banner6

Büyükdağ: Baro seçimlerine adayız

Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar Grubunu (ÖÇAV), Adana Barosu’nun Aralık ayında yapılması planlanan seçimlerinde aday olduklarını açıkladı.

Büyükdağ: Baro seçimlerine adayız

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar Grubunu (ÖÇAV), Adana Barosu’nun Aralık ayında yapılması planlanan seçimlerinde aday olduklarını açıkladı.

Adana Hukukçular Lokali’nde bir araya gelen ÖÇAV üyesi avukatlar, Adana Barosu yönetimine adaylıklarını duyurdu. Burada ÖÇAV adına açıklama yapan Avukat Ümit Büyükdağ, Aralık ayında yapılacak Adana Barosu seçimlerine kendi listeleri ile gireceklerini belirtti.

GRUP OLUŞTURDUK

Baro seçimlerinde aday olan hiç bir meslektaşlarına karşı kişiselleşmiş olumsuz bir yaklaşımlarının bulunmadığını söyleyen Büyükdağ, “Yeni bir baro politikasının inşasının zorunlu bir ihtiyaç olduğu da ortadadır.  Bizler bu ihtiyacı karşılamak iddiası ile demokratik bir tepki olarak, mesleğine, ideallerine saygı ve bağlılığı ilk günkü gibi taze olan,  farklı düşünceleri ve kimlikleri zenginliği olarak gören, çağdaş ve özgür düşünen avukatlar olarak eşitlik ve gönüllülük temelinde Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar Grubunu (ÖÇAV) oluşturduk.” dedi.

ADAY OLMAYA KARAR VERDİK

Çoklu baro düzenlemesi konusuna dikkat çeken Büyükdağ, “Kararlılıkla ve cesaretle direnen bir geleneğin sahibi ve temsilcileri olarak bizler; mücadele tarihimizin birikimi ve gücüyle, mesleğimize ve meslek örgütlerimize yönelik saldırılar karşısında, halkın, ezilen tüm kesimlerin, avukatların ve savunmanın sesi olmayı hedefleyen, temel hak ve özgürlüklerin savunucusu bir baro yaratmak için Adana Barosu yönetimine aday olmaya karar verdik.” diye konuştu.

GERÇEKÇİ ÇÖZÜMLER

“Mesleğimizin, meslektaşlarımızın ve bütün olarak yargı sisteminin sorunlarına; samimi ve gerçekçi çözümlere; en önemlisi mücadele kararlılığına sahibiz.” diyen Büyükdağ, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bu sorumluluğun bugün ve gelecek için hepimizin ortak sorumluluğu olduğu inancı ile baro seçimlerine bu değerler çerçevesinde kendi adaylarımız ile katılacağımızı açıklıyor ve bizlerle ortak kaygılar taşıyan tüm meslektaşlarımızı bu sorumluluğu bizlerle paylaşmaya çağırıyoruz.”

BAROLARIN GÖREVİ

İlkeli, dayanışmacı ve mücadeleci bir duruşla, demokratik katılımcılığı esas alan avukatlar olarak çağdaş ve özgürlükçü bir baronun kurucu unsurları olmaya aday olduklarına dikkat çeken Büyükdağ, “Hak ve hukuk ihlallerine karşı durmak en başta, “insan haklarını savunma ve geliştirme” yasal yükümlülüğü bulunan, baroların görevidir. Bu bağlamda birer demokratik baskı unsuru olan barolar, ülkenin demokratikleşmesi ve özgürleşmesi yolunda mücadele veren örgütler olmak zorundadır. Bu nedenlerle, baroların, mesleki sorunların çözümünün yaşanan tüm toplumsal sorunların çözümünden bağımsız olmadığının bilinciyle; bu sorunların, sınırlar içine hapsolmadan, duyarlılıkla, eşitlikçi ve cesur bir yaklaşımla, demokratik ve katılımcı bir anlayışla çözüme kavuşturulması için mücadele etmesi son derece önemlidir.” ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER