banner6

CHP’nin Adana vaadi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap ve İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Adana’da demokratik kitle örgütleriyle bir araya geldi.

CHP’nin Adana vaadi

CHP’nin Adana vaadi

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap ve İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Adana’da demokratik kitle örgütleriyle bir araya geldi.

 CHP Adana İl Başkanlığı tarafından Seyhan Oteli’nde düzenlenen toplantının açılış konuşmasını CHP Adana İl Başkanı Gökhan Yağ yaptı. Yağ, CHP iktidarında nasıl bir Adana vaat ettiklerini anlattı. Adana’nın bereketli topraklarından yeterince yararlanılmadığını işaret eden Yağ, bununda yanlış tarım politikalarından kaynaklandığını savundu. Çiftçilerin desteklenmelerini sağlayacaklarını anlatan Yağ, “ Çukurova’nın tarım ihtisas sanayi bölgesi olmasını sağlayacağız. Bir diğer nokta ise tabiî ki Adana’mızın ticaret ve sanayide ki geri kalmışlığı. Adana’mız Türkiye’nin ilk sanayileşen kentlerinden birisi olmasına karşın, Kalkınma Bakanlığı tarafından açıklanan sosyo- ekonomik gelişmişlik sıralamasında 2003 yılında 10. Sıraya, 2011 yılında ise 16. Sıraya geriledi. Uygulanan yanlış Suriye politikası sonucunda ticaretimiz durma noktasına geldi. “ dedi. 

Adana’yı yaşanılabilir bir kent olarak dizayn edeceklerini vaat etiklerini öne süren Gökhan Yağ, “Biz diyoruz ki 1 Kasım’dan sonra CHP iktidarında bu yanlış uygulanan teşvik politikasını değiştireceğiz. Adana’nın ilçelerini ayrı ayrı değerlendiren teşvik politikasını yaşama geçireceğiz.  İlçelerimiz gelişmişlik ölçülerine göre bu teşviklerden yararlanacak.  Uygulayacağımız teşvik politikasından işsizlik oranı da önemli bir kriter haline getireceğiz.  Adana’nın yine lokomotif olma özelliğine sahip turizmde yüksek bir potansiyele sahip olmasına karşın, Adana’na ne yazık ki turizmde de tarım ve sanayide olduğu gibi hak ettiğini kazanmadı. Adana’mız turizmde bir adım öteye gidememiştir.  CHP iktidarında Adana’nın turizm potansiyeli bütünüyle ele alınıp değerlendirilecektir. Sektörün tüm paydaşlarının katılımıyla turizm strateji planı oluşturacağız. İlimizin 4 mevsiminden yararlanarak sürdürülebilir bir turizm potansiyeli sağlayacağız. CHP olarak Adana’mızı yaşanılabilir bir kent olarak dizayn edeceğimizi vaat ediyoruz.” diye konuştu.

Ardından, İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu bir konuşma yaptı. Erdoğdu konuşmasında Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılan konutlara değindi. TOKİ’yi Türkiye’nin en büyük belediyesi haline getirildiğini ileri sürerek, “Anayasal olarak belediyelerin yetkilerine tecavüz edecek şekilde toplu konut imar değişikliği hakkını aldı. Aslında çok basit bir şey kat karşılığı inşaat sözleşmesiydi. Bunu büyük bir proje olarak lanse ettiler.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin sağ iktidarlar elinde geri kalmışlığa mahkum edildiğini iddia eden Aydoğdu, “2. Dünya Savaşı sonrasından bahsediyorum.  Mesela   Kore, Japonya, Almanya’yla karşılaştırmalı ekonomik modellerle anlatalım. Yıkılmış bir Japonya, yıkılmış bir Almanya,  sonradan yarışa başlamış bir Kore’nin geldiği yere bakın. Dünya’nın en kadim kültürlerinden birini yaşayan  Türkiye’nin düştüğü duruma bakın. Türkiye Cumhuriyeti bulunduğu yer itibariyle  bir sağ başarısızlığın sonucudur ve halkın bu medeniyet seviyesinde bu zenginlik seviyesinden geri bırakılmasının sebebi de  uygulanan salt vahşi kapitalist  ve neoliberal ekonomi politikalarıdır. Milli ekonomiye değer vermeden, kamu ekonomisi rantları üzerinden  rekabete açtık başlığı adı altında bu model devam ediyor. “ diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap’da çözüm sürecinde gözlerin CHP’nin projesine döndüğünü söyledi. Matkap, çözüm sürecinin 2 yıl devam ettiğini belirterek, “Demek ki müzakere konusunda samimi olmadıkları ortaya çıktı, maskeleri düştü ve yeniden güvenlik politikalarına döndüler. Şimdi gözler, umutlar bütünüyle CHP’ye döndü. CHP baştan itibaren şunu söyledi; bu işin merkezi TBMM olmalıdır. Anayasal ve yasal düzenlemeler kapalı kapılar ardında hayata geçirilemez. Oslo’da, İmralı’da ne konuşuldu kimse bilmiyor. Deklarasyonlar yayınlanıyor, bir sürü şey yapılıyor ama hepsi kapalı. Kimsenin bir şeyden haberi yok. Bu konuda yeniden bütün dikkatler Cumhuriyet Halk Partisi’nin projesi üzerine yoğunlaşıyor Doğu ve Güneydoğu’da. Meclis merkez olacak, orada ne yapılabilirse, kamuoyunun kabul ettiği düzenlemeler yapılacak, şeffaf olacak ve Türkiye’nin en temel sorunu böylelikle aşılacak. O nedenle 1 Kasım tercihleri gerçekten önemli” dedi.

Toplantıya, CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, milletvekili adayları, CHP ilçe başkanları, sendika ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcisi katıldı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER