banner6

“Deprem gerçeği projelerde yok”

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Şube Başkanı Melih Baki, 30 Mart yerel seçimleri öncesinde gerek Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adaylarının gerekse de İlçe Belediye Başkan Adaylarının seçim projelerini bir bir açıkladığını ancak hiç bir başkan adayının depremle ilgili herhangi bira çalışma yapmadığını gördüklerini söyledi.

“Deprem gerçeği projelerde yok”

“Deprem gerçeği projelerde yok”

 

Halil İbrahim UĞUR

 ADANA(İLKHABER) - TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Şube Başkanı Melih Baki, 30 Mart yerel seçimleri öncesinde gerek Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adaylarının gerekse de İlçe Belediye Başkan Adaylarının seçim projelerini bir bir açıkladığını ancak hiç bir başkan adayının depremle ilgili herhangi bira çalışma yapmadığını gördüklerini söyledi.

 

Adana’nın sismik hareketliliğin en yoğun yaşandığı Doğu Akdeniz Bölgesi’nde yer aldığını belirten Başkan Melih Baki, bu nedenle Adana’da deprem ile ilgili yapılacak çalışmaların çok önemli olduğunu vurguladı. Sismik hareketliliğin yoğun olarak yaşandığı yerlerde her zaman büyük depremlerin yaşanma riskinin yüksek olduğunu belirten Başkan Melih Baki, bu nedenle yerel yönetimlere büyük görevler düştüğünü söyledi.

 

BELEDİYELERDE DEPREM UZMANI YOK

Özellikle 98 Adana-Ceyhan depreminden sonra yerel yönetimleri deprem felaketi konusunda uyardıklarını belirten Melih Baki, bu uyarılara rağmen Adana’da belediyelerde çalışan bir deprem uzmanının olmadığını ifade etti. Melih Baki, “Adana 1. Dereceden deprem bölgesinde yer alıyor. Bunun acısı 98 yılında Adana-Ceyhan depreminde hep birlikte yaşadık. Ancak buna rağmen yerel yönetimler gereken tedbirleri şimdiye kadar almadı.” dedi.

 

BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARININ DEPREMLE İLGİLİ ÇALIŞMASI YOK

30 mart yerel seçimleri öncesinde büyükşehir ve diğer ilçe belediye başkan adaylarının seçim projelerini açıkladığını ancak hiç bir başkan adayının depremle ilgili her hangi bir çalışma yapmadığını gördüklerini söyleyen Melih Baki, “Yıllardır Adana’nın üzerinde bulunduğu bölgedeki deprem gerçeğini anlatıyoruz ve anlatmaya da devam ediyoruz. Ancak buna rağmen şimdi belediye başkan adaylarının projelerine baktığımızda deprem ile ilgili herhangi bir çalışma göremiyoruz. Adana’da deprem gerçeğinin göz ardı edilmemesi gerekiyor.” diye konuştu.

 

ADANA’NIN YER ALTI YAPI HARİTALARI ÇIKARILMIYOR

Yerel yönetimler tarafından Adana’da yer altında risk teşkil eden fayları ortaya çıkaracak her hangi bir çalışma yapılmadığının altını çizen Melih Baki, “Adana’da yer altı yapı haritaları ortaya çıkarılmıyor. Hiç bir belediye başkan adayı bu konuyla ilgili herhangi bir çalışma yapmıyor ve projelerinde deprem gerçeğine yer vermiyor. Kimse dere yatağını imara kapacağım demiyor. Hiç bir adaydan böyle bir çıkış ne yazık ki göremedik.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2014, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER