banner6

Çok güzel anlar!

Büyük Önder Atatürk'ün Türkiye ve dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Adana'da da büyük bir heyecan ile kutlandı

Çok güzel anlar!
Çok güzel anlar!

Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 92. yılı olan ve Atatürk tarafından 1924 yılında bayram olarak kutlanmasına karar verilen, 1929 yılında da Türkiye ve dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye'de olduğu gibi, Adana'da da büyük bir coşkuyla kutlandı.

Adana'da ilk tören Atatürk Parkı'nda gerçekleştirilirken, asıl kutlamaların yapıldığı 5 Ocak Stadı, dün rengarenk görüntülere tanık oldu. Muhteşem bir atmosferin hüküm sürdüğü kutlamalarda Türkiye'nin geleceği olan çocukların gösterisi alkış yağmuruna tutuldu.

Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Adana Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet, Atatürk'ün çocuklara söylediği sözleri hatırlattı: "Sizler, hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar kıymetli olduğunuzu bilerek çalışın."


Zekeriya ŞAHİN

ADANA(İLKHABER) - Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 92. yılı olan ve Atatürk tarafından 1924 yılında bayram olarak kutlanmasına karar verilen, 1929 yılında da Türkiye ve dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye'nin dört bir yanında olduğu gibi Adana'da da büyük bir coşkuyla kutlandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nin 92. yıldönümü nedeniyle düzenlenen kutlamalar sabah Atatürk Parkı'nda düzenlenen törenle başladı. Burada düzenlenen törene Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, 6. Mekanize Piyade ve Tümen Garnizon Komutanı Tüm General Sezai Bostancı, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler katıldı. Göndere Bayrağın çekilmesi, saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Atatürk anıtına çelenklerin sunumu gerçekleştirildi.

Kutlamalarin ikincisi ise Adana 5 Ocak Stadı'nda saat 18.00'de başladı. Törene katılan Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, 6. Mekanize Piyade ve Tümen Garnizon Komutanı Tüm General Sezai Bostancı, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ile birlikte tören arabasının üzerinde çocukların ve vatandaşların bayramını kutladı. Tören arabaasından inen protokole çocuklar büyük sevgi gösterisinde bulundu ve kendilerine çiçek verdi. Yöneticiler de çocukları yanaklarından öperek, kendilerine teşekkür etti.  Daha sonra  İstiklal Marşı'mız birlikte söylendi. 

Adana Milli Eğıitim Müdürü Mehmet Ali Selamet, günün anlamını belirten bir konuşma yaptı ve şu ifadelere yer verdi:

"Bugün, cumhuriyetimiz ve onun temel ilkelerinin koruyucuları olarak, cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılında gelişmiş 10 büyük ülke arasına girme yolundaki hedefimize büyük bir emniyet ve güven içinde, kendimize olan olağanüstü güven ve enerjiyle hiç durmadan yürüyoruz.

Sizler büyüyeceksiniz. Siz büyüdükçe milletimiz gelişecek, siz büyüdrükçe umutlar yeşerecek, siz büyüdükçe dünya büyüyecek. Dünyada akan kanı, damlayan gözyaşlarını sizler dindireceksiniz. Gerçekleştireceğiniz büyük hedefler, en az sizler kadar, diğer insanların da hayatlarını güzelleştirecek, onlara huzur getirecektir. Bu nedenle. her biriniz, bu vatanın en kıymetli varlıkları ve paha biçilemez değerlersiniz.

Ülkemizin ihtiyaç duyduğu bilgili, araştırmacı bireyler olarak yetişmeniz için büyük çaba gösteriyoruz.

Başöğretmenimiz Büyük Önder Atatürk'ün sizlere olan şu hitabını hiç unutmayınız:

"Küçük hanımlar, küçük beyler!

Sizler, hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz."

Bugünün heyecanını kalbinin derinliklerinde yaşayan ve ülkemizin yedi iklim coğrafyasındaki en değerli olan bütün çocuklarımızın Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, aydınlık ve umut dolu yarınlar diliyorum."

Konuşmanın ardından şiirler ve öğrenci andı okundu. Daha sonra Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, 23 Nisan Bayramı nedeniyle okullar arası şiir, kompozisyon ve resim alanında yapılan yarışmada ilk üç dereceye giren öğrencileri kutladı ve onların hediyesini verdi.

Tribünlerin renk renk olduğu kutlamalarda 7'den 70'e herkes büyük bir heyecanla, resmi geçit törenine katılan öğrencileri ve gösterilerini hayranlıkla izledi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER