banner6

Daha demokratik bir ortam hazırlayacağım

Çukurova Üniversitesi kadın Rektör Adayı Prof. Dr. Nebahat Sarı, ilkelerini açıkladı

Daha demokratik bir ortam hazırlayacağım

Daha demokratik bir ortam hazırlayacağım

   

ÇİĞDEM KARA

 

ADANA(İLKHABER) - Çukurova Üniversitesi’nde 15 Haziran 2012 tarihinde yapılacak Rektörlük seçinde adaylığını açıklayan Prof. Dr Nebahat Sarı, temel ilkesinin akademik özgürlük, dürüstlük, şeffaflık ve insana saygıyı esas alarak daha özgür ve daha demokratik bir üniversite ortamını sağlamak olduğunu söyledi.

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. üniversiteyi daha ileriye taşımak için Rektörlüğüne aday olduğunu söyledi. Nebahat Sarı yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“Çukurova Üniversitesi’nin bana sağladığı olanaklar doğrultusunda edindiğim yönetim ve bilimsel deneyimlerimi; üniversitemin ve ülkemin hizmetine sunmak arzusuyla bu göreve aday oldum. Hedefim, Üniversitemizin bir dünya üniversitesi vizyonunu yakalaması, ulusal ve uluslararası ölçekte hak ettiği saygınlığa erişmesidir. 

Üniversitemizin hak ettiği saygınlığa erişmesinde öncelikle “insana yapılan yatırım, en doğru yatırımdır” ilkesinden hareketle öğretim elemanıyla, idari kadrosuyla ve öğrencisiyle birlikte insan odaklı çalışarak; herkesin kendisini geliştirebilmesine olanak sunan ve huzur içinde çalışabilmesini sağlayan bir üniversite ortamı oluşturmak için elimden gelen gayreti sarf edeceğim.

Akademik kurullarda alınan kararlardan etkilenen herkesin karar mekanizmasına dahil olduğu ve her fikrin özgürce ifade edildiği, her yöneticiye rahatça ulaşılabildiği bir yönetim anlayışı ile ortak hedeflerde buluşmak, sorunları birlikte belirlemek ve birlikte çözüm üretmek ana gayem olacaktır.

Akademik özgürlük, dürüstlük, şeffaflık ve insana saygıyı esas alarak daha özgür ve daha demokratik bir üniversite ortamını sağlamak temel ilkemdir.

Ülkelerin gelişmişlik göstergelerinden birisi olarak, kadın yönetici oranı kullanılmasına rağmen, maalesef üniversitelerimizde kadın yöneticilerin sayısı istenilen düzeyde değildir. Bilimsel ve yönetim deneyimlerimin bana sağladığı güçle, kadın rektör adayı olmanın da ayrı bir heyecanını ve sorumluluğunu taşıdığımı da belirtmek isterim.

Ötekileştirmeden her görüşe eşit mesafede durarak; barışın, huzurun, dürüstlüğün, adaletin, dinamizmin, liyakatin ve başarının hâkim olduğu bir Çukurova Üniversitesi için destek bekliyorum.”

Birçok görevleri üstlenen Prof. Nebahat Sarı, halen Çukurova Üniversitesi Gen ve Embriyo Mühendisliği Araştırma ve Uygulama Merkezi Merkez Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Yurtdışı Yayınları Değerlendirme Komisyonu üyesi olarak görev yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER