banner6

Dolandırıcıların yeni taktiği

Tüketiciler Birliği Adana Şubesi Başkan Yardımcısı Yakup Kölay, son günlerde bazı kişilerin kendilerini avukat olarak tanıtarak vatandaşları başta bankalardaki kredi kartı aidat ücretini ve diğer banka ücretlerini geri alabileceklerini iddia ederek dolandırdıklarını söyledi.

Dolandırıcıların yeni taktiği

 

Halil İbrahim UĞUR

ADANA (İLKHABER) - Tüketiciler Birliği Adana Şubesi Başkan Yardımcısı Yakup Kölay, son bir kaç aydan bu yana kendilerini avukat olarak tanıtan şahısların telefonla aradıkları vatandaşları dolandırdığını söyledi. Vatandaşları kredi kartı aidat ücreti, çekilen kredilerin dosya masrafını ve diğer işletim bedeli adı altında ödenen paraları geri alma vaadiyle kandırdığını belirten Yakup Kölay, vatandaşları bu konuda uyardı.

 

VATANDAŞIN 150-200 TL’SİNİ ALIYORLAR

Sözde avukat olan şahısların, ağına düşürdükleri her bir vatandaştan 150-200 lira para aldıklarını söyleyen Yakup Kölay, “Dolandırıcılar vatandaşlara 3 tane dilekçe veya form gönderiyor. Ve bu 3 belge için 150-200 lira para istiyorlar. Bu belgeler için 200 lira verilmesine gerek yok. Bunlar kaymakamlık binalarında zaten hazırda var ve matbu halde mevcut bulunuyor. Öte yandan www.tukeciticiler.org sitesinde de bu belgeler hazırda var ve tüm tüketiciler buradan da bu belgelere ücretsiz olarak ulaşabilirler.” dedi.

 

TÜKETİCİ EN FAZLA BANKALARDAN ŞİKAYETÇİ

Seyhan Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti’ne gelen şikayetler arasında en fazla vatandaşların bankalardan şikayetçi olduğunu söyleyen Yakup Kölay, “Vatandaşların yüzde 80’ini bankacılık hizmetleri için ödemiş olduğu ücretlerden şikayetçi. Banka müşterileri, ekspertiz, hesap işletim ücreti ve kredi kartı aidat ücretlerini geri almak için yardım istiