banner6

BULUNTU HOCA'NIN EVİNE İLK TAŞ VALİ KÜÇÜK'TEN

ŞURKAV’a yap işlet modeli ile 15 yıllığına kiraya verilen ve mülkiyeti Urfalı Alim Abdurrahman Buluntu Hoca’ya ait tarihi Urfa Evi'nde restorasyon çalışmaları Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük’ün ilk taşı yerine koymasıyla başlandı.

BULUNTU HOCA'NIN EVİNE İLK TAŞ VALİ KÜÇÜK'TEN

Sedat ATİLLA

ŞANLIURFA (İLKHABER) - Tarihi Urfa Evi'nde başlayan restorasyon çalışmalarına ŞURKAV’dan sorumlu  Vali Yardımcısı Ramazan Seçilmiş, ŞURKAV mütevelli heyeti üyeleri ve ŞURKAV Genel Sekreteri Şükrü Üzümcü ile vatandaşlar katıldı.

Tarihi evde incelemelerde bulunan Vali Küçük restorasyon çalışmaları hakkında Vali Yardımcısı Ramazan Seçilmiş’ten bilgi aldı. İşçilerle sohbet eden Vali Küçük daha sonra dualar eşliğinde restorasyon çalışmalarını ilk taşı yerine koyarak başlattı.

Burada bir açıklama yaparak Buluntu Hoca'nın varislerine teşekkür eden Vali İzzettin Küçük,”Büyük bir eser daha ayağa kalkıyor. Hocamızın vefatından dolayı onu rahmetle yad ediyorum, mekanı cennet olsun. Ailesi de o büyük zata yakışır bir tavır sergiledi bu evi ŞURKAV’a 15 yıllığına tahsis etti. Ailenin verdiği muvaffakatıyla burayı restore ediyoruz. Çok güzel bir mekan valilik olarak destekliyoruz. ŞURKAV’a teşekkür ediyorum. Görevleri icabı Şanlıurfa tarihine her vesile ile her zaman sahip çıkıyor yine sahip çıktı. Burada da  yeni eserler kazandırmaya devam edecektir. Ben emeği geçenleri kutluyorum.” dedi.

Vali Küçük konuşmasının ardından Buluntu Hoca'nın varisleriyle sohbet etti  onlara bu evin restore edilmesi için ŞURKAV’a verdiklerinden dolayı teşekkür etti.

Eski eserlerin kurtarılması, yaşatılması ve korunması amacıyla 25 yıldır kullanılmaz ve harap durumda bulunan Mülkiyeti Urfalı Alim Abdurrahman Buluntu Hoca’ya ait 465 m2 korunması gerekli tescilli tarihi eser Urfa Evi'nin, restorasyonun yapılarak kültürel amaçlarla kullanılmak üzere Buluntu Hoca'nın varisleri tarafından ŞURKAV’a 15 yıllığına 'Yap İşlet Modeli' ile verildi.

Restorasyon çalışmalarına başlanması amacıyla sayın valimiz tarafından ilk taşın yerine konulmasıyla restorasyon çalışmalarına başlanıldı. Yaklaşık 950 bin TL bedelle restorasyonu yapılacak tarihi Urfa Evi tamamlandıktan sonra 15 yıl süreyle ŞURKAV Kültür Merkezi olarak kullanılacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2014, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER