Depremde hassas dönem

Jeofizik Mühendisleri Odası (JFMO) Adana Şube Başkanı Melih Baki, deprem konusunda çok hassas bir dönemden geçildiğini söyledi.

Depremde hassas dönem

Bayram BUlUT

ADANA (İLKHABER)-Jeofizik Mühendisleri Odası (JFMO) Adana Şube Başkanı Melih Baki, deprem konusunda çok hassas bir dönemden geçildiğini söyledi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Baki, Doğu Akdeniz Bölgesi'nde önemli sismik hareketlenmeler yaşandığını kaydetti. Hem deprem açısından hem de iklim açısından sıkıntılı bir sürecin içinde olunduğuna dikkat çeken Baki, deprem hareketlerinin 24 saat izlendiği ve depremlerin yüzde 90'unun örtülü faylarda yaşadığını dile getirdi.

Baki, her an  büyük bir depremin meydana gelebileceğini savundu. Doğu Akdeniz Bölgesi'nde önemli sismik hareketlenmeler yaşandığını ifade eden Baki, bu durumun deprem açısından sıkıntılı bir sürecin içinde olduğumuzun gerçeğini yansıttığını dile getirdi. Doğu Anadolu ve Kuzey Anadolu Fayları boyunca yer alan yerleşimlerin, Doğu Akdeniz, Marmara ve Ege bölgelerinde örtülü faylarla dolu olduğunu belirten Baki, bu alanların riskli alanlar olup, her an bu alanlarda bir büyük deprem meydana gelebileceğini öne sürdü.

Taban suyu ısısının 26 dereceye yükseldiğini belirten Baki,  depremlerin yoğunlaşma sebebini taban suyunun ısınmasına, Afrika Kıtası'nın geliş hızına ve magma yükselimine bağladı. Taban suyu ısısının aşırı buharlaşmaya sebep olup, dengesiz bir iklime yol açtığını dile getiren Baki, "Afrika Kıtası daha önce bize geliş hızı yılda 2.5 -3 santimetreydi. Son 4 ila 5 yılda bu geliş hızı 6 santimetre yükseldi. Bu durum deprem açısından çok sıkıntılı bir sürecin içinde olduğumuzun göstergesi. Aynı zamanda Akdeniz'in taban suyu ısısı 26 derece yükselmiş durumda. Her iki durumu göz önüne alırsak, iklim açısından hem de deprem açısından sıkıntılı bir sürecin içinde olduğumuz gerçeği var.” dedi.

Deprem öncesi önlemlerin önemine dikkat çeken Baki, “Deprem açısından baktığımız zaman; özellikle Doğu Akdeniz, Marmara, Ege, Doğu Anadolu Fayının bulunduğu bölgeler deprem açısından en sıkıntılı dönemin içinde olduğunu gösterir. Yaşadığımız Anadolu Coğrafyası birinci dereceden deprem coğrafyasında bulunmaktadır. Bunun anlamı her an büyük depremlerin olacağıdır. Deprem olacak mı evet olacak. Asıl önemli olan deprem öncesi önlemlerdir. Depreme dayanıklı bina tasarımıyla ve denetimle hazırlık yapmalıyız" diye konuştu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2