banner6

Çiftçinin ithal sıkıntısı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkan Yardımcısı Taylan Atar, bir ürünün piyasaya çıkacağı dönemde aynı ürünün binlerce ton ithal edildiğini belirterek, bunun önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Çiftçinin ithal sıkıntısı
Çiftçinin ithal sıkıntısı

 

  ADANA (İHA) - Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkan Yardımcısı Taylan Atar, bir ürünün piyasaya çıkacağı dönemde aynı ürünün binlerce ton ithal edildiğini belirterek, bunun önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

  Atar, Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada Türk çiftçisinin durumunun çok vahim olduğunu savunarak, "Dünyanın en pahalı mazotunu kullanan, en pahalı gübrelerini kullanan milletimizin efendileri ne yazık ki borç batağı içine düşürülmüştür" dedi.

  Br ürünün piyasaya çıkacağı dönemde aynı ürünün binlerce ton ithal edilmesini eleştirerek, "Üretilen ürüne göre ithalatın silah gibi çiftçinin üzerine doğrultulması AKP'nin geleneği haline gelmiştir. Mesela şu günlerde piyasaya çıkması beklenen Adana karpuzu pazarlarda yerini almadan menşei ve kalitesi belirsiz ürünler piyasada cirit atmaktadır. Bunun ivedilikle önüne geçilmezi lazımdır" diye konuştu.

  Pamuk ve soya primlerinin bir an önce ödenmesinin gerektiğini kaydeden Atar, şunları kaydetti:

  "Bu günler gübre, ilaç ve mazot kullanımımın en üst noktaya çıktığı günlerdir. Bu sebeple destekleme ödemeleri bir an önce yapılmalı, çiftçimiz bir nebze de olsa rahat nefes alabilmelidir. Dünyanın en kaliteli buğdayının üretildiği bölgemizde hasada başlanmasına günler kalmıştır. Yıllar önce tüm İçanadolu ve Karadeniz'deki un fabrikası sahipleri Adana'da karargah kurup rekabete dayalı ürün alırlardı. Şimdilerde ise birkaç uzaktan kumandalı tüccar, buğdayı üç kuruşa kapatıp istediği fiyata buğday almaktadır. Bu tarz etik dışı ticaretin önüne geçilmesi lazımdır."

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER