banner6

Bulut: Türkiye’nin geleceğini ipotek altına alıyorlar

  Milletvekili Bulut, 19 yılda 1 trilyon 180 milyar lira faiz ödendiğin, Cumhuriyet tarihinin en büyük faiz ödemesinin Temmuz ayında gerçekleştiğini söyledi

Bulut: Türkiye’nin geleceğini  ipotek altına alıyorlar

ANKARA-CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, vatandaşların vergileriyle oluşturulan bütçenin faiz lobisine aktarıldığını söyledi.  Bulut, “Faize karşıyız, yüksek faiz enflasyonun nedeni” söylemiyle iktidara gelen AK Parti döneminde bütçeden ödenen toplam faizin 1 trilyon 180 milyar liraya ulaştığını bildirdi. Hazinenin iç ve dış borçlarının 2002 yılında 243,1 milyar dolar düzeyinde olduğunu hatırlatan Bulut, AK Parti döneminde 19 yılda, bütçeden iç borçlar için 915,5 milyar lira, dış borçlar için 212,3 milyar lira, hem iç hem de dış piyasalara ihraç edilen kira sertifikası ve benzeri borçlanma araçları için de 52,8 milyar lira faiz ödendiğini kaydetti.

YÜZDE 43,6 ARTTI

Hazinenin iç ve dış borçlarının bu yılın Ocak-Temmuz döneminde toplam 219,4 milyar liralık artış gösterdiğini ifade eden Bulut, “Hazine, 2021 yılında içerden ve dışardan net olarak 86 milyar liralık borçlanmaya gitti. Borcun, 133 milyar liralık kısmı ise kur artışından kaynaklandı. Hazine, iç ve dış borçları için Ocak-Temmuz döneminde 114,5 milyar lira da faiz ödedi. Ocak-Temmuz döneminde bütçeden ödenen faiz geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43,6 oranında arttı” dedi.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN YÜKSEK FAİZ ÖDEMESİ

Vatandaşın vergileriyle oluşan bütçenin faiz lobisine aktarıldığını kaydeden Bulut, “Borcun 138 milyar dolarlık kısmı yani yüzde 57'si döviz cinsinden oluşuyor. Dolayısıyla her 10 kuruşluk kur artışı faizden ayrı olarak 13,8 milyar lira ek yük getiriyor. Temmuz ayında Türkiye aylık bazda 23,6 milyar lira faiz ödedi. Bu aylık olarak şimdiye kadar ödenen en yüksek faiz. Cumhuriyet tarihinin en büyük faiz ödemesi anlamına geliyor. İktidar, son aylarda   yüksek faizle ve döviz cinsi borçlanarak gelecek yılların faiz yükünü de artırıyor. Türkiye'nin geleceğini ipotek altına alıyorlar” ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER