Çukurova’ya nitelikli eleman yetiştirilecek

Çukurova Bölgesi’nin nitelikli işgücü ihtiyacına çözüm olacak, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Adana Sanayi Odası (ADASO) iş birliğinde Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) finansal desteği ile gerçekleştirilen ‘Adana Mesleki Eğitim Merkezi Teknik Destek Projesi’nin tanıtım toplantısı yapıldı.

Çukurova’ya nitelikli eleman yetiştirilecek

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Çukurova Bölgesi’nin nitelikli işgücü ihtiyacına çözüm olacak, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Adana Sanayi Odası (ADASO) iş birliğinde Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) finansal desteği ile gerçekleştirilen ‘Adana Mesleki Eğitim Merkezi Teknik Destek Projesi’nin tanıtım toplantısı yapıldı.

Proje ile Adana'daki yerel ihtiyaçlara ve ekonomik yapıya göre şekillendirilen proje ile Adana Mesleki Eğitim Merkezi'nin kurulması ve işlevsel hale gelmesi için Adana Sanayi Odası'na (ADASO) yüksek vasıflı teknik yardım ve danışmanlık hizmetleri sunulması amaçlanıyor. Merkez, UNDP ve ADASO'nun iş birliğiyle Adana ve Mersin’de kurulacak olan İnovasyon Merkezi ve KOBİ Yetkinlik Merkezi gibi diğer tamamlayıcı girişimlerle güçlü ve işlevsel bağlantıları olacak şekilde tasarlanacak.

Adana Sanayi Odası’nda yapılan toplantıda konuşan ADASO Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç,” “Odamız ve Gaziantep Sanayi Odası arasında yapılacak iş birliği protokolü çerçevesinde bölgemiz ve ülkemiz sanayisinin gelişmesi ve kalkınmasına yönelik örnek olacak önemli bir adım atacağız. Güçlerimizi birleştireceğiz” dedi.

Türkiye’nin ilk sanayileşmiş illerinden olana Adana, geçmişten günümüze tarımı, sanayisi ve ihracatıyla ülke ekonomisine önemli katkılar yapmıştır diyen Kıvanç, “Adana’nın ihracatı 2019 yılı itibariyle 2 milyar doların üzerine çıkmış olsa da bugün arzu edilen istenilen noktada değildir. Adana sanayisinin güçlü bir şekilde daha ileriye taşınması ve hak ettiği yere kavuşabilmesi için Adanalı sanayiciler olarak daha çok gayret göstermemizin, daha çok çalışmamız gerekiyor” diye konuştu.

Çukurova Bölgesi’nin Türkiye’nin yeni yatırım yapılacak lojistik bölgesi olacağona dikkat çeken ADASO Başkanı Zeki Kıvanç şöyle konuştu;

“Türkiye’deki en önemli üretim üssü Gebze Körfezi’dir. Ancak burada artık yer kalmadı. İddia ediyoruz Türkiye’de artık yeni yatırımların Doğu Akdeniz çanağında, İskenderun Körfezinden Mersin’e kadar, biraz içerilerde de Gaziantep, Kahramanmaraş, Niğde, Kayseri gibi bölgelerde yapılacak yatırımların bu bölgede lojistik üretim merkezi olacağına inanıyorum.

Bugün adımını atacağımız Adana Mesleki Eğitim Merkezi Projesi ile bu yatırımların ihtiyacı olacak nitelikli çalışanları yetiştirmeyi umuyoruz. Burada yetişecek kişilerin alacakları nitelikli mesleki eğitimle bölgemize stratejik anlamda katkı sağlamlarını bekliyoruz.

Yerel ihtiyaçlara ve ekonomik yapıya göre şekillendirilecek olan Adana Mesleki Eğitim Merkezi, bölgemize kazandırmak istediğimiz diğer makro projelerle entegre olacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, UNDP ve Odamızın iş birliğiyle Adana’da kurulacak olan İnovasyon Merkezi ve KOBİ Yetkinlik Merkezi gibi diğer tamamlayıcı girişimlerle, güçlü ve işlevsel bağlantıları olacak şekilde tasarlanacak. Adana Sanayi Odası olarak böyle önemli bir bölgesel projeyi başlatmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz”

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, projenin Adana için hayırlı olması temennisinde bulunarak, “Yatırımın sermaye, bina, makine teçhizat ve iş gücü olmak üzere vazgeçilmez dört unsuru var. İş gücünün nitelikli olması lazım.. Endüstri 4.0 yaşadığımız şu çağ içinde daha rekabetçi koşullarda çalışmaya gayret ediyoruz. Her iki bölge göç almış olan bir yer. Gelen göçe biz bir şekilde nitelik kazandırıp bunları üretime çekmek durumundayız çünkü sosyal barışı da korumamızın ancak bununla mümkün olacağına inanıyorum" diye konuştu.

UNDP Türkiye Mukim Temsilci Vekili Claudio Tomasi da Adana Mesleki Eğitim Merkezi Teknik Destek Projesinin, tüm dünyada Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) arasında imzalanan ilk finansal destek anlaşması olması anlamında önem taşıdığına değinerek şöyle konuştu;

“Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün Aralık 2018 verilerine göre, Türkiye 3 milyondan fazla geçici koruma altındaki Suriyeli’ye ev sahipliği yapıyor. Çoğunlukla Suriye'ye sınırı olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşamalarına rağmen krizin devam etmesi nedeniyle Suriyeli nüfus Adana da dahil olmak üzere diğer bölgelere yayıldı. UNDP’nin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde uzun yıllara dayanan yerel sosyo-ekonomik kalkınma konusundaki tecrübe ve teknik bilgisine dayanarak, Suriye krizinin etkilerine yanıt bağlamında, Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezinin kurulmasına destek olduk.

Bu merkez, 2016 yılından beri bölge halkının yanı sıra geçici koruma altındaki Suriyelilere mesleki yetenek geliştirme hizmetleri sunuyor. Şimdi UNDP, bu alandaki uzmanlığını ve tecrübesini Adana’ya taşıyor. Sektörel analizlerin ve talep analizlerinin yapılması, iş modelinin geliştirilmesi, kapasite geliştirme programlarının oluşturulması ve uygulanması, Adana Mesleki Eğitim Merkezinin fiziki tasarımı konusunda Adana Sanayi Odası’na destek vereceğiz”

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Başkan Vekili ve Ankara Ofis Başkanı Barış Dinçer ise Adana Sanayi Odası ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Ofisi ile böyle önemli bir bölgesel projeyi başlatmaktan büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Projenin EBRD ve UNDP arasındaki ilk ortaklık olma özelliği ile EBRD’nin kalkınma misyonunun,  Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumunu da ortaya koyması açısından çarpıcı bir örnek olacağına değinen Dinçer konuşmasını şöyle sürdürdü;

“EBRD olarak, Türkiye’deki faaliyetlerimizin 10. yıldönümünde 2019-2024 dönemi için yeni ülke stratejimizi yayımladık. Yeni stratejimizdeki dört ana konudan biri; ekonomik kapsayıcılığın ve cinsiyet eşitliğinin özel sektör katılımı ile teşvik edilmesidir. Basta gençler, kadınlar, az gelişmiş bölgelerde yasayan topluluklar ve mülteciler olmak üzere; ekonomik fırsatlardan daha az yararlanabilen sosyal kesimlere yönelik beceri, istihdam ve finansmana erişim alanlarında politika çalışmaları ve proje bazında özel sektör ile birlikte oncu faaliyetler yürütüyoruz.

Kurulmasına katkıda bulunduğumuz bu merkez ile başta bölgedeki KOBİler olmak üzere tüm özel sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman istihdamına ve de Adana halkına ve geçici koruma altındaki Suriyeliler ve diğer mültecilere kalıcı ve sürdürülebilir ekonomik fırsatlar yaratılmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. EBRD olarak, benzer bir ortaklıkla Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezinin akredite bir Test merkezi olmasına destek olduk.

Bu Merkez, 2018’de faaliyete geçerek bölge halkının ve geçici koruma altındaki Suriyelilerin ve diğer göçmenlerin önceki öğrenmelerini uluslararası nitelikte kabul gören sertifikalara dönüştürerek işgücü piyasasına entegre olmalarına hizmet etmektedir.  Bu işbirliğinden edindiğimiz tecrübeyi bu defa daha kapsamlı bir şekilde, UNDP uzmanlığı ve Adana Sanayi Odasının himayesinde bölgeye taşımayı hedefliyoruz”

Konuşmaların ardından Adana Sanayi Odası ile Gaziantep Sanayi Odası arasında "Stratejik İş Birliği Protokolü" imzalandı.

KOBİ’lerin özel ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde mesleki eğitim programları sunacak olan merkez, ayrıca, ilerleyen süreçte eğitim alanlar ile diğer bir girişim olan KOBİ Yetkinlik Merkezi’nden faydalanan işletmeler birbirleriyle buluşturulacak. Kurulacak Mesleki Eğitim Merkezi ile hem bölge halkı hem de geçici koruma altındaki Suriyeliler bölgenin ekonomik ihtiyaçlarına yanıt verecek nitelikli mesleki eğitimlerden yararlanacak.

Nitelikli işgücü yetiştirmek için verilecek eğitimlerle ilgili Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi ile iş birliği yapılması, deneyim ve vizyon paylaşımı amacıyla Adana Sanayi Odası ve Gaziantep Sanayi Odası arasında bir işbirliği protokolü de imzalandı. 

Adana Mesleki Eğitim Merkezi Projesi bir yandan kaliteli işgücü ve kaliteli mesleki eğitim ile ilgili ulusal stratejilere katkı verirken bir yandan da Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına katkı sağlayacak.

Proje tanıtım toplantısına Adana Sanayi Odası (ADASO) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Başkan Vekili ve Ankara Ofis Başkanı Barış Dinçer, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilci Vekili Claudio Tomasi,  Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ve kamu kurum ve kuruluşlarından temsilciler katıldı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2