banner6

Ders zili çaldı

Uzun bir aranın ardından 2021-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı, tüm kademe ve sınıf seviyelerindeki 18 milyon dolayındaki öğrenci ve 1 milyonun üzerinde öğretmen tam zamanlı yüz yüze eğitime başladı.

Ders zili çaldı

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Merkez Çukurova İlçesi’nde bulunan Kenan Çetinel İlkokulu’nda düzenlenen 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Programı’nda konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, “Kurulan yeni elektronik takip sistemi ile eğitimin aksamaması için tüm süreçler anlık takip edilecek. Konuları yakından izliyoruz. Anında gerekli tedbirleri alıyoruz. Bütün derdimiz yüz yüze eğitimin devam etmesine yönelik” dedi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19( Pandemisi nedeniyle yaklaşık 1,5 yıldır online olarak devam eğitim ve öğretim, 6 Eylül itibariyle yeniden yüz yüze başladı. Birinci dönem ara tatili 15-19 Kasım, yarıyıl tatili 24 Ocak - 4 Şubat arasında, ikinci dönem ara tatili 11-15 Nisan arasında olacak ve karneler 17 Haziran 2022'de dağıtılacak.

Uzun bir aranın ardından 2021-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı, tüm kademe ve sınıf seviyelerindeki 18 milyon dolayındaki öğrenci ve 1 milyonun üzerinde öğretmen tam zamanlı yüz yüze eğitime başladı. Yaklaşık bir buçuk yıl pandemi nedeniyle eğitim online olarak devam etti.

Yüz yüze eğitimin başlamasıyla Türkiye genelindeki okul ve kurumlarda Kovid-19 tedbirleri alınarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm hazırlıkların tamamlandığı okullarda, 6 Eylül itibariyle yüz yüze eğitime başlandı. Adana’da da bin 642 okulda, 23 bin 746 öğretmen, 473 bin 650 öğrenci ders başı yaptı.

Pandemi nedeniyle yeni kurallar da getirildi. Salgın öncesinde olduğu gibi haftanın 5 günü yüz yüze eğitime katılacak ve mazereti nedeniyle yüz yüze eğitime katılamayan öğrenciler için EBA’dan eğitime devam edilecek.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde kurulan yeni elektronik takip sistemi ile eğitimin aksamaması için tüm süreçler anlık takip edilecek. Öğrenci ve personelin hasta, temaslı veya risk durumları Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasındaki veri entegrasyonu ile izlenecek ve okullara gerekli bildirim yapılacak.

AŞI VE PCR TESTİ TARAMALARI

Öğretmen ve okul çalışanlarının aşı olmamaları durumunda haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenecek. Okulun rutin temizliğinin sıklaştırılması, çocukların, öğretmenlerin ve diğer okul çalışanlarının el hijyeni için, su ve sabun ile el yıkama olanakları sağlanacak. Okullardaki ortak alanlara uygun sayıda el antiseptikleri de konuldu. Ders süreleri, sınıf boyutları ve öğrenci sayısı da dikkate alınarak, 40 dakikayı aşmayacak şekilde planlanacak.

Okul bahçesinde ve çevresinde öğrencilerin, öğretmenlerin, diğer çalışanların kalabalık gruplar oluşturmaması, sosyal mesafeye dikkat edilmesi, teneffüs saatlerinin farklı zamanlarda düzenlenmesi, sınıf içerisinde öğrencilerin oturma düzeninin yüzleri aynı yöne dönük olacak şekilde oluşturulması sağlanacak.

Okulun başlangıcında velilere, olası hastalık durumunda bilgi paylaşabilmeleri için bilgilendirme formu verilecek ve salgın döneminde, veli ve ziyaretçilerin mümkün olduğunca okul bahçesi de dahil okul içerisine girişlerine izin verilmeyecek.

Adana’da da bin 642 okulda, 23 bin 746 öğretmen, 473 bin 650 öğrenci ders başı yaparken, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili’nin de katıldığı 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı programı düzenlendi.

Merkez Çukurova İlçesi’nde bulunan Kenan Çetinel İlkokulu’nda düzenlenen programda konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, “Bu ülkede yaşayan herkes yüz yüze eğitimin başlamasına yönelik bir görüş bildirdi ve toplumsal mutabakat sonucu okullarımız bugün yüz yüze eğitime başlamış oldu. O bizi çok sevindirdi. Bununla beraber 1 buçuk yıl sonra ülkemizde yüz yüze eğitim başlamış oldu” dedi.

Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, “Tekrar gündelik eğitimin hayatımıza dahil olması için bütün eğitimin paydaşları olarak seferberlik ilan etmemiz gerekiyor. Yüz yüze eğitimin sürdürülebilirliğini ancak bu şekilde başarabiliriz. Herkesin taşın altına elini koymasıyla başarabiliriz. Herkes üzerine düşeni yapacak. Son derece büyük tedbirler alındı, hiçbir eksiğimiz yok. Konuları yakından izliyoruz. Yüz yüze eğitimin devam etmemesi için hiçbir gerekçemiz yok” diye konuştu.

Okullarda yapılan çalışmalara değinen Prof. Bilgili, “Bakanlığımız bünyesinde hem merkezde yüz yüze eğitimin devamı konusunda büyük bir takip sistemi kuruldu. Hem de şehirlerimizde takip sistemi kuruldu. Kurulan yeni elektronik takip sistemi ile eğitimin aksamaması için tüm süreçler anlık takip edilecek. Konuları yakından izliyoruz. Anında gerekli tedbirleri alıyoruz. Bütün derdimiz yüz yüze eğitimin devam etmesine yönelik.

Velilerimiz de bu konuda son derece duyarlı. Gelirken kendi mezun olduğum ilkokula da uğradım. Öğrencilerde okullarına kavuştukları için büyük bir heyecan olduğunu gördüm. Eğitimin paydaşları olarak bu durumun sürdürülebilirliği için elimizden geleni yapmamız gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

VALİ ELBAN; ADANA’DA NEREDEYSE BÜTÜN ÖĞRETMENLER AŞILANDI

Adana Valisi Süleyman Elban ise tüm okullarda hijyen ve sağlık açısından tedbirlerin alındığını, kentteki neredeyse bütün öğretmenlerin de aşılandığını belirterek, “Tüm okullarımızda hijyen ve sağlık açısından tedbirleri aldık. Tüm okullarımız eğitim ve öğretime hazır. Öğretmen sayılarımızda herhangi bir sıkıntımız yok. Son atamalarla birlikte öğretmen açığımız bulunmamaktadır.

İlimizde de aşısını yaptırmamış öğretmenimiz 1 hafta 10 gün içerisinde kalmayacak. Bu da bizi çok hoşnut etti. Kendilerine teşekkür ediyorum. Biz de okullarımızı, öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin durumunu vakalar açısından sıkı sıkıya takip edeceğiz ve özlenen yüz yüze eğitimi başarıyla sonuçlandırırız diye temenni ediyorum” dedi.

Adana Valisi Süleyman Elban ve Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof.Dr. Ahmet Emre Bilgili, öğrenci ve öğretmenlerin yeni eğitim öğretim yılını kutlayıp ardından sınıfları gezerek çocuklarla ve öğretmenlerle sohbet etti.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42