banner6

DKM 8’nci şubesini açtı

Adana’da 30 yıldan beri kitap ve kırtasiye sektöründe hizmet veren ve son olarak açtığı şubelerle eğitim, kültür ve sanat birlikteliğine odaklanan yapısıyla hizmetini sürdüren Dörtler Kitap Merkezi (DKM), köklü kitap ve kırtasiye firması son olarak hizmete açtığı Adana Pınar DKM ve Niğde şubelerinin ardından Yüreğir’de açtığı şubesiyle birlikte DKM şube sayısını 8’e çıkardı..

DKM 8’nci şubesini açtı

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Adana’da 30 yıldan beri kitap ve kırtasiye sektöründe hizmet veren ve son olarak açtığı şubelerle eğitim, kültür ve sanat birlikteliğine odaklanan yapısıyla hizmetini sürdüren Dörtler Kitap Merkezi (DKM), köklü kitap ve kırtasiye firması son olarak hizmete açtığı Adana Pınar DKM ve Niğde şubelerinin ardından Yüreğir’de açtığı şubesiyle birlikte DKM şube sayısını 8’e çıkardı..

Geçtiğimiz yıl kendi sektöründe bir ilki gerçekleştiren DKM, yalnız Adana ve Çukurova’da değil, Türkiye’nin birçok ilinde bulunmayan 3 kat ve 2 bin metrekare alanda Türkmenbaşı Bulvarı’nda hizmet vermeye başlayarak, kitap dünyasında yerini aldı.

ADANALILARDAN BÜYÜK İLGİ

Anaokulundan Üniversiteye kadar tüm okul ihtiyaçlarının yer aldığı DKM, kitap, kırtasiye, ve oyuncak bölümleri gibi ana alanlarının içerisinde sinema, tiyatro, cafe, pastane ve kütüphane gibi birçok farklı özelliklerin bir araya getirmesinin yanında, sergi, imza günleri, çocuk oyun alanları gerçekleştirilen, deneme sınavları yapılan bir kültür merkezi özelliğindeki yapısıyla farklılığını ortaya koyarak kısa zamanda beğenilip, benimsendi.

Bunun yanında geçen yıl bir özel sektör olarak Adana ve Çukurova’da bir ilki gerçekleştirerek Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Merkezi önündeki alanda kitap fuarı açılışını gerçekleştiren DKM (Dörtler Kültür Merkezi), aynı zamanda Adana ve Çukurova’da bir ilk olarak kitabı bulunan tüm Çukurovalı yazarlara da açtığı fuarda imza günü olanağı verdi.

Görülen ilgi ile birlikte yaklaşık 2 bin 500 metrekarelik kapalı alanı bulunan DKM’nin Seyhan Şubesi ile Adana ve Niğde Şubeleri hizmete girdi. Yüreğir’de açılışı yapılan şube ile birlikte şube sayısı 8’e çıkmış oldu.

TOPLUMDA KİTAP ALIŞKANLIĞI ARTSIN

Yüreğir Şubesi’nin açılışında konuşan DKM Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Karataş, “DKM, Adana ve Niğde’de kültür ve sanat yaşamında önemli katkılar sağlayacaktır. Biz istiyoruz ki toplumda kitap okuma alışkanlığı daha da artsın ve yediden yetmişe herkes istediği kitapları uygun fiyatlarla alabilsin. Bir bakıma kültürel yaşam devamlı canlı kalsın.” dedi.

SLOGAN; “Bİ DÜNYA BİLGİ”

“Bi dünya bilgi” sloganı ile yola çıkan DKM’nin Adana ve Niğde’de eğitim, kültür ve sanat yaşamında hizmetlerini sürdürdüğünü ve Yüreğirli vatandaşları DKM Yüreğir’e beklediklerini belirten Karataş, toplumda okuma alışkanlığının artmasını, kitap ve kırtasiye ürünlerinin uygun fiyatlarla alınabilmesini, kültürel yaşamın hareketli ve canlı olmasını istediklerini söyledi.

Okul öncesinden üniversiteye kadar piyasaya çıkan yayınlar ve her türlü kırtasiye ürünleri bulunduğu şubelerinde hizmet verdiklerine değinen DKM Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Karataş, Adanalı hemşerilerinin DKM’yi sahiplenmesinden duyduğu memnuniyetin firma olarak büyümelerini sağladığına değinerek, bu zor günlerde istihdam ve iş alanı yarattıklarının önemine değinip pandemi dönemini fırsata çevirdiklerini ifade etti..

KOCAİSPİR; KENTLERİ SADECE YOL DEĞİL, SANAT, KÜLTÜR VE EĞİTİM DEĞERLİ KILAR

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir de “Bi dünya bilgi” sloganı ile yola çıkan DKM’nin 8. Şubesinin açılışına katılmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirerek; “Bir kenti güzel kılan, değerli kılan tek başına yol, kaldırım değildir. Son derece değerli olan sanat, kültür ve eğitim de olmalı.. İnsanlarımızın kendilerini iyi hissettikleri mekanların açılması çok önemli.. Yüreğir Adana’nın merkez ilçesi olmasına rağmen maalesef Çukurova ve Seyhan ilçeleri gibi kentin bu anamdaki nimetlerinden faydalanamadı. Bu doğrultuda DKM’nin Yüreğir ilçemizde yer açmasını çok önemsiyoruz” dedi.

Yüreğir’de sanat ve edebiyata yönelik merkezlerin aşılışının önemine dikkat çeken Kocaispir, “İlçemizde sanat ve edebiyata yönelik bu gibi mekânların açılmasını son derece kıymetli.. Daha önce Remzi Karataş’tan söz almıştık ve bugün şubenin açılışının mutluluğunu yaşıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.

Bizler de dostlarımızla böylesine anlamlı bir açılışta bulunmaktan kıvanç duyuyoruz. Hayırlı kazançlar ve başarılarının devamını diliyorum. Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz da burada.. Yüreğir ve Karataş olarak çok güzel işlere imza atıyoruz. Halka hizmetin Hakka hizmet olduğuna inanıyoruz. Şuan 82 kişiye istihdam sağlamaktadırlar ve istihdamın ihtiyaç olduğu bir dönemde bu gibi yerlerin açılışı çok önelidir. Bir bakıma bir taşta birkaç kuş vurmuş olacağız.

BU GİBİ YERLERİ DEĞERLENDİRMELİYİZ

Kültürel gelişim en temel, en önemli gelişim.. Askerimiz güçlü olabilir, ekonomimiz güçlü olabilir eğer kültürümüz güçlü olmazsa günün sonunda bir toplum yıkılmaya mahkûmdur. Bundan sonra buradaki gençlerimiz inşallah bu güzelliklerimizden faydalanırlar” diye konuştu.

Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz da Karataş’ta da şube açmaları için Remzi Karataş ile görüştüklerini belirterek şu ifadelere yer verdi;

“Eğitim çok önemli ve Karataş’ta da bu anlamda en büyük yatırımı yoldan ziyade kitap üzerine, okumak üzerine, robotik kodlama üzerine ve bu tip tarzdaki eğitim seviyesini nasıl artırırız, okuma oranını ne derece artırırız anlamında çalışıyoruz.

KARATAŞ BELEDİYE BAŞKANI NECİP TOPUZ; DESTEKLİYORUZ

Karataş’ta da, Yüreğir’de de vatandaşlarımız bu tip merkezlere ulaşmakta sıkıntı yaşamaktadır. Karataş Belediyesi ve Yüreğir Belediyesi olarak bu tip yerleri çok önemsiyoruz, destekliyoruz ve desteklemeye de devam edeceğiz. Remzi bey ile görüştük ve Karataş’ta da bu tip bir çalışmayı kazandırmayı ileriki günlerde düşünüyoruz. Bu en büyük hizmetlerinden biridir ve pandemi sürecinde de bunu gördük. İnsanlarımız evlerine kapandı ve eğitim, kültür noktasında, kitap okuma noktasında o eksikliği yaşadı. Bu tip yerlere hep beraber destek vereceğiz ve bölgemize kazandırmak için çalışacağız.

İlçemizde sahilde kütüphane kazandırmayla ilgili milli kütüphane ile çalışmamız var. Projemiz hazır ve kısa sürede hayata geçirmeyi planlıyoruz. İnşallah Karataş’ta kitap, kahve, çay tarzında deniz kenarında bir alanı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42