banner6

Dezenformasyon Yasası geri çekilsin

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Adana Şubesi ve Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) ortak basın açıklamasıyla dezenformasyon yasasının sansür yasası olduğunu ifade ederek geri çekilmesini istedi.

Dezenformasyon Yasası geri çekilsin

ADANA(İLKHABER)-Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Adana Şubesi ve Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) ortak basın açıklamasıyla dezenformasyon yasasının sansür yasası olduğunu ifade ederek geri çekilmesini istedi.

Bu hafta TBMM gündemine gelmesi beklenen Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Basın meslek örgütleri tarafından tepki ile karşılandı. Türkiye Gazeteciler Sendikası Adana Şubesi ve Çukurova Gazeteciler Cemiyeti de Adana'da bir basın toplantısı düzenleyerek "sansür yasası" olarak nitelenen düzenlemenin geri çekilmesini istedi. Açılış konuşmasını yapan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkan Vekili ve ÇGC Başkanı Cafer Esendemir; tasarı komisyonda görüşülürken girişimde bulunan meslek temsilcilerinin isimlerini aktardıktan sonra komisyonda kabul edilen tasarının Genel Kurula getirilmemesini isteyerek, meslek örgütlerinin çekincelerinin dikkate alınmasını istedi. TGS Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya'nın okuduğu basın açıklamasında, "Dezenformasyon yasası sansürdür, geri çekilsin" denildi.

BASIN KANUNU DENİYOR AMA MESLEK ÖRGÜTLERİNE SORULMUYOR

ÇGC Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirilen toplantıda basın açıklamasını okuyan TGS Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya, kanun teklifine basın kanunu denildiğini ancak basın meslek örgütlerine sorulmadan hazırlandığına dikkat çekere İçinde gazetecilere yönelik bir madde olmadığını ve sadece denetimlerden ibaret olduğunu söyleyerek’’ Teklif daha yasalaşmadan gözaltına alınan ve hapis cezasına çarptırılan gazateciler oldu. Suç delili diye kameraları sergilendi. Sorguda ise yaptıkları haberler ve çektikleri yayınlar soruldu. Meslektaşlarımızın suçu gazetecilik yapmaktan başka bir şey değil. ‘’şeklinde konuştu.

SOSYAL MEDYAYI DA DENETİM ALTINA ALACAK

"Dezenformasyonla mücadele” adı altında, sadece gazeteciler değil tüm sosyal medya kullanıcılarının da denetim altına alınacağını kaydeden Büyükkaya, "Haber kaynağını açıklamayan gazeteciye hapis cezası verilecek. Dezenformasyonla mücadele adı altında, gazetecilik mahkûm edilecek. Hangi haberin 'yalan', hangi haberin 'doğru' olduğuna muğlak düzenleme doğrultusunda savcılar, hakimler karar verecek.

Basın kanununda yapılacak değişiklikler ile internet medyasında çalışan meslektaşlarımız basın kartı alabilecek. Ancak internet haber siteleri Basın İlan Kuruma bağlanarak, ilan hakkı ve basın kartı verme ya da iptal etme hakkı da bu kuruma verilecek. Basın İlan Kurumu’nun bu denli geniş yetkilerle donatılması RTÜK gibi yeni bir ceza kurumunun oluşmasına neden olacak" ifadelerini kullandı.

HABER SİTELERİ TEKZİP SİTELERİNE DÖNÜŞECEK

Düzenleme ile haberlere gelen tekziplere yalnızca bir gün içinde itiraz edilebileceğini aksi halde tekzipin bir hafta boyunca internet sitesinin ana sayfasında kalacağını vurgulayan TGS Adana Şube Başkanı Büyükkaya, "İlan alma heyecanı yaşayan internet haber siteleri çok kısa bir süre içerisinde tekzip sitelerine dönüşecek. Gazetecilerin yıpranma hakkı yine basın kartı taşıma koşuluna bağlanıyor . Biz basın meslek örgütleri olarak öncelikle yasanın geri çekilmesini istiyoruz. Bunun  için yarın TBMM önünde de " dedi.

Basın açıklamasına TMMOB Adana İkk Sekreteri Ahmet Uncu ve Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Sedat Gül de katılarak destek verdi.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2022, 11:47

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER