banner6

Doğal hayatı hiçe sayan proje olmaz

Anamur Belediyesi'nin sahile yaptığı duvar çevrecileri isyan ettirdi:

Doğal hayatı hiçe  sayan proje olmaz

Doğal hayatı hiçe

sayan proje olmaz

 

 

MERSİN(İLKHABER) - Bir sosyal paylaşım sitesinde “Anamur Çevre İnisiyatifi” adı altında bir grup kuran çevre gönüllüleri, Anamur Belediyesi’nin başlatmış olduğu “Sahil Projesi”ne tepki göstermek amacıyla projenin hayata geçirileceği yerde bir basın açıklaması yaptı.

Projenin temeli atıldığı günden beri sosyal paylaşım sitesindeki grupta sürekli bu duruma tepki gösteren paylaşımlarıyla dikkat çeken çevre gönüllüleri, yine sosyal paylaşım sitesi vasıtasıyla bir araya geldiler. Grup adına basın açıklamasını yapan çevre gönüllüsü Ayşe Belpınar yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Anamur’da doğal hayatı hiçe sayan projeler istemiyoruz! Anamur Sahil Projesi dâhilinde Ünlüselek Tesisleri, Taşlık ve Cerenler Mevkii arasında yani deniz kaplumbağası doğal yumurtlama alanı olan bölgede örülen duvarı çevreye karşı işlemiş bir suç olarak nitelendiriyor ve utanç duvarı olarak adlandırıyoruz. Sahilin parsellenerek sermayeye sunulması, ranta uğraması doğal hayatın hiçe sayılmasını kabul etmiyor ve deniz kaplumbağası yuvalama alanı olan bölgede devam etmekte olan bu projenin derhal durdurulmasını talep ediyoruz. Biz Anamur halkı olarak yeşil alanlarımızın gasp edilmesine, aynı zamanda deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı olan sahilimizin sermayeye peşkeş çekilmesine, çöplerimizin sulak alanlara dökülüp yakılmasına kısaca belediyecilik hizmetleri adı altında doğamızın talan edilmesine daha fazla izin vermeyeceğiz. Bu nedenledir ki, yaklaşan yerel seçimlerde belediye başkan adayı olan tüm adayları çevre politikalarını açıklamaya, ilçemizde her geçen gün artan çevre sorunlarına dair çözüm önerilerini seçmenleri ile paylaşmaya davet ediyoruz.

Anamur’da İşlenen Çevre Suçlarından Bazıları: Yeşil alan gaspı – Daha önce mahkeme kararı ile yeşil alan olarak belirlenen alana kurulan Mini Çarşı. Dragon Plajı’ndaki büfeler, sahile atılan şezlonglar – Deniz kaplumbağası yuvalama alanı dâhilinde inşa edilen tesisler. Çöp ve molozların Dragon Çayı’na bizzat belediye kamyonlarınca dökülmesi, çöplerin yakılarak imha edilmesi.”

Sahili Yağmalamanın En Kolay Yolu Sahil Yolu”, “Hayat Denizde Başladı Denizde Bitmesin” ve “Çevreyi Hor Gören Geleceği Zor Görür” dövizleri taşıyan Grup, yapılan basın açıklamasından sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2014, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42