banner6

Büyükhatipğolu: Özel idare'yi Büyükşehir Belediyesi'ne borçsuz devir edeceğiz

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu, 30 Mart Sabahı İl Özel İdaresi’ni Büyükşehir Belediyesi’ne borçsuz devretmeyi hedeflediklerini söyledi.

Büyükhatipğolu: Özel idare'yi Büyükşehir Belediyesi'ne borçsuz devir edeceğiz

 

SEDAT ATİLLA

ŞANLIURFA (İLKHABER) - Şanlıurfa İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu, son günlerde İl Özel İdaresi ile ilgili bazı yazılı ve görsel basında çıkan ‘İl Özel İdaresi Ziraat Bankası’ndan 40 milyon TL  kredi aldı’ haberleri ile ilgili basın açıklaması yaptı. İl Genel Sekreteri Büyükhatipoğlu, İl Özel İdaresi’nin kendi kaynaklarından para sağlamayı programına aldığını, bunun içinde bir kısım gayrimenkullerini satışa çıkardığını söyledi. Çeşitli nedenlerden dolayı satışların gerçekleşmediğini belirten Uğur Büyükhatipoğlu, İl Özel İdare’nin kendi öz kaynaklarından bu meblağların sağlanmasının mümkün olmadığını, bu yüzden bankadan borçlanıldığını ifade etti.

 

 

Büyükhatipoğlu, iddia edildiği gibi kurumun 40 milyon değil, 20 milyon TL borcunun olduğunu, bu borcun da 30 Mart sabahına kadar ödeneceğine dikkat çekti.

 

Büyükhatipoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi.                                     

 

'İl Genel Meclisi’nin 22.10.2013 tarih ve 545 sayılı kararı ile İl Özel İdaresi’nin borçlanması kararı alınmıştır. Alınan karar 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun borçlanmaya ilişkin 51. maddesi hükümlerine uygun olarak tesis edilmiş ve İçişleri Bakanlığından borçlanmanın yapılmasına ilişkin izin alınmıştır. Şanlıurfa Ziraat Bankasından 20 milyon lira kredi kullanılmış ve alınan para idarenin bütçesinde gereğince programlanan yerlere harcanmıştır. Ülkemizdeki diğer İl Özel İdarelerinin de yatırım ve hizmetlerini gerçekleştirmek için bu yöntemle bankalardan borçlandıkları bilinen bir gerçektir. Ayrıca birçok belediye de yatırım ve hizmetlerini gerçekleştirmek için kamu bankalarından borçlanmaktadır. Örnek vermek gerekirse Tekirdağ İl Özel İdaresi, Düzce İl Özel İdaresi,  Trabzon İl Özel İdaresi bu şekilde borçlanan idarelerdir. İl Genel Meclisi’nin 22.10.2013 tarih ve 545 sayılı borçlanmaya ilişkin kararına karşı BDP İl Genel Meclis Üyesi tarafından Şanlıurfa İdare Mahkemesinde iptali için dava konusu edilmiştir. Şanlıurfa İdare Mahkemesince 2013/2869 Esas ve 24.01.2014 tarihli verilen kararla Meclis kararının yürütmesinin durdurulması kararı verilmiştir. Yürütmenin durdurulması kararı meclis üyelerine yapılan çağrının uygun usulle yapılmaması gerekçesi ile verilmiştir. Mahkemenin bu kararı henüz İl Özel İdaresine tebliğ edilmemiş olup tebliğ edildiğinde gerekli işlemler yapılacaktır. İdare mahkemesince işlemin esasına ilişkin henüz bir karar verilmemiştir. Şanlıurfa İdare Mahkemesinin Yürütmenin durdurulmasına yönelik verilen kararına istinaden, hizmetlerimizin aksamaması, kırsal kesimlerin ertelenmiş hizmetlerinin biran önce tamamlanması ve köylerimizdeki sorunlarının giderilmesi amacıyla İl Özel İdaresinin Karar Organı olan İl Genel Meclisimizce, normal oturumunda 07.02.2014 tarih ve 66 sayılı kararı ile aynı karar Mahkeme kararı gerekçesi de gözetilerek yeniden alınarak borçlanmaya karar verilmiştir. Sonuç olarak; Bütçeleri, kararları ve uygulamaları mevcut yasalara, tüzüklere, yönetmeliklere ve genelgelere göre kamu denetimine tabi olan bir kurum olan İl Özel İdaresi aleyhine yazılı ve görsel basında çıkan olumsuz haber ve yayınlar idarenin çalışmalarını olumsuz etkilemekte ve personelin iş performansını düşürmektedir. Haber ve söylemlerde iddia edildiği üzere hiçbir şekilde kanuna aykırı kredi kullanılmamış ve hiçbir şekilde kamu zarara uğratılmamıştır. Hiç kimsenin Şanlıurfa’ya yapılan hizmetlere engel olmaya hakkı yoktur. İdaremiz aleyhine yapılan bu yanlı, çelişkili ve gerçek olmayan haber ve söylemlere ilişkin dava ve şikâyet hakkımızı saklı tutuyoruz.’ 

 

Şanlıurfaspor’a para aktarılmadı.

 

Uğur Büyükhatipoğlu, Urfaspor’a İl Özel İdaresi tarafından para aktarıldığı iddialarına ise ‘Şanlıurfaspor’a İl Özel İdaresi’nden bir kuruş aktarılmadı. Şanlıurfaspor Profesyonel bir kulüptür, bu nedenle yasa bu para aktarımına müsaade etmez. İl Özel İdare’nin böyle bir yetkisi yok. Denetime tabi bir kurumuz, hesaplarımız kitaplarımız açıktır’ şeklinde yanıt verdi.

 

Basın toplantısında Genel Sekreter Yardımcıları Bayram Türkdili, Mehmet Uslu, Yol ve Ulaşım Müdürü Yaşar Fırat, Yatırım İnşaat Müdürü Salih Elmas, Yazı İşleri Müdürü Şahin Osmanoğlu'da hazır bulundu.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2014, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42