtı, 2021 yılı için iyi diklerini sunarak sözlerine başladı. Gülaçtı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü tebrik etti. Gülaçtı ise 2020 yılının Adana’nın iyi yönetilmediği bir yıl olduğunu savunarak, tüm eleştirilere rağmen yönetim anlamında en ufak bir ilerlemenin sağlanamadığını ifade etti. Belediyede işçi maaşları olmak üzere tablo eşliğinde açıklamalar yapan Gülaçtı, ”Adana’da son 20 ayda taş üstüne taş konulmadı. Adana’nın geleceği çalındı. Siyasi soykırım yapılarak 2-3 bin arası insanın işine son verildi. Onların tazminat, maaş ve faizleriyle kamu zarara uğratıldı. Şimdi ise 220 işçi alımı işi ihaleye çıkarıldı” dedi

KEŞKE ÖYLE OLSAYDI

 2020 yılında Adana’nın olumsuz süreç yaşandığını söyleyen Gülaçtı, bitirilecek diye taahhüt edilen sözlerin yerine getirilmediğini işaret etti.  Adana'nın sanal ortamda anca projelerinin olduğunu kaydeden Gülactı, “Asgari ücret 3 Bin 100 lira dediler. Biz işçimizi çok seviyoruz dediler. Keşke öyle olsaydı. Bu hususta bir algıdan, kamuoyunu yanıltmaktan ibaret. 2017 yılından buyana Türkiye’nin hiçbir belediyesinde asgari ücretli çalışan tek bir kişi bile yok. Daha önce belediye çalışanları vasıf tanımlarına göre, çalıştıkları belediyelerden asgari ücretin yüzde 10 veya yüzde 20 fazlasını alıyorlardı. Hükümetimiz tarafından çıkartılan taşeron yasası sonrasında, bu ayrımda ortadan kaldırılarak istisnasız tüm belediye işçilerin yüzde 20’si oranında daha fazla ücret almaya başladılar. Üstelik bu rakama, yemek, yol parası ve yakacak dahil değildir.  Sendikal haklardan kaynaklanan yüzde 7 oranında ek ücret eklenerek yüzde 20’nin üzerine çıkmaktadır.” diye konuştu.

ZATEN ALIYORLARDI

Gülaçtı, işçilerin zaten 3 Bin 100 Lira’yı zaten aldıklarına dikkat çekerek, “3 Bin 100 Lira dedikleri fiyatı 2020 yılında da zaten alıyorlardı. Asgari ücretin toplam minimum 3 Bin 327 TL olmalı. Sendikal payları daha koymadık. 207 lira kesinti yaparak mı vereceksiniz. Adanalılar sizin oyuncağınız değil ve asla olmayacak. Adana hizmet bekliyor, proje bekliyor. 3 ayrı bölümde çalışan arkadaşlarımıza 3Bin 100 lira ücret ödenmeyecek. 210 işçi alımı İŞKUR vasıtasıyla ilana çıktı. Belediyemizin iş gücüne ihtiyaç olduğu ilan ediliyor. Peki belediyede işten çıkartılan kardeşlerimizin suçu neydi. Neden mahkemeyi kazanan 210 işçi ise alacak alınmadı. Siyasi işçi soykırımı yapıldı. İşten çıkartılan işçilerin işe dönme davaları devam ediyor. Kazanmışlardı var neden alınmıyor. İşten bir SMS ile 2 bin ila 3 bin arasında. İşten atılan 2 bin kişinin ise dönüşleri kabul edilirse  77 milyon 200 bin TL ödenmesi gerekmekte. Birde faizleri var bunların.” ifadelerini kullandı.

KARALAR: 1715’İ FESİH YAPTIK

Gülaçtı’nın konuşmasının ardından yanıt veren Karalar,”ASKİ ve Büyükşehirden olmak üzere emeklilik, istifa, disiplinden dolayı 769 kişi,  1715’i fesih, mahkeme kararı ile geri dönüş 328 ve kalan fesih sayısı olmak üzere toplam 2484 kişi işten çıkarıldı. Aralarında çoğu kalifiye elaman olmak üzere bu kadar çıkışın karşısında 220 işçiyi alma hakkım da olmalıdır” şeklinde konuştu.

BANA PKK’LI DİYENİ ÇALIŞTIRMAM

Bana PKK’lı diyenleri burada çalıştırtman, işe gidip gelmeyenleri burada çalıştırtmam, emek sarf etmeyen adamları da çalıştırmam. Onları çalıştırmam zaten Adanalıların hakkına ihanet olur.  Sözleşmeli personel sayımız fazlaydı. Bu nedenle sözleşmelileri işten çıkarttım. Hizmet bekliyorsanız bunların çıkartılması lazım. Bürolarda adamlar dolu sahada adam yok. Söylediğiniz hiçbir şey doğru değil. 2 ile 3 ile çarpıyorsunuz. İşçinin ücreti 2 Bin 790 liraydı. Belediyenin asgari ücretin üzerinde para verdiğini Gülaçtı ağzıyla söyledi. Eğer bir işçinin maaşı asgarî ücretsi geçiyorsa sen farkını vermek zorunda değilsin. Biz asgari ücret belirlenmeden bu rakamı vereceğiz dedik. Biz 3 Bin 100 liranın üzerinden çocuk ve benzeri yardımı veriyoruz.  

GÜNDEM MADDELERİNE GEÇİLDİ

Konuşmaların ardından gündem maddelerine geçildi. Daha sonra gündemlere geçildi. 8 madde ilgili komisyonlara havale edildi.

  Adana Büyükşehir Belediye Meclisi çalışmalarına bugün saat 14.00’te devam edecek.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER