banner6

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan peyzaj ve çevre düzenlemesi talimatı  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni Adana Stadyumunun görüntülerini dikkatle inceledi ve eksikleri tespit etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan peyzaj ve çevre düzenlemesi talimatı  

Bayram BULUT- Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER)- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  açılışı yapılan yeni Adana  Stadyumu’nun görüntülerini detaylıca inceledi.  Yeni stadyumun peyzaj ve çevre düzenlemesinde belli bir eksikliğin olduğunu görüntülerden tespit eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmalarının da bir an evvel tamamlanması talimatını verdi.

Sarıçam ilçesinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapımına 2014 yılında başlanan UEFA standartlarındaki 33 bin kişi kapasiteli yeni stadyum açılış törenine canlı bağlandı. Bağlantı esnasında stadyumun görüntülerini detaylı bir şekilde inceleyerek izleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tespit ettiği eksiklikleri tek tek not aldı. Erdoğan stadyum tanıtım gösteriminin sona ermesinin ardından yaptığı konuşmada, görüntülerde stadyumun çevresindeki peyzaj ve çevre düzenlenmesi çalışmalarının eksik olduğunu aktardı. Ankara’dan bu düzenlemenin en kısa sürede bitirilmesi talimatını veren Erdoğan, stadyumun etrafındaki peyzaj ve çevre düzenlemesinin süratle bitirilmesinin buraya ayrı bir güzellik katacağını söyledi. Yeni stadyumun Adana’ya hayırlı olması dileğinde bulunan Erdoğan, Adanaspor ve Adana Demirspor’a da başarılar diledi.

GEÇMİŞ YILLARDA SPORA GÖNÜL VEREN GENÇLERE ÖNEM VERİLMEDİ

Türkiye’de uzun yıllar boyunca, belli-başlı dallar dışında spora gereken önemin verilmediğini  dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan,  spora ilgisi olan gençlerin, hem ailelerinden hem de resmî kurumlardan yeterince destek görmedikleri için bir müddet sonra başka arayışlara girdiğini aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, çok genç nüfusa sahip olmasına rağmen, sporda istenen, beklenen, arzulanan başarıları uzun yıllar yakalayamadığının altını çizerek, “Bu sebeple Türkiye, çok genç nüfusa sahip olmasına rağmen, sporda istenen, beklenen, arzulanan başarıları uzun yıllar yakalayamadı. Şüphesiz uluslararası alanda isim yapan, kupa kaldıran, madalya kazanan sporcularımız, takımlarımız ve spor kulüplerimiz de oldu. Ancak bu, Türkiye’nin potansiyelini gerçek anlamda yansıtacak düzeye maalesef hiçbir zaman ulaşmadı.”dedi.

SON 18 YILDA ÜLKEMİZİN SPOR ALTYAPISINI BAŞTAN AŞAĞI YENİLEDİK

Gençlik yıllarında spora, özellikle de futbola gönül vermiş birisi olarak, yaşanan sıkıntıların hep farkında olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul’a Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğimizde, şehrin kronik sorunlarını çözerken, spor altyapısındaki eksiklikleri de gidermeye çalıştık. Görev yaptığımız 4,5 sene içinde hamdolsun önemli işlere imza attık. Bu anlayışı 2002’den itibaren 81 vilayetimizin tamamına yaydık. Son 18 yılda ülkemizin spor altyapısını baştan aşağı yeniledik. İllerimizin ihtiyaçlarına göre yeni spor tesislerini hizmete açtık. Türkiye’nin her köşesine stadyumlar, yüzme havuzları, futbol sahaları, gençlik merkezleri, spor salonları, atletizm pistleri inşa ettik.” diye konuştu.

ADANA’YA 18 SPOR TESİSİ KAZANDIRDIK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar yaptıkları tesisler hakkında bilgiler verdi. 2002 yılında Türkiye genelinde bin 575 tesis varken; bugün bu sayıyı iki kattan fazla artarak 3 bin 903’e çıkarttıklarını belirtti ve atletizm pistlerinin sayısını 12’den 56’ya, spor salonlarının sayısını da 372’den 904’e yükselttikleri anlatan Erdoğan, Hükûmetleri döneminde sadece Adana’ya 18 spor tesisi kazandırdıklarını söyleyerek, “Adana’da 2002 yılında 31 tesis varken, bugün 104 tesisle gençlerimize hizmet veriyoruz. Futbolda, çoğu ömrünü tamamlamış olan stadyumları yıkıp yerlerine uluslararası standartlarda yüksek kapasiteli yeni tesisler inşa ettik. Şimdiye kadar ülke genelinde 32 stadyumu tamamladık; 10 stadyumun yapımı, 4 tanesinin de proje ve ihale süreci devam ediyor. Sporcularımız bu tesislerde 7 gün 24 saat, gönül rahatlığıyla çalışabilsin diye, buraları dört dörtlük bir spor merkezi olarak tasarlıyoruz” şeklinde konuştu.

ADANA’DA 2002 YILINDA 113 OLAN SPOR KULÜBÜ SAYISI 2021 YILINDA 486’YA ÇIKTI

 Faal sporcu sayısının son 18 yılda 206 binden, 3 milyon 623 bine çıktığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  tesisleşmenin, Türk sporunu güçlendirme, sporcuları destekleme, hedeflere ulaşma noktasında çok büyük önem arz ettiğine dikkati çekti.  Spor altyapısına yaptıkları tüm bu yatırımların meyvelerini son yıllarda fazlasıyla toplamaya başladıklarını belirten Erdoğan, “Sporcularımız 2002 yılında sadece bin 481 madalya kazanabilmişken, 2019’da elde ettikleri 8 bin 800’ün üzerinde madalyayla, verilen emeklerin boşa gitmediğini tüm dünyaya gösterdiler. Faal sporcu sayımız son 18 yılda 206 binden 3 milyon 623 bine çıktı. Adana’da da sporcu sayısında rekor artışlar yakaladık. İlimizde 2002 yılında 7 bin 762 lisanslı sporcu varken, biz bu rakamı 189 bin 541’e ulaştırdık. Verilen destek ve yatırımlarla önü açılan spor kulüplerimizin sayısında da ciddi artış oldu. Adana’da 2002 yılında 113 olan spor kulübü sayısı 2021 yılında 486’ya çıktı. Önümüzdeki yıllarda, sporcularımızın başarılarının daha da artacağına inanıyorum. Son 18 yılda her alanda yakalanan başarının formülü, ülkenin enerjisini fuzuli tartışmalarla harcamamasıdır” ifadelerini kullandı.

GENÇLERİMİZİ, SONU GÖZYAŞI VE PİŞMANLIK OLAN MECRALARA SÜRÜKLEMEYE KİMSENİN HAKKI YOKTUR

“Eski Türkiye’de gençlerin enerjilerinin çatışmalarla, gerilimlerle, ülkeye hiçbir yararı olmayan tartışmalarda harcanıyordu” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü;

 “Siyasetçi, ülkeye en iyi şekilde hizmet etmeye; öğretmen, çocuklarımızı en güzel şekilde yetiştirmeye odaklandı. Polisimiz asayişi ve huzuru sağlamaya, askerimiz vatanımızı korumaya, çiftçimiz üretmeye, işçimiz çalışmaya, ihracatçımız yeni pazarlar bulmaya kendini adadı. Sporcularımız ise branşlarında en iyi olmak için ter döktü, emek verdi, mücadele etti. Böylece ortaya; tarımda, ihracatta, savunmada, terörle mücadelede, sporda destan yazan bir ülke çıktı. Eski Türkiye’de gençlerin enerjilerinin çatışmalarla, gerilimlerle, ülkeye hiçbir yararı olmayan tartışmalarda harcanıyordu. Hatırlayınız; gençlerimiz 1960 darbesine giden süreçte figüran olarak kullanıldı. Aynı şekilde, 1970’lerde heba olan yine bu ülkenin gençleriydi. PKK’dan FETÖ’ye, DEAŞ’tan DHKP-C’ye kadar birçok karanlık yapı, farklı değerlerimizi istismar ederek, hep gençlerimizi ağına düşürmenin peşinde koştu. Milletimize benzer acılar yaşatmaya kimsenin hakkı yoktur. Gençlerimizi, sonu gözyaşı ve pişmanlık olan mecralara sürüklemeye kimsenin hakkı yoktur.” dedi.

GENÇLERİN KANI ÜZERİNDEN KENDİLERİNE İKBAL DEVŞİRMEYE ÇALIŞANLARA FIRSAT VERMEDİK

Gençlerin kanı üzerinden kendilerine ikbal devşirmeye çalışanlara, son 18 yıldır fırsat vermediklerini ve bundan sonra da vermeyeceklerinin altını çizen Erdoğan, “Son dönemde üniversiteler üzerinde oynanan oyunları çok yakından takip ediyoruz. Marjinal örgütlerin kadrolu militanlarının başını çektiği bu eylemlerin amacı ne demokrasidir, ne hukuktur, ne de özgürlüktür. Bu provokasyonların gayesi ülkemizin dikkatini dağıtarak, özellikle Türkiye’yi hedeflerinden uzaklaştırmaktır. Gençlerin kanı üzerinden kendilerine ikbal devşirmeye çalışanlara, son 18 yıldır fırsat vermedik, inşallah bundan sonra da vermeyeceğiz. Gençlerimizin arasına nefret ve nifak tohumu ekilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. “ diye konuştu.

GENÇLER PROFESYONEL PROVOKATÖRLERİN ELLERİNE TERK EDİLMEMELİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda devletin kurumlarıyla beraber ailelere de çok önemli görevler düştüğüne işaret ederek, ailelerden evlatlarına sahip çıkmalarını, her biri Türkiye için bir cevher olan bu gençleri profesyonel provokatörlerin ellerine terk etmemelerini isteyerek, “Biz de devlet olarak gerekeni yapacak, gençlerimize sunduğumuz imkânların hem sayısını hem de kalitesini yükseltmeye devam edeceğiz.“İnşallah gelecekte gençlerimizin adını daha çok duyacak, başarılarını daha çok konuşacak, onlarla daha fazla iftihar edeceğiz. Açılışını yaptığımız Yeni Adana Stadyumu’nun bu vizyonumuzun en güzel örneklerinden biri olduğu kanaatindeyim. Bu güzel tesisin kısa sürede Adana’mızın gurur abidelerinden biri hâline geleceğine inanıyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

ADANA'DA  DEVRİM NİTELİĞİNDE BİR SÜRECİ YAŞADIK, YAŞIYORUZ.

Kasapoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın canlı bağlantıyla katıldığı Yeni Adana Stadı'nın açılış töreninde, kentte tarihi ve heyecanlı bir gün yaşandığını söyledi. Adana'nın özlemle beklediği stadına kavuştuğunu aktaran Kasapoğlu, "Adana, tarihiyle, kültürüyle, yiğit insanlarıyla, değerli halkıyla çok müstesna bir ilimiz. Bu manada tabii ki spor ve gençlik alanında da ülkemizi en güzel şekilde temsil eden, bu manada güçlü potansiyele sahip olan illerimizden birisi. Son 19 yılda Sayın Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde, ülkemizin dört bir tarafında olduğu gibi Adana'da da pek çok süreci, bu manada devrim niteliğinde bir süreci yaşadık, yaşıyoruz.  Cumhurbaşkanımız projeyi en başından beri destekliyor. Adana'nın stat ihtiyacı konusu gündeme gelir gelmez Sayın Cumhurbaşkanı'mızın talimatlarıyla başlayan çalışmalar hamdolsun ki bu güzide şehre bu güzel modern stadın tamamlanarak açılması noktasına kadar geldi. Adana bir spor şehri, 2 güzide kulübü var; Adanaspor ve Adana Demirspor. Ben bu manada bu iki güzide kulübümüzün de bu güzel statta rekabet, centilmenlik, dostluk dolu maçları, en güzel şekliyle bizlere izleteceklerini, bu seyir keyfini güzel atmosferi bizlere hissettireceklerine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

CUMHURİYET TARİHİNİN ZİRVE NOKTASINDAYIZ

“Adana'mızdan yetişecek gençler, sporcular bu statta sadece Türkiye'nin değil dünyanın gıptayla bakacağı oyunları da inşallah ortaya koyacaklar.” diyen Kasapoğlu,  Adana'nın gençlerinin spor noktasında, yarınlar noktasında bize her zaman umut verdiğine dikkat çekerek, “İnanıyorum ki Adana'mızdan yetişecek gençler, sporcular bu statta sadece Türkiye'nin değil dünyanın gıptayla bakacağı oyunları da inşallah ortaya koyacaklar. Bu statlar, ülkemizin dört yanında 19 yıldan beri her geçen gün ileri gitme felsefesiyle Sayın Cumhurbaşkanı'mızın tesislerle ilgili devrim ruhunu ülkemizin dört bir yanına yayan icraat anlayışıyla hamdolsun ki bu noktalara kadar geldi. Spor salonları, havuzlar, mahalle sahaları sadece futbol değil, basketboluyla, voleyboluyla, tenisiyle her branşa hizmet eden devrim niteliğinde bir spor tesisleşmemiz söz konusu. Cumhuriyet tarihinin zirve noktasındayız. İnanıyoruz ki sporumuzun performans noktasındaki son yıllardaki gelişimiyle de her alanda ve her branşta sporcularımızla, takımlarımızla zirveye oynamaya devam edeceğiz. Sporcularımız bizleri gururla, en güzel şekilde temsil etmeye devam edecekler. Sporcularımıza inanıyoruz, güveniyoruz. İnşallah onlarla yarınların aydınlı k Türkiye'si çok daha güçlü bir şekilde ilelebet payidar olma adına varlığını, gücünü en güzel şekilde ortaya koymaya devam edecek." dedi.

CUMHURBAŞKANI'MIZA TÜM SPOR CAMİASI ADINA ŞÜKRANLARIMI ARZ EDİYORUM

Kentin modern bir stada kavuştuğunu vurgulayan Bakan Kasapoğlu, "Türkiye'nin en yeni, modern stadının yanı başındayız. Sadece maçların, müsabakaların oynandığı gün değil, onun haricindeki zamanlarda da bireysel antrenmanlarıyla, içerisinde bulunacak gençlik merkeziyle de gençlerimize her daim yanında olabilecek bir mekan. Yanı başında üniversite var, ciddi bir yerleşim alanı da söz konusu. İnşallah 7 gün 24 saat yaşayacak bu mekanın, şehrimiz, şehrimizin iki güzide kulübü olan Adanaspor ve Adana Demirspor için hayırlı olmasını diliyorum. Bu vesileyle bu süreçte bizleri güçlü şekilde destekleyen, yol gösteren Cumhurbaşkanı'mıza tüm spor camiası adına şükranlarımı arz ediyorum. Tabii ki bu süreçte Çevre ve Şehircilik Bakanı'mız ve değerli ekibine de teşekkür ediyorum. Emeği, katkısı olan herkese şükranlarımızı arz ediyorum. Stadımız spor camiamız, Adana'mız, ülkemiz için hayırlı ve uğurlu olsun." diye konuştu.

 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER