banner6

Davutoğlu: Yeni bir umut dalgası olarak yola çıktık

Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, “Gelecek Partisi olarak toplumda bir umut dalgası oluşturabilmek için yola çıktık” dedi.

Davutoğlu: Yeni bir umut dalgası olarak yola çıktık

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, “Gelecek Partisi olarak toplumda bir umut dalgası oluşturabilmek için yola çıktık” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, bir dizi açılış ve programlara katılmak için kente geldi. Davutoğlu ilk olarak, partisinin Sarıçam İlçe Başkanlığı binasının açılışına katıldı. Davutoğlu, daha sonra Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan'ı ziyaret etti. İlçede esnaf ziyaretlerinde bulunan Davutoğlu, partisinin, Kozan Belediyesi Sinema Salonu'nda düzenlenen Kozan 1. Olağan Kongresine de katıldı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Genel Merkez Yöneticileri ile Adana İl Başkanından oluşan parti heyeti ile birlikte   Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ı ziyaret etti. Nezaket ziyareti çerçevesinde gerçekleşen ziyarette, Ahmet Davutoğlu kendi yazdığı “medeniyetler ve şehirler” kitabını Zeydan Karalar’a hediye etti.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Adana’da gazetecilerle bir araya geldi. Bir otelde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Davutoğlu, kongrelerini gerçekleştirdikleri illerde halkın yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını söyledi.  Gelecek Partisi olarak toplumda bir umut dalgası oluşturabilmek için yola çıktıklarını dile getiren Davutoğlu, “Adana'da gördüğüm tablo beni çok mutlu etti. Kongre yaptıktan sonra gittiğim her yerde 3-4 ilçeyi de ziyaret ederek, bazen köylerde de durarak halkı dinlemeye, anlamaya çalışıyorum. Üzüntü verici olan bu karamsarlık, ümit verici olan ise bir sene öncesine göre siyasi olarak insanların bütün baskılara rağmen daha fazla konuşmaya başlaması, seslerini yükseltmesi ve partimize olan teveccüh ile de bir umut dalgasının yeşermeye başlaması.” dedi.

 Gelecek Partisi'nin, Türk siyasetindeki tarihi rolünün zamanla anlaşılacağını anlatan Davutoğlu, “Ama en önemli rolünün şu olduğu kanaatindeyim; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin de devreye girdiği 2018 yılında Türkiye'de sadece iki parti kurulabilmişti, 2019 yılının aralık ayında ise kurulan üçüncü parti, bizim partimiz olmuştu. Bizden sonra 28 parti kuruldu. Birilerinin çıkıp cesaretle ön alması, bedel ödemesi, baskı görmesi gerekiyordu. Biz bunu göğüsledik ve bu baskılara rağmen Anadolu'da, Trakya'da yiğit insanlar çıkıp yeni bir siyasi çizgi oluşturdular. Şimdi partimizin kurumsallaşması için adım adım geziyoruz. Ne zaman, hangi şartlarda olursa olsun biz seçime hazırız." diye konuştu.

Ülkenin her bölgesinde örgütlenebilen bir parti olduklarını aktaran Davutoğlu, partilerinde Türkiye'nin bütün renklerinin bulunduğunu kaydetti. Yoğun bir Adana programı gerçekleştirdiklerini belirten Davutoğlu, “Bu toplumsal karamsarlığın hakim olduğu bir dönem neredeyse az görüldü. Olağanüstü dönemlerden geçen Türk toplumunda genellikle “Bu da geçer” kanaati hakim olur. Türk siyasi tarihinde, 9-10 ay gibi bir sürede il kongrelerini yapmıştık. Kongre süreçlerinde rahatsızlığımdan dolayı Adana Kongresine katılamamıştım. Dün yoğun bir Adana programı gerçekleştirdik. Sarıçam İlçe Merkezini açtık. Kozan kongremizi yaptık. İmamoğlu’nda muhabbetten oluşan yoğun kalabalığa otobüs üzerinden hitap ettim. Akşam üzeri Yüreğir’e geldik. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ı ziyaret edip Adana’nın sorunlarını konuştuk. Daha sonra, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’a taziye ziyaretinde bulundum” ifadelerini kullandı..

 Hangi şartlarda olursa olsun seçime hazır olduklarını da belirten Davutoğlu, “YSK, seçime girebilecek 19 parti ilan etmişti. Biz, sunduğumuz belgelerle seçime girebilecek 20’nci parti olduk” şeklinde görüşlerini paylaştı. Adana’ya, çocukluğunda sık sık geldiğini de hatırlatan  Davutoğlu, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi’ni ilk kez kendilerinin söylediğini belirterek, “9 Kasım 2020’de, damat Bakanın istifası sonrası temiz siyaset vaat ettiler. Her alanda varız. Her kesimin temsilcisi partimizde en üst düzeyde var. Adana yakından takip ettiğim, takdir ettiğim Dışişleri Bakanı olarak büyükelçileri bu kentte topladığım bir kent. Adana’da birçok proje yarım kalmış. Devlet Bahçeli Köprüsü yılan hikayesine dönmüş” şeklinde konuştu.

 

Adana’nın verimli topraklara sahip olduğunu da söyleyen  Davutoğlu, “Adana, tarımın her türlüsünün yapılabileceği verimli topraklara sahip. Gıda sektörü, dünyada stabil sektör hale gelmişken, tarımın her alanı burada yapılabilen nadir illerden biridir. Her ile özel, hatta il bazında ilçelere de kalkınma planlamaları yapılması taraftarıyız. Her yere aynı modeli alamazsın. Kozan ile Yumurtalık’ın aynı şartları yok” derken, cesaretle muhalefet ettiklerinin altını çizdi.

 Eleştirdikleri her konunun çözümünü de söylediklerini belirten   Davutoğlu, “Bir kısmı da uygulandı. Yapıcı bir muhalefetle eleştirerek, her konuda yapılması gerekenleri söyledik. Adanalılara müteşekkirim. Allah’ına kurban diye karşılandım. Hepimiz, bu vatana hizmet etme niyetindeyiz” dedi.

 Davutoğlu, asgari ücretten vergiyi kaldıracaklarını belirterek, "Asgari ücret düzeyinde geliri olanların hiçbir vergi ödemesi kalmayacak. Emek barışı ilan edeceğiz. Kayıtsız işçileri kayda alarak her birinin sosyal garantilerini teminat altına alacağız. Tasarrufa önce kendimizden başlayacağız. İnşallah tekrar Allah'ın takdiri, milletin onayıyla bir görev tevdi edilirse memleketin bir kuruş hakkını yedirmeyeceğiz." diye konuştu.

Partisinin seçime katılma durumuna değinen Davutoğlu,  "Türkiye'yi gerçek demokratik seçimlere adım adım götüreceğiz. Bir müjdeyi de sizlerle paylaşmak isterim. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) geçen hafta seçime katılan partiler listesi açıklamıştı. Bazı arkadaşlarımız kaygılandı, 'içinde Gelecek Partisi yoktu' diye. Birtakım bildirim eksiklikleri olmuş illerden, bu eksiklikler tamamlandı. Dün itibarıyla Gelecek Partisi de YSK tarafından 'seçime girebilir' kararıyla seçime girebilecek partiler arasına yazıldı. Yeni kurulan partiler arasında ilk büyük kongreyi biz yaptık." İfadelerini kullandı.

Daha sonra, basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, akşam saatlerinde kentten ayrıldı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER