banner6

DEPREM RİSKİ DEVAM EDİYOR

Melih Baki, 2 Mart tarihinde Adana’da meydana gelen depremden sonra Doğu Akdeniz Bölgesi’ndeki sismik hareketliliğin devam ettiğini söyledi. TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Melih Baki, “Bölgemizi sürekli olarak izliyoruz ve sismik hareketlilik devam ediyor. Bu da demek oluyor ki, bölgemizde her an büyük bir deprem olabilir.” dedi.

DEPREM RİSKİ DEVAM EDİYOR

Halil İbrahim UĞUR

ADANA (İLKHABER) TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Melih Baki, Doğu Akdeniz Bölgesi’nin 1. dereceden deprem bölgesi olduğunu belirterek, deprem anlamına gelen bölgedeki sismik hareketliliğin uzun bir zamandan bu yana devam ettiğini söyledi.

 

DEPREM BİTERSE HAYAT BİTER

Canlıların aslında güneşle değil mağma tabakasından kaynaklanan ısıyla hayat bulduğunu ifade eden Melih Baki, yanardağlarındaki volkan patlamaları olmazsa kuraklık yaşanacağını ifade etti. Depremin doğal dengenin sağlanması adına çok önemli görevlerinin olduğunu belirten Melih Baki, “Depremler meydana gelmezse dünya da hayat biter.” dedi.

 

KÜRESEL ISINMA YOKTUR

Küresel ısınma tartışmalarına karşı olduğunu söyleyen Melih Baki, “Tarihsel dönemlere baktığımızda iklimsel değişikliklerin sürekli yaşandığının görüyoruz. Küresel ısınma ne otomobil egzozundan ne de başka bir gazdan meydana gelir. Küresel ısınmaların sebebi yanar dağların patlamaması. Örneğin atalarımız Orta Asya’dan neden göç etti? Göç sebeplerinin en başında kuraklık nedenini görüyoruz. O dönemde Orta Asya’ya tam 5 yıl yağmur yağmamış. Ancak şuanda baktığımızda Orta Asya’daki kuraklığın sona erdiğini görüyoruz.” Diye konuştu.

 

AKDENİZ GÖL OLACAK

Türkiye’nin deprem aktarım merkezinin Doğu Akdeniz Bölgesi olduğunu ve Doğu Akdeniz Bölgesi’nin Arap, Afrika ve Asya olmak üzere 3 kıtanın çarpıştığı nokta olduğunun altını çizen Melih Baki, yakın bir tarihte Akdeniz’in yok olacağını söyledi. Melih Baki, “Bölgemizden, fay hatları vasıtasıyla aktarma oluyor. Depremler sonucu Akdeniz yılda 2.5 santim hareket ediyor. Bu nedenle bir müddet sonra Akdeniz Bölgesi göller bölgesine dönüşecek. Üstelik bu hareket sonucunda yaşadığımız coğrafya normalde kuzeye doğru gitmesi gerekirken, deprem hattı sert olduğu için, onu aşamayarak batıya doğru gidiyor. Öte yandan Toroslar ve Amanos dağları da her yıl 2-3 cm. yükseliyor.” dedi.

 

ADANA, OSMANİYE VE HATAY’DA DEPREM BEKLİYORUZ

Doğu Akdeniz Bölgesi’nde uzun bir süreden bu yana sismik hareketliliğin devam ettiğini belirten Melih Baki, “Doğu Akdeniz Bölgesi’ni 24 saat izliyoruz. Tüm hareketliği kayıt altına alıyoruz. Ancak bölgemizde sismik hareketlilik yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu da demek oluyor ki, bölgemizde her an büyük bir deprem olma olasılığı çok yüksek.” diye konuştu.

 

YER KÜRENİN DÖNÜŞ EKSENİ MEVSİMLERİ BELİRLER

Yaz ve kış mevsimindeki sıcaklık farkının yer kürenin dönüş eksenindeki eğimle belirlendiğini ifade eden Melih Baki, “Kış ve yaz mevsimi arasındaki sıcaklık farkını yaratan yer kürenin dönüş eksenindeki eğimdir. Eğim arttıkça sıcaklık farkları da artar. Mevsimler arasındaki değişiklikleri belirleyen de bu eğimdir. Yoksa bazılarının hala sandığı gibi güneşin uzaklığı değil.” dedi.

 

YER KÜREYİ TANIMA ARAŞTIRMALARI DEVAM EDİYOR

Yer küreyi daha iyi tanımak için gezegenler üzerindeki çalışmaların ve araştırmaların devam ettiğini belirten Melih Baki, “Venüs gezegeninin yüzeyindeki her şey dağınık vaziyette bulunuyor. Yüz atmosferlik bir basıncın etkisiyle paramparça olmuş, sıcaklık 400 derecenin üstünde. Sanki koskocaman bir fırın. Mars’ta ise sera etkisi durdu. En düşük sıcaklık eksi 143 derecenin altında. Yer küre, bu iki gezegenin arasında yer alıyor. İki uç durumu incelemek, en önemli fiziksel parametrelerin rolünü anlamamıza çok yardımcı oluyor. Sera etkisi gereklidir, o olmazsa yerküre buz gibi olurdu. Ama fazla güçlenirse, şayam ortadan kalkabilir. Şuanda var olan çok ince ayarın bozulmayacağı umuluyor. Bozulmaya yol açabilecek nedenler ise önemli araştırma konusudur.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2014, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42