banner6

Daha temiz bir dünya için pelallıyor

Bisiklete binmek zor ama kadın olarak binmek daha da zor. Bu zorluğu aşan Adanalı Bisikletçi Ezo Üge, herkesi pedal çevirmeye davet etti

Daha temiz bir dünya için pelallıyor

Daha temiz bir dünya için pelallıyor

Bayram BULUT

 ADANA (İLKHABER) Adana’da yaklaşık 4 ay önce “Doğaya, çevreye, insana saygı” sloganı ile kurulan Yeşil Pedal Adana Bisiklet Gurubu çalışmalarını sürdürüyor.

Grubun kurucularından tek kadın üye Ezo Üge, gruplarının kuruluş amaçlarını ve kadın olarak bisiklet grubunda yer almanın sıkıntılarını anlattı. Yeşil Pedal Adana Bisiklet Grubu’nun 4 ay önce şehir içi bisiklet kullanımını arttırmak için yola çıktığını söyleyen Üge, bu nedenle pedal çevirmeye başladıklarını anlattı. Doğaya, çevreye, insana saygı olarak motorlu araçları bir kenara bırakıp, pedal çevirmek gerektiğini düşündüklerini anlatan Üge, “Bunun için hafta içi ve hafta sonu bisiklet turları düzenlemeye başladık. Şehir içinde ayda bir defa farkındalık turları yapmaya başladık. Hava o kadar basık ki hayatımız tehlikede. Bisiklet yoluna dikkat çekmeye çalışıyoruz. Amacımız gerçekten doğaya çevreye insana saygı, arabadan in bisiklete bin diyoruz herkese. Bunun için elimizden geleni yapacağız.  “ dedi.

İŞE BİSİKLETLE GİDİP GELİYOR

Kendisinin işe bisikleti ile gidip geldiğini dile getiren Üge, “Ben işe bile bisikletle gelip gidiyorum. Diğer arkadaşlarımda öyle. Grubumuz şuan 20 kişiden oluşuyor. Facebook grubumuzu saymıyorum. Orada çok fazla kitleye sahibiz ancak pedal çevirenler olarak 20 kişilik grubuz. Hafta içi Salı ve Cuma akşamları turlar düzenliyoruz. Pazar günleri bazen şehir içinde bazen de şehir dışında turlarımız oluyor. Çokta keyifli oluyor. Böylece daha çok dikkat çekiyoruz. Motorlu araçlar bizim hayatımızı tehlikeye atıyor gerçekten. Buna tepki gösteriyoruz. Bisikletliye saygı yok biz saygı istiyoruz. “ ifadelerini kullandı.

BİSİKLETE BİNMEK BAŞTA ÇOK ZOR OLUYORDU

Grubun kurucularından tek bayan olduğunu anlatan Üge, “Bisiklete binmek başta çok zor oluyordu. Ben vazgeçmedim onlar alıştılar. Bende artık çok tepki göstermiyorum. Daha sakin davranıyorum. Buna alışacaklar, alışmalarını da bekliyorum sabırla. Farkındalık çok önemli. Ben dikkat çekmeye çalışıyorum bisiklete binerek. Her yere bisikletimle gidiyorum. Arkadaşlarım arayıp biz kahve içiyoruz gel dediklerinde bile 15 kilometre yolu bile bisikletimle gidip evime geri döne biliyorum. “ diye konuştu. 

GECE GEÇ SAATLERDE BİSİKLETE BİNİYOR

Akşam saatlerinde de çok rahat bisiklet kullanabildiğini işaret eden Üge, gece saat 24:00 dahi evine bisikletiyle döndüğünü kaydetti. Bu güne kadar hiçbir tehlikeli olayla karşılaşmadığını kaydeden Üge,” Bizim için tek tehlike motorlu araçlar. Çünkü duran bir araç birden kapısını açıyor, size çarpıyor düşebiliyorsunuz. Yada bir motorlu araç yanınızdan geçip sizi tedirgin edebiliyor. Onun dışında tacize falan ben hiç karşılaşmadım. Dediğim gibi gece geç saatlerde bile bisiklet kullanabiliyorum. Son olarak buradan herkesi bisiklet kullanmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2014, 17:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER