Daşi Aşireti İsveç ve İstanbul’dan sonra Mardin’de dernek kurdu

Mardin’in köklü aşiretlerinden olan DAŞİ aşireti İsveç ve İstanbul’dan sonra şimdi de Mardin’de dernek kurdu.

Daşi Aşireti İsveç ve İstanbul’dan sonra Mardin’de dernek kurdu

ADNAN AVUKA

MARDİN(İLKHABER)- Mardin’in köklü aşiretlerinden olan DAŞİ aşireti İsveç ve İstanbul’dan sonra şimdi de Mardin’de dernek kurdu.

 Derneğin Mardin Şube Başkanlığına Sezgin Başçı getirilirken Yönetim Kurulu üyeliklerine  Zafer Çırık, Yusuf Abiş, Metin Balamur, Ferhat Çırık, Nurullah Admış ve Davut Alka getirildi.  Daşi aşireti mensuplarının bir araya gelmesi, aşiret üyeleri arasında kültür ve dayanışmayı sağlamak amacıyla kurulan dernek, aynı zamanda Türkiye’nin güven ve sevgisini de kazanmak amacıyla kuruldu. 

Derneğin içinde  Avukat, İş insanı, Siyasetçi, Esnaf, Tüccar başta olmak üzere çeşitli unvanlara sahip kişiler yer alıyor.   Derneğin avukatlığını  Mahmut Can üstlenirken, iş adamı ve siyasetçi  Süleyman Çelik de derneğe büyük katkı sağlıyor.

 Yalımköy Mahallesi yanındaki Saruhan Cami arkasında kurulan “DAŞİ” Derneğinin  faaliyetlere başladığını açıklayan İş adamı ve siyasetçi Süleyman Çelik,  “Amacımız Mardin ve ilçelerinde tüm hemşerilerimize en iyi hizmeti sunmaktır. Biz bu ülkenin topraklarında doğduk. Yüzyıllar öncesi dedelerimiz bu toprağın varlığı ve bütünlüğüne nasıl ki savaşlarda kanlarını dökerek sahip çıktılarsa bugün de aynı şekilde topraklarımıza sahip çıkmayı amaçladık. Topraklarımızın sevgisini genç kuşaklara da aktarmak istedik. İşte derneğimizin asıl kuruluş amacı da budur.

 Yalım köy üzerindeki yanlış intibakar artık yok oldu, kimse konuşamaz, bugün Yalımköy’deki yerleşim birimlerindeki evlerimizde her evin içinde Kuran-ı Kerim ve Türk Bayrağı vardır, Yıllar öncesi neyse, bugün de Yalımköy, yani Daşi aşireti mensuplarının doğup büyüdüğü topraklar aynı kalacaktır “ dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2019, 14:53

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER