banner6

Çiçeği burnunda avukatların ruhsat heyecanı

Adana Barosu’nda çiçeği burnunda 7 stajyer avukat düzenlenen törenle ruhsatlarını alarak savunma mesleğine ilk adımını attı.

Çiçeği burnunda avukatların ruhsat heyecanı

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Adana Barosu’nda çiçeği burnunda 7 stajyer avukat düzenlenen törenle ruhsatlarını alarak savunma mesleğine ilk adımını attı. Ailelerinin de törende yalnız bırakmadığı ve heyecanına ortak olduğu törende stajyer avukatlar; Vehhaç Seyhan, Fatmanur Ateş, Batuhan Yavuz, Meltem Önal, Aslı Akpınar, Buse Secenoğlu ve Gürhan Özcandan, meslek yemini ederek, cübbelerini giyerken duygulu anlar yaşandı.

Adana Barosu’nda ruhsat heyecanı yaşandı. Tüm dünyayı etkisi altına alan korona (Covid-19) pandemisi nedeniyle sosyal mesafe ve maske kuralı gözetilerek yapılan törende 7 stajyer avukat düzenlenen törenle ruhsatlarını alıp mesleğe ilk adımını attı.

Adana Barosu Yönetim Kurulu Üyeleri, aileler, yakınları ve avukatların yer aldığı törende bir konuşma gerçekleştiren Adana Barosu Başkanı Av. Veli Küçük, uzun ve zorlu süreci başarı ile tamamlayan genç meslektaşlarını, ailelerini ve büro avukatlarını tebrik etti.

Sertifikalarını alan meslektaşlarının başarılı bir Avukat olacağına inandığını belirten Av. Veli Küçük, genç meslektaşlarının staj gördükleri avukatlık bürolarına da teşekkür ederek, “Yine güzel, keyifli bir günde bir araya geldik. Aramıza yeni meslektaşlarımız katılıyor ve bu bağlamda ruhsat heyecanı yaşayan genç meslektaşlarımın başta ailesi olmak üzere kendisine emek ve destek veren başarılı ve örnek alınan kıymetli büro avukatlarına da ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

BAŞARIYA ULAŞMANIN YILU DÜRÜSTLÜK, MESLEK ETİĞİ VE KURALLARA UYMAKTAN GEÇİYOR

Avukatlık mesleğinin önemine de dikkat çeken Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Aramıza hoş geldiniz ve ailemize güç katacağınızdan hiç şüphem yok. Zor ve bir o kadar onurlu bir mesleğe adım atıyorsunuz. Unutmamak gerekir ki, başarıya ulaşmanın yolu dürüstlük, meslek etiği ve kurallarına uymaktan geçmektedir.

AVUKATLAR YAŞADIĞI DÖNEMİN TANIKLARIDIR

Avukatlık mesleği gibi onurlu bir göreve başlıyorsunuz. Kendi yolunuzu çizmeye karar vermiş olmanız çok önemli bir özgüvenin işaretidir.  Avukatlık sadece dosya kapakları aralarında, adliye koridorlarında, yüksek meblağlı davalar almak değildir. Biz avukatlar yaşadığımız dönemin tanıklarıyız ve bu nedenle sorumluluk almamız gerekmektedir.

Hukuk devletine, hak ve özgürlüklere sahip çıkma, bu kavramları savunma ve işlevsellik kazandırma noktasında da sorumluluklar yüklemektedir. Avukatlar yaşadıkları dönemin tanıklarıdır ve bu nedenle sorumluluk almaları gerekir

Unutmayın! Bu mesleğin saygınlığı en üst düzeyde kamu mesleği olduğunu, sayısı Türkiye'de 130 bini bulan avukatları temsil ediyorsunuz. Bu mesleğin vakarına uygun davranmak hepimizin görevi ve sorumluluğudur.

Ayrıca bir meslek örgütü olarak sarılabileceğimiz yer baromuzdur. Barodan desteğinizi asla esirgememeniz gerektiğini düşünüyorum. Baro çalışmalarının içerisinde olun ve hukuk mücadelesinin temelini birlikte oluşturalım. Bir güç birliği oluşturalım. Baronuza, mesleğinize ve geleceğinize de sahip çıkın.

AVUKATLIK ÖZ GÜVEN MESLEĞİDİR

Bizler, biz bilgi dağarcığımızı doldurur, araştırıp, inceler hukukun gelişimine katkıda bulunuruz. Biz sadece hukuk kitaplarını değil, kültür birikimine katkı sağlayacak her tür kitapları okumalıyız. Türkçeyi doğru öğrenmeli ve doğru kullanmalıyız.

Avukatlık öz güven mesleğidir. Avukatlık duruş isteyen ve etkili iletişim gerektiren bir hizmet sektörünün en önemli mesleklerindendir. Kamusal saygınlığı ve yaklaşık 3000 yıllık geçmişiyle kutsal bir meslektir.

MESLEĞİNİZİ SEVİN

Mesleğinizi sevin. Bir mesleği sevebilmek, bıkıp usanmadan yapmak, yaptıkça heyecan duymak, manevî saadetlerin en büyüğünü tatmak, cemiyette şerefli bir mevkiye sahip etmek, refah içerisinde yaşatmak için ne lâzımsa avukatlık mesleğinde bunların hepsi vardır. Bu duygu ve düşüncelerle tekrardan hepinizi kutluyor meslek yaşamınızda başarılar diliyorum”

Bar Başkanı Av. Veli Küçük’ün konuşmasının ardından salona sırayla alınan stajyer avukatlar; Vehhaç Seyhan, Fatmanur Ateş, Batuhan Yavuz, Meltem Önal, Aslı Akpınar, Buse Secenoğlu ve Gürhan Özcandan, meslek yemini ederek, cübbelerini giydiler.

“Avukatlık Ruhsatnameleri” de Baro Başkanı Av. Veli Küçük, yönetim kurulu üyeleri ve büro avukatlar tarafından birlikte takdim edildi.

Avukatlık yemini eden genç avukatlar da kendilerini bu anlamlı günlerinde yalnız bırakmayan ailelerine, Adana Barosu’na ve meslek üstatlarına teşekkür ettiler. Tören fotoğraf çekimleriyle son buldu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42