banner6

Coş: İstiklal Marşı'nın ruhunu iyi bilmeliyiz

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, "İstiklal Marşı’nın ruhunu ve onu yazan Mehmet Akif’in ideallerini en doğru biçimde anlamak ve gelecek nesillerimize en güzel şekilde aktarmak kalbi vatan sevgisiyle çarpan bütün vatandaşlarımızın en önemli görevlerinden biridir" dedi.

Coş: İstiklal Marşı'nın  ruhunu iyi bilmeliyiz

Coş: İstiklal Marşı'nın

ruhunu iyi bilmeliyiz

 

 

  ADANA (İHA) - Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, "İstiklal Marşı’nın ruhunu ve onu yazan Mehmet Akif’in ideallerini en doğru biçimde anlamak ve gelecek nesillerimize en güzel şekilde aktarmak kalbi vatan sevgisiyle çarpan bütün vatandaşlarımızın en önemli görevlerinden biridir" dedi. 

  Vali Coş,  İstiklal Marşı’nın Kabulünün 93. Yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında İstiklal Marşı'nin, vatanı işgal kuvvetleri tarafından paylaşılan ve tarih sahnesinden yok edilmek üzere olan bir milletin yeniden var oluşunu, yeniden şahlanışını anlatan bir destan olduğunu ifade etti.

  "Mesajında, "İstiklal Marşı, Aziz Milletimizin milli ve manevi değerleri uğruna verdiği mücadelenin manzum ifadesidir. Bu marş, bizim şan ve şerefle dolu geçmişimizi, umutla baktığımız geleceğimizi, uğruna canımızı seve seve verdiğimiz bağımsızlığımızı ifade eder" diyen Vali Coş şöyle devam etti:

  "Manevi değerlerimizi, milli kimliğimizi, vatan sevgisini en müstesna biçimde vurgulayan İstiklal Marşı'nın insanın içini titreten her mısrası, bize kim olduğumuzu, nereden gelip nereye gittiğimizi, bu vatana nasıl sahip çıktığımızı ve bundan sonra da nasıl sahip çıkacağımızı anlatır.

  Güzel bir şiir yazmak her zaman mümkündür; ama bir İstiklal Marşı yazmak asla mümkün değildir. Bunun nedenini de Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy şöyle ifade etmiştir: “ O şiir bir daha yazılamaz, O'nu ben de yazamam. O'nu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değil, milletin malıdır. Benim, millete en kıymetli hediyem budur. Allah bir daha bu millete bir istiklal marşı yazdırmasın."

  Mehmet Akif, o dönemde milletimizin çektiği acıları, sıkıntıları bizzat yaşamış, kalbinden geçenleri bütün dünyaya haykırarak, istiklal aşkıyla yanıp tutuşan gönüllere tercüman olmuştur. Vatanına, bayrağına, bağımsızlığına aşkla bağlı olan Akif’in yazdığı bu destan, Kurtuluş Savaşında istiklal ateşini alevlendirmiş, mücadele azmini güçlendirmiş, milletimizi tek yürek, tek yumruk haline getiren manevi bir güç haline dönüşmüştür.

  İstiklal Marşı’nın ruhunu ve onu yazan Mehmet Akif’in ideallerini en doğru biçimde anlamak ve gelecek nesillerimize en güzel şekilde aktarmak kalbi vatan sevgisiyle çarpan bütün vatandaşlarımızın en önemli görevlerinden biridir. Millet olarak İstiklal Marşımızda en güzel ifadesini bulan ortak değerler ve amaçlar etrafında birleşerek, daha iyi, daha müreffeh bir gelecek için azimle, inançla çalışmaya devam edeceğiz.

  Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın TBMM’de kabulünün 93. yıl dönümünde, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve bu bayrak uğruna şehit olan kahramanlarımızı, başta TBMM Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Marşını kabul eden TBMM üyelerini rahmet, şükran ve minnetle anıyorum."

 

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2014, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER