banner6

Büyükşehir'de Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kuruldu

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi çatısı altında; 'Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu' kuruldu. Söz konusu komisyonun başına da meclisin 'tek kadın üyesi' Asuman Tapanyiğit getirilmesi düşünülüyor.

Büyükşehir'de Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kuruldu
Büyükşehir'de Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kuruldu

 

 

   ADANA (İHA) - Adana Büyükşehir Belediye Meclisi çatısı altında; 'Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu' kuruldu. Söz konusu komisyonun başına da meclisin 'tek kadın üyesi' Asuman Tapanyiğit getirilmesi düşünülüyor. 

  Büyükşehir Belediye Meclisi, '2012 Yılı Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nın ikinci birleşimini gerçekleştirdi. Meclis Toplantı Salonu'ndaki toruma Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz yaptı. Merkez ilçe Yüreğir'e bağlı Cumhuriyet (Başak) Mahallesi 1160 ada 1565 nolu parselde Yüreğir Belediye Meclisi'nin kararı doğrultusunda hazırlanan '1/1.000 Ölçekli Uygulama İmar Planı'na yönelik değişikliğin görüşüldüğü toplantıda; yine aynı mahallede yaklaşık 22.5 hektarlık bir alanda hazırlanan ve Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınan kararla onaylanan; '1/5.00 Ölçekli Nazım İmar Planı'na yönelik itirazlar da ele alındı.

  Merkez ilçe Yüreğir'e bağlı Kışla Mahallesi'nde yaklaşık 6 hektarlık alanda hazırlanan ve Büyükşehir Belediye Meclisi'nin almış olduğu karar doğrultusunda onaylanan; ; '1/5.00 Ölçekli Nazım İmar Planı' ile ilgili olarak yapılan itirazlar da değerlendirildi. 'İhtisas Komisyonu Kurulması'na yönelik teklife ilişkin söz alan Büyükşehir Belediye Meclis Katibi Asuman Tapanyiğit, kadın-erkek eşitliğinin önemine dikkat çekti ve Türkiye'de kadına yönelik şiddet ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Tapanyiğit, 'Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu' hakkında da bilgiler verip, neyin nasıl ve ne şekilde yürütülmesi konusunda da açıklamalarda da bulundu.

  Konuşmaların ardından 'Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu' bünyesinde hangi meclis üyelerinin görev yapacağı konusu ele alındı. Yapılan oylama sonucunda komisyon üyeliklerine; 'Asuman Tapanyiğit, Ahmet Işık, Bekir Sıtkı Özer, Levent Özveren, Necati Cengiz, Hayri Haköver, Ömer Seyfettin Turhan, Ali Yaşar ve Mustafa Esenkurt" getirildi. Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz, komisyon başkanlığına aynı zamanda da 'meclisin tek kadın üyesi' de olan Asuman Tapanyiğit'in getirilmesi önerisinde bulundu. Diğer meclis üyeleri de bu öneriye sıcak bakarken, komisyonun yapacağı ilk toplantıda kendi içinde görev dağılımına gideceği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER