banner6

Develi: Gazetecilerin özlük hakkı verilsin

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Adana Milletvekili Turgay Develi, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda değişiklik yapılmasını isteyen Kanun Teklifi hakkında bilgi verdi.

Develi: Gazetecilerin  özlük hakkı verilsin
Develi: Gazetecilerin  özlük hakkı verilsin

 

AYDIN GÖKÇEOĞLU

ADANA(İLKHABER) – Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Adana Milletvekili Turgay Develi, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediği basın toplantısında, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda değişiklik yapılmasını isteyen Kanun Teklifi hakkında bilgi verdi. Gazetecilerin yıpranma haklarının iade edilmesini de içeren Kanun Teklifine yönelik, parlamentodaki gazeteci kökenli ve konuya duyarlı Milletvekilleriyle görüşmeler yaptıklarını da belirten Develi,  Başbakan’ın da konuya yönelik söz verdiğini ve sözünü yerine getirmesini isteyeceklerini söyledi.

Develi, gazetecilerin iyi şartlarda hizmet vermelerinin, halkın daha sağlıklı haber 

almalarına katkı koyacağını ifade eden Develi, şöyle dedi:

“Her şeyden önce, yıpranma hakkı gazetecilere tanınmış bir imtiyaz olmayıp, 25-30 yıllık çalışmaları karşılığında basın emekçilerinden, diğer işçilerden farklı olarak her ay 2 puan daha fazla SGK primi kesilecektir. Yıpranma hakkının prim karşılığı, genel olarak işverenlerce, bu alanda ise medya sahiplerince karşılanmaktadır.

Diğer yandan, Anayasa Mahkemesi’nin 5510 sayılı Yasa ile ilgili 2006 yılındaki iptal gerekçeleri incelendiğinde, yıpranma hakkı (fiili hizmet süresi zammı) konusunda Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırılık bulunmamaktadır. Anayasa Mahkemesi’nin iptal gerekçesi, tamamen, 5510 sayılı Yasa’nın genel hükmü niteliğindeki “Sigortalı Sayılanlar” başlıklı 4. maddesinin (c) bendine dayandırılmaktadır. 4/c maddesi; kamu idaresinde farklı statülerde çalıştırılanlarla ilgilidir. İptal kararıyla; 4/c maddesinin 5510 sayılı Yasa’dan çıkması nedeniyle sorun kendiliğinden hallolmuş iken; fiili hizmet süresi zammıyla ilgili mevcut tablonun tamamen değiştirilip, aralarında gazetecilik ve basın işkollarının da bulunduğu iş ve işyerlerinin bu hakkının ortadan kaldırılması uygun olmamıştır.

Ayrıca, mevcut uygulamada, fiili hizmet süresi zammının, emeklilik yaş hadlerinden üç yılı geçmemek kaydıyla düşürülmesi düzenlenmektedir. Mülga kanunda, bu süre “5 yılı geçmemek kaydıyla” şeklinde düzenlenmekteydi. Fiili hizmet süresi zammından yararlanabilmek için fiilen en az 10 yıl (3600 gün) çalışma koşulu bulunduğu göz önünde tutularak, bunun yarısı olan 5 yılın yaş haddinden düşülecek azami süre olarak düzenlenmesi hak kayıplarını da ortadan kaldıracaktır.

Mevcut Kanunda, fiili hizmet süresi zammı karşılığı olarak kesilen prim miktarı yüzde 1,5’tur. Bu oranın, 01/10/2008 tarihinden önceki uygulamada olduğu gibi “yüzde 2”ye çekilmesi, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun gelirlerini de attıracağı için daha uygun olacaktır. Mevcut sosyal güvenlik sisteminde, emeklilikte yaş sınırları artırıldığı için erken yaşta emeklilik de söz konusu olamayacaktır. Bu nedenle, 30-35 yıla kadar uzayabilecek çalışma süreleri karşılığında, SGK’nın aktüeryal dengelerini sağlayacak ölçüde prim karşılığının toplanması da mümkün olacaktır.”

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkan Cafer Esendemir ile Türkiye Gazeteciler Sendikası Şube Başkanı Salim Büyükkaya da , Milletvekili Develi’ye teşekkür ederek, Adanalı diğer Milletvekillerinin de  konuya  duyarlı olmalarını beklediklerini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42