banner6

Denetimlere halktan büyük destek geldi

Adana'da 4 ayda 7 bin 90 firmaya gida denetimi yapıldı

Denetimlere halktan büyük destek geldi

Denetimlere halktan büyük destek geldi

 

   ADANA (İHA) - Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, bu yılın ilk 4 ayında 7 bin 90 firmaya gıda denetimi yaptıklarını belirterek, denetimlerde en büyük destekçilerinin halk olduğunu söyledi. 

  Vali Coş, kentteki gıda denetimlerini değerlendirdiği toplantına, basın mensuplarına gıda şikayet hattının telefon numarasını sorarak başladı. Vali Coş, basın mensuplarından cevap alamayınca, "O zaman basın mensupları bilmiyorsa halk hiç bilmiyordur. Alo Gıda 174'ü öğretmemiz lazım" dedi.

  Coş, daha sonra gıda denetimlerinin daha etkin bir şekilde yapılması ve vatandaşların kendi paralarıyla sağlıklarına zarar verecek gıda satın almamaları konusunda çalışmaların devam ettiğini söyledi.

  Fahri gıda müfettişleri ve gıda denetimlerinden üst üste üç defa başarıyla çıkan örnek işletmelere beyaz bayrak ve beratlar verilmesi gibi uygulamalar sayesinde vatandaşların sağlıklı ve güvenli gıdaya ulaşabileceğini kaydeden Coş, Adana'daki gıda denetimlerinin de hız kazandığını söyledi. 2011 yılında toplam 7 bin 87 firmaya gıda denetimi yapıldığını, bu sayının 2012 yılının ilk 4 ayında aşılarak, 7 bin 90'a ulaştığını vurgulayan Coş, "Önümüzdeki 8 aylık dönemde performans daha da arttırılarak devam ettirmek suretiyle tüm iş yerlerinin birden fazla denetlenmiş olacağız. Bu denetimlerde firmalara 500 bin TL para cezası verildi. Ancak bizim amacımız ceza yazmak değil, hem vatandaşın sağlıklı gıda tüketmesini hem de sağlıklı gıda tüketen firmalara karşı yapılan haksızlığı ortadan kaldırmaktır" diye konuştu.

  2011 yılında 224, 2012 yılının ilk 4 ayında ise 101 ceza uygulandığını söyleyen Vali Coş, "Denetimlerimiz vatandaşlarımızın yardımı ve desteği ile devam edecektir. Çünkü bu çalışmalar vatandaşımızın sağlığı, tüketici haklarının korunması, vatandaşların ödediği paraların karşılığını tam olarak alabilmeleri, sağlıklı, kaliteli gıdalar tüketebilmeleri için onlar adına yapıyoruz. Dolayısıyla en büyük destekçimiz ve yardımcımızın değerli Adanalı hemşehrilerimiz olduğuna inanıyoruz ve bugüne kadar bize verdikleri desteklerin bundan sonra da devam etmesini bekliyoruz. Bu vesileyle bugüne kadar ki çalışmalarımıza destek veren ve bu başarılı sonuçların alınmasına yardımcı olan hemşehrilerimize de çok teşekkür ediyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER