Çelik: Urfa şanına yakışanı yaptı

Şanlıurfa AK Parti Milletvekili adayı Faruk Çelik Başbakan’ın ardından dün değerlendirme toplantısı düzenledi.

Çelik: Urfa şanına yakışanı yaptı

Çelik: Urfa şanına yakışanı yaptı

 

SEDAT ATİLLA

ŞANLIURFA-Şanlıurfa AK Parti Milletvekili adayı Faruk Çelik Başbakan’ın ardından dün değerlendirme toplantısı düzenledi. Basınla bir araya gelen Çelik gündemi değerlendirdi. Faruk Çelik AK Parti mitingine yoğun ilgi gösteren vatandaşlar için ‘Urfa şanına yakışanı yaptı’ dedi.

Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik miting ile ilgili açıklama yaparak mitinge katılanların resmi sayısını açıkladı. Şanlıurfa AK Parti Milletvekili Adayı Faruk Çelik yaptığı açıklamada; “20 gün önce sosyal medyadan Şanlıurfa’da düzenlenecek bir mitingde patlama olacağı yazılmıştı. Buna rağmen Urfalılar Başbakanını yalnız bırakmadı. Resmi rakamları aldım meydana 60 bin kişi geldi. Sosyal medyadan son günde bu yönde söylemler oldu bu tehditlere rağmen bu rakam taktire şayandır. Ayrıca Sosyal medyadan bomba açıklamaları yapılınca kaç kişi Urfa turunu iptal etti. Şanlıurfa’ya verdikleri zararın farkında değiller. Biz sürekli dile getiriyoruz mesele memleket meselesi Mesele Şanlıurfa Meselesi Şanlıurfa’nın gelişmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Başbakanımız Şanlıurfa’dan çok mutlu ayrıldı. İl başkanımıza gençlik kollarımıza çok teşekkür ettiler. Şanlıurfalıların başbakanımızı bağrına basması bizi çok mutlu etmiştir. Şanlıurfa’yı düşünen kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. Kimse ayrıcalığa tabi tutulmadan 1 milyon 800 bin Urfalı ile çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

“GÜÇLÜ BİR İKTİDAR OLARAK GÖREV BAŞINAGELMEMİZ GEREKİYOR”

AK Parti’nin güçlü bir iktidar olarak başa gelmesi gerektiğine vurgu yapan AK Parti Milletvekili Adayı Faruk Çelik; “ Güçlü bir iktidar olarak görev başına gelmemiz gerekiyor. Çünkü tüm partileri 4 ay öncesinde izlediniz. Neler konuştular, neler yaptılar, neler söylediler. Koalisyona hayır dediler şimdide her biri ardı ardına açıklama yapıyorlar. Tüm partiler koalisyona varız diyorlar. Dün niye yoktunuz. Böyle bir sorumsuz muhalefeti 4 aydır hepiniz izlediniz. İnşallah 1 Kasım akşamı güçlü bir iktidarı hepimiz göreceğiz. Bu kadro ne kadar güçlü giderse hizmette o kadar güçlü hizmet gelecek. Son haftayı en iyi şekilde çalışmalarımızla değerlendireceğiz” şeklinde konuştu.

FARUK ÇELİK’TEN BEYAZ TOROS AÇIKLAMASI

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nın Van’da yaptığı beyaz Toros açıklaması günlerdir gündemden düşmüyor. Gazetecilerin sorduğu soru üzerine Beyaz Toros tartışmalarına açıklık getiren Milletvekili Adayı Faruk Çelik şu ifadeleri kullandı;

“Bakın bunu sağ sola çekmeye gerek yok Türkiye’nin demokratikleşmesi yönünde en büyük adımları atan parti ak partidir. Yeni Türkiye derken biz boş yere demiyoruz. Türkiye’de ve bölgede daha demokratik bir yaşam için çalışan gayret eden başka bir siyasi parti yok. Bu bölgede ret ve inkar politikaları var mıydı vardı. Bu ret ve inkar politikalarını kim kaldırdı. AK Parti kaldırdı. Demokratikleşme, Kopenhag kriterlerinde devrim yapan kim AK Parti. Peki eski Türkiye neydi Sayın Başbakan’ın bir iki cümlede özetlediği işte beyaz Toros dediği 90’lı yılların ve daha öncesinin Türkiye’si. İşte karanlık noktaların olduğu olayların aydınlatılamadığı Türkiye”

“KILIÇDAR OĞLU BİZ BLOGUZ DİYOR”

