banner6

Çıtırık: Avukatların mesleki sorunları artıyor

25 yılını dolduran Adana Barosu’na üye avukatlara plaketleri düzenlenen törenle verildi.

Çıtırık: Avukatların mesleki sorunları artıyor

Adana Barosu Mahmut Esat Toplantı Salonu’nda gerçekleşen etkinlikte meslekte 25 yılını doldurmuş Baro üyesi avukatlara plaketleri verildi.

Plaket töreni öncesi bir açıklama yapan Adana Baro Başkanı Gazi Mengücek Çıtırık, Avukatlık mesleğinin alanlarının daraltıldığına savunarak, “3 Bin yıllık geçmişi olan yurttaşın hak arayışının ve adalete erişiminin temsilcisi olan biz avukatların sorunlarının katlanarak büyüdüğü bir ülke sürecinden geçiyoruz. Mesleki sorunlar her geçen gün daha da artmakta. Yasama oranının faaliyetleri ve çıkarttığı yasalar ve Yüksek Yargıtay’ın kararları ile avukatlık mesleğinin alanının daha da daraltıldığını görmekteyiz.” dedi.

Meslekte 25 yılını tamamlamış avukatlara plaketleri verilirken, eşiyle birlikte avukatlıkta 25 yılını dolduran Avukat Rukiye Çinkılıç’a plaketini Baro Başkanı Mengücek Çıtırık takdim etti. Plaketini alan Rukiye Çınkılıç, kendi gibi 25 yılını tamamlayan eşi Mustafa Çınkılıç ile birlikte plaketlerini almak istediğini söyledi. Çinkılıç’ın bu sözleri salondaki meslektaşlarını gülümsetti. Çinkılıç’ın bu sözlerinin ardından, Eşi Mustafa Çinkılıç’a da plaketi takdim edildi. Plaketleri takdim edilen çifti meslektaşları alkış yağmuruna tuttu.


 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) Adana Barosu tarafından Avukatlar Haftası münasebeti ile düzenlenen törenle 25 yılını doldurmuş avukatlara plaketleri verildi.

Adana’da Avukatlar Haftası kutlamaları çeşitli etkinlikler başladı. İlk olarak Adana Barosu tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Adana Baro Başkanı Gazi Mengücek Çıtırık tarafından yapılan açıklamada avukatlık mesleğinin önemine ve sorunlarına dikkat çekildi. Avukatlık mesleğinin alanlarının daraltıldığına savunan Çıtırık, “3 Bin yıllık geçmişi olan yurttaşın hak arayışının ve adalete erişiminin temsilcisi olan biz avukatların sorunlarının katlanarak büyüdüğü bir ülke sürecinden geçiyoruz. Mesleki sorunlar her geçen gün daha da artmakta. Yasama oranının faaliyetleri ve çıkarttığı yasalar ve Yüksek Yargıtay’ın kararları ile avukatlık mesleğinin alanının daha da daraltıldığını görmekteyiz. Hukuk fakültesi eğitiminden, sayısına ve buralardan gelen insanlarımızın yetiştirilmesindeki ve uygulamadaki eksiklikleri göz önüne aldığımızda, savunmanın sorunları bir türlü bitmemektedir. Savunma şekli unsur olarak görülmekte, savunma yok sayılmaktadır. Hakim savcı faaliyetleri stajyer avukat ağlatmaya dosya fotokopisi vermemeye Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Müdürlüğü’nün açık yazısına rağmen dosya ve zabıt tutanağı vermemeye indirgenmiştir. Duruşmalarda olabildiğine savunmayı yok sayan şekilde davranışlar ve sözler sarf edilmekte adliye içerisinde hakim savcı ve personel ilişkilerinin artık sıradanlaştığı karşılıklı nezaket ve saygınlığın kalmadığı ve savunmanın bir kez daha yok sayılmak istediğini bir kez daha gerek Adana’da gerek Türkiye’de yaşamaktayız. Meclis çatısı altında hukukçuların sorunları dile getirilmemekte ve bir düzenleme yapılmaktadır. “ dedi.

Açıklamanın ardından meslekte 25 yılını tamamlamış avukatlara plaketleri verildi. Eşiyle birlikte avukatlıkta 25 yılını dolduran Avukat Rukiye Çinkılıç’a plaketini Baro Başkanı Mengücek Çıtırık takdim etti. Plaketini alan Rukiye Çınkılıç, kendi gibi 25 yılını tamamlayan eşi Mustafa Çınkılıç ile birlikte plaketlerini almak istediğini söyledi. Avukat çifte plaketleri takdim edildi. Daha sonra ise hatıra fotoğrafı çektirilerek etkinlik noktalandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2014, 16:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER