banner6

DOHAYKO'dan Müftü Gökçe'ye ziyaret

Doğa ve Hayvanları Koruma Derneği(DOHAYKO) Nesrin Çıtırık yönetim kurulu üyeleriyle birlikte İl Müftüsü Arif Gökce'yi ziyaret ederek, 27 Nisan Cuma günü camilerde okutulan "Canlılara Şefkat ve Merhamet" konulu hutbeden dolayı teşekkür etti.

DOHAYKO'dan Müftü Gökçe'ye ziyaret
DOHAYKO’dan Müftü Gökçe’ye ziyaret

 

ADANA(İLKHABER) - Doğa ve Hayvanları Koruma Derneği(DOHAYKO) Nesrin Çıtırık yönetim kurulu üyeleriyle birlikte  İl Müftüsü Arif Gökce’yi ziyaret ederek, 27 Nisan Cuma günü camilerde okutulan “Canlılara Şefkat ve Merhamet” konulu hutbeden dolayı teşekkür etti.

İnsanların hayvanlara karşı merhamet ve şefkat duygularını geliştirecek ve onları bu konularda bilinçlendirecek çok önemli bir uygulama gerçekleştirdikleri için Müftü Gökce’ye teşekkür eden Nesrin Çıtırık, şunları ifade etti:

 “Dinimiz İslam, her ne kadar hayvan haklarına dikkatleri çekmiş ve bu konuda insanların sorumlu olduklarını vurgulamışsa da, insanlarımızın bu konudaki duyarsız davranışları bizleri üzmektedir. Bu konuda yaptığımız çalışmalar arasında, belki de 27 Nisan günü okutulan hutbe kadar etkili olanı yoktur. Zira Adana Müftülüğümüz, örnek bir uygulama ile konuyu minberlere taşıyarak, bunun sadece vicdani değil ayrıca dini bir sorumluluk da olduğunun altını çizdi ve bu konudaki bilinci geliştirdi. O gün camilerde okutulan hutbeyi 20.000 üyemize gönderdik. Ve ayrıca, konuyla ilgili olarak takipçilerimizi bilgilendirdik. Son derece olumlu tepkiler aldığımız böyle bir hutbeyi camilerde okuttuğu için Sn. Müftümüze şükranlarımızı bildirmek istiyoruz.”

İl Müftüsü Arif Gökce ise, ziyaretten dolayı yöneticilere çokteşekkür ettiğini ifadeederek, şu görüşlere yer verdi:

 “Bizler, Cuma hutbelerinde, binlerce insana hitap etmenin bilinci ve sorumluluğu içerisinde hareket etmeye çalışıyoruz. Bu doğrultuda, sosyal problemleri cami kürsüleri ve minberlerinde ele almak ve insanlarımıza bir bilinç kazandırmak arzusundayız. Bunun için, soyut konulardan çok, yaşadığımız sorunları dile getiren hutbeler okutmaktayız. İnsanın içinde olduğu her konu, bizleri ilgilendirir. Açlıktan bir parça ekmek bulamayan insanın derdiyle ilgilenmek zorunda olduğumuz gibi, cami adabı bilmeyen insanlara bunları öğretmek; trafik, sağlık, ticaret gibi konularda insanlarımızın eksikliklerini dile getirmek ve bir sorumluluk bilinci oluşturmak da bizim görevimizidir.

Aslında, toplumda öyle yaralar var ki, vicdan sahibi hiçbir varlık bunlara seyirci kalamaz. Bir göz odada ailece hayata tutunmaya çalışan, lokantaların, semt pazarlarının sonunu bekleyerek arta kalan ekmek parçalarıyla karnını doyurmaya çalışan insanlarımız var. Bu insanların öncelikle temel ihtiyaçları karşılanmalıdır. Toplum, bunların sıkıntısını yüreğinde hissetmelidir. Dinimiz, bu duyarlılıkların göz ardı edildiği toplumlara ağır bir vebal yüklemiştir. Bu konularda olduğu gibi, diğer konularda da hassas olmak zorundayız. Çünkü dinin, her alanda sözü vardır. Ve onun sözü, haktan, adaletten, sorumluluktan, şefkat ve merhametten yanadır.

Bu doğrultuda bizler, bizim dilimizle konuşamayan, derdini dile getirmeyen, zaman zaman eziyete maruz kalan, varlığıyla Allah’ın kudretinin ve sanatının örnekleri konumundaki hayvanları gündemimize aldık. İnsana merhamet etmeyen, hayvana merhamet etmez. İnsana ya da hayvana merhamet etmeyen ise, karşılığına katlanmak zorundadır. “Eğer beli bükük yaşlılar, süt emen çocuklar ve otlayan hayvanlar olmasa idi, Allah’ın azabı üzerinize sel gibi inerdi” uyarısı, akıllardan çıkmamalıdır. "Benim rahmetim her şeyi içine almıştır" şeklindeki ilahi anlayışın hepimizde yer etmesini diliyorum. Bu alanda gayret gösteren DOHAYKO yöneticilerine deteşekkür ediyorum.”

Ziyaret sonunda DOHAYKO Başkanı Nesrin Çıtırık, İl Müftüsü Arif Gökce’ye Federasyon adına bir teşekkür belgesi takdim etti.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42