Cumhuriyet coşkusu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 92. yıl dönümü Adana'da düzenlenen törenle coşku içerisinde kutlandı.

Cumhuriyet coşkusu

Cumhuriyet coşkusu

 

Bayram BULUT- İpek DİNÇKALMIŞ

 

ADANA (İLKHABER)- 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 92. Kuruluş yıl dönümü Adana'da düzenlenen törenle coşku içerisinde kutlandı.

 

 

Vali Mustafa Büyük, Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında ilk olarak Valilik Makamı’nda düzenlenen törende tebrikleri kabul etti. Ardından ise Uğur Mumcu Meydanı’nda düzenlenen geçit töreni gerçekleşti. Burada Adana Valisi Mustafa Büyük, 6.Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Osman Erbaş ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile askeri cipe binerek halkı selamdı.

Ardından ise saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramının 92. yıldönümü kutlama mesajı da tören alanında okundu. Burada günün anlam ve önemine ilişkin açıklamayı Adana Valisi Mustafa Büyük yaptı. Büyük, Cumhuriyetimizin 92. kuruluş yıldönümünü kutlarken, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyetin ilanına karar veren TBMM’nin tüm mensupları, bütün şehitlerimiz, gazilerimiz, isimli ve isimsiz tüm kahramanların aziz hatırası önünde saygıyla eğildiğini belirtti.

Vali Mustafa Büyük'ün konuşmasının ardından öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu. Halk oyunları ekibi de folklör gösterisi gerçekleştirdi. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri Adana Valisi Mustafa Büyük, 6.Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Osman Erbaş ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü tarafından verildi.

Daha sonra ise geçit töreni düzenlendi. Töreni izlemeye gelen vatandaşlar tarafından alkışlarla destek verilen geçit töreninde, askerler, gaziler, zabıta görevlileri, öğrenciler esnaflar, izciler yürüyüş düzenledi. Kamu kurum ve kuruluşlarına ait araçlarda tören alanında geçit törenine katıldı. Askeri araçların geçişi esnasında vatandaşlar, büyük sevinç yaşayarak ellerindeki bayrakları salladı.

Töreni izlemeye genç yaşlı demeden çok sayıda vatandaşın katılması da dikkatlerden kaçmadı. Ellerinde Türk Bayrakları olan vatandaşlar tören boyunca coşkulu bir şekilde törene destek verdi. Tören alanında emniyet birimleri tarafından geniş güvenlik önlemleri alındı.

Geçit merasiminin ardından tören son buldu.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2015, 16:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2