CHP’li Türkmen köylerde kadınları ziyaret etti

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen köylerde kadınlarla bir araya geldi.

CHP’li Türkmen köylerde kadınları ziyaret etti

CHP’li Türkmen köylerde kadınları ziyaret etti

İBRAHİM BAYSAL

ADANA(İLKHABER)-Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen köylerde kadınlarla bir araya geldi. Elif Doğan Türkmen Medeni Kanunu’nun kabul edilişinin 89. Yıldönümünü kutladı ve tüm kadınlara seslendi:    

“Öyle tarihler vardır ki, toplumların ayırt edici özelliklerini, o toplumun çağdaş özelliklere sahip olup olmadığını ortaya koyar.

Cumhuriyetimizin kurulmasından hemen sonra, Cumhuriyet Hükümetinin ilk uygulamalarından biri olarak yasalaşan medeni kanunumuz, çağdaş değerlerimizin ana uygulamalarından birisidir. Dönemine göre, Dünyada örnek uygulamalardandır. Birçok ülke büyük Atatürk’ün önderlik ettiği bu anlayışı kendilerine örnek almıştır.

Medeni kanun, cumhuriyeti, cumhuriyet yapan temel hukuki düzenlemelerden birisidir. Medeni kanun, şahıslar, aile içi ilişkileri düzenleyen, insanların doğumdan ölüme kadar süren tüm ilişkilerini düzenler. Aile hukuku, miras hukuku gibi, aile içinde kadın, erkek eşitliğini sağlar. Bin yıllardır süren kadın erkek eşitsizliğini, kadının lehine tümden değiştirir. Bu yanıyla, uygarlık yolunda atılan büyük bir adımdır. Yaşadığımız karanlık despotik süreçlere rağmen, bugün bu noktadaysak bundan tam 89 yıl önce atılan, daha da geliştirmemiz gereken bu dönüşüme borçluyuz.

Demokratik bir Türkiye özlemimizi gerçekleştirmek hedefiyle daha yapmamız gereken çok şeyler var. Kadının toplum yaşamında yerini eksiksiz alması, barış, huzur, demokrasimizin eksik yanlarının düzeltilmesi, özgür bir ortamda her bireyin düşünce ve taleplerini özgürce ortaya koyabilmesinin önündeki engellerin kaldırılması gibi talepler önceliklerimiz olarak önümüzde duruyor.

Eksizsiz demokrasi, hemen şimdi. İnanın bunu gerçekleştirmek için çok şeye sahibiz.

Bu büyük gün kutlu olsun. Bunu gerçekleştiren ve zaman içinde geliştiren iradeye sonsuz teşekkürler”.

Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen devamla; “ Kadınlar bu kazanımlarına ancak CHP iktidarı ile sahip çıkarlar. Bunun için tek yol CHP’nin 1 Kasım seçiminde 1. Parti olmasıdır. Hemcinslerime sesleniyorum. Kendi Geleceğimiz İçin Oylarımızı Cumhuriyet Halk Partisine Verelim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2015, 18:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2