banner6

CHP’den Baro Başkanı Küçük’e nezaket ziyareti

Bir dizi ziyaretler için "CHP Ekonomi Otobüsü" adı verilen otobüsle Adana’ya gelen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Genel Merkez Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Av. Bülent Maraklı ve partililer Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük’e nezaket ziyaretinde bulundu.

CHP’den Baro Başkanı  Küçük’e nezaket ziyareti

ADANA(İLKHABER)-Bir dizi ziyaretler için "CHP Ekonomi Otobüsü" adı verilen otobüsle Adana’ya gelen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Genel Merkez Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Av. Bülent Maraklı ve partililer Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük’e nezaket ziyaretinde bulundu.

“ÜLKEMİZ ZORLU BİR SÜREÇTEN GEÇMEKTEDİR”

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi, ülke ve kent gündemine dair görüş ve düşüncelerini paylaştı.

Türkiye'de demokrasinin ve hukuk devletinin yerleşmesinin her şeyin üzerinde olduğunu vurguladı.

Kendisine yandaş olmayan demokratik kitle örgütlerine, kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerine ve meslek kuruluşlarına dönük sistematik saldırıların arttığını ve bütün yetkileri tek elde toplayan siyasi bir anlayışın hakim kılındığını kaydetti.

Ekonomik krizden ve salgın hastalıktan en fazla etkilenen kesimlerin başında meslektaşlarının geldiğini, hakim-savcıların hiçbir ekonomik ve özlük hakkı kaybı olmadan meslekleri icra ettiklerini, ancak bu dönemde HSK’nın aldığı kararla yargıdaki sürelerin ertelenmesinden, uzatılmasından ve adliyelerin kapatılmasından ötürü serbest, bağlı ve sigortalı çalışan avukatların ve yardımcı personellerinin bu süreçten çok olumsuz etkilendiklerini ifade etti.

Hukuk fakülteleri sayısının ve kontenjanlarının sürekli artmasının “işsiz avukatlar ve mutsuz üniversite mezunları yarattığına” işaret etti.

Siyasi iktidarı yargıyı 15 Temmuz’dan sonra başka yapılara bıraktığını öne sürerek, liyakatın bir kenara itilmesinden duyduğu endişeyi dile getirdi.

“TÜRKİYE’DE “TUZAK ANAYASA” DÖNEMİ YAŞIYORUZ”

İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi de, baroyu ziyaret etmekten ötürü mutlu olduklarını, baronun görüşlerinin kendileri için önemli olduğunu ifade etti.

Türkiye’de kuvvetler ayrılığı ilkesinin ortadan kaldırıldığını, görünüşte var olan anayasanın aslında bir “tuzak anayasa” olduğunu belirterek, “Anayasalar bireyin hak ve özgürlüklerini koruyan metinlerdir. Türkiye’de ne yazık ki, anayasanın olmadığı bir dönem yaşıyoruz. Ekonomik büyüme için yatırım; yatırım için; kaynak ve tasarruf gerekir. Ama en temelde siyasal istikrar ve haklar da güvence yoksa ekonomik büyüme de saman alevi gibi büyümeler yaşanır. O zaman da böyle sürekli krizlere gireriz.” diye konuştu.

Görüşme esnasında Başkan Yardımcısı Av. Sabahattin Gümüş, Genel Sekreter Av. Semih Gökayaz, Yönetim Kurulu üyeleri Av. Furkan Kılıç, Av. Nevzat Elçi, Av. Sinem Tanrısınatapan da hazır bulundu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42