Yaptığı açıklamada CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedefine alan Faruk Çelik HDP ile CHP’nin birlikte hareket ettiğini savundu. Kılıçdaroğlu’nun biz bloğuz sözünü hatırlatan Çelik; “ Bugün AK Parti dışında Türkiye demokrasisinin gelişmesi daha da demokratik bir yönde ülke olmak için çabalayan gayret eden başka bir siyasi parti yok. Bunu açıkça söylüyoruz. Yani AK Parti’nin hem çağın gereklilikleri, çağım meydana gelen değişimleri özümseyen başka bir parti olmadığını söylüyor AK Parti. Keşke CHP böyle olsa, keşke MHP kabukları değiştirse bu noktaya gelseydi. Keşke HDP yeni bir parti olarak CHP ile birlikteliği değil, statüko ile birlikteliği değil, 90’lı yıllara dönen politikaları değil, silahı terörü değil, gerçekten demokratik bir ülkenin nimetlerinden istifade eden bir parti olsaydı. 7 Haziran seçimlerinden sonra görüyoruz ki HDP, CHP’nin yanında yer aldı. MHP zaten o taraftaydı. Zaten Kılıçdaroğlu blokuz diyor. Rast gele değil Türkiye’de statükodan beslenen bu bölgede uzun yıllar böyle sıkıntılar yaşamasına neden olan sorunlar yumağını oluşturanlarla beraber olan demek beyaz Toros demektir. 90’lı yıllar demektir, eski Türkiye demektir” sözlerinin altını çizdi.

“HDP TAYYİP ERDOĞAN’A KARŞI ÇIKMAMALI”

Bakan Faruk Çelik düzenlediği toplantıda HDP’nin “ Seni başkan yaptırmayacağı” sloganını ve söylemlerini sert bir dille eleştirdi. Kürtlere 20 yıl içerisinde temel haklarını veren tek kişinin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu belirten Bakan Çelik; “ Bölgede Kürtleri temsil ettiğini söyleyen bir siyasi partinin yapmayacağı tek şey 200 yıl içerisinde Kürtlerin temel hakları ile ilgili en büyük adım atan Recep Tayyip Erdoğan’a karşı çıkma olayı yapmaması gerekiyor. Ama en önce onlar karşı çıkıyorlar. İyi güzelde geriye doğru baktığınız zaman bu bölgenin kaderinin değişmesi ile ilgili en büyük adımları atan kim Tayyip Erdoğan. Hani CHP’nin Tayyip Erdoğan’a taş atmasını anlıyoruz. Sen niye daha erken atlıyorsun da seni başkan yaptırmayacağız diye işe başlıyorsun. Demek ki perde arakasında statükonun bir birlikteliği var bu bölgenin kalkınmamasını istemeyenleri birlikteliği var. Onun için bölge halkının iyi düşünmesi lazım. Gelişen demokratikleşen bir Türkiye’mi yoksa 90’lı yıllara beyaz torosa dönen bir Türkiye’mi bu noktada çıkış noktası AK Parti” ifadelerini kullandı.

BAKAN ÇELİK’TEN “ALLAH’İZA KURBAN” AÇIKLAMASI

Şanlıurfalı Gazeteci Sedat Atilla basın açıklamasının ardından Bakan Çelik’e Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Şanlıurfalı kanaat önderleri ile görüşüp görüşmediğini ve taktir ettiği “Allah’iza kurban” sözünü sordu.

Gazeteci Sedat Atilla’nın Başbakanın kanaat önderleri ile bir görüşmesi oldu mu? Sorusunu yanıtlayan Çelik; “Ben özel görüşmeler oldu diyemiyorum çünkü ben şahit olmadım. Ama gazeteci ekonomi muhabirleriyle bir toplantı oldu. Ben de oradaydım uzun sürdü o toplantı. Bu arada ayaküstü görüşmek isteyen insanlar olabilir. Ama görüşüldü mü bilmiyorum” sözlerinin altını çizdi.

Atilla ayrıca Bakan Çelik’e; “Ben şunu söylemeden geçemeyeceğim sayın bakanım Urfa’nın artık bamteline basmasını çok iyi biliyorsunuz. Bir kelime kullandınız hoşuma gitti. Bize gelen yorumlarda da Bakanımızda artık Urfalı olmuş denildi. Allah’iza kurban dediniz. Mitingde bu sözünüz ses getirdi. Urfalıların da hoşuna gitmiş o kelimeniz” diyerek o anları anlatmasını istedi.

Bakan Faruk Çelik Urfalıların çok konuştuğu o anı ise şu şekilde anlattı;

“Şimdi şöyle Sedat Bey; sürekli halkın içerisindesiniz ister istemez bir adaptasyon oluyor. Konuşma hazırlığımda yoktu. Saat 17.15 akşam ezanına da az bir zaman kalmış. Akşam olmuş Başbakan çıksın diye konuştuk ama başbakanın ufak bir hazırlığı vardı ben kısa süreliğine çıktım. Baktım millet coşkulu ne yapacaksınız tabi ki Allah’ınıza kurban diyeceksiniz. Bunu da Urfalıların yaklaşımıyla söylemek tamamen doğaçlama oldu”

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2015, 16:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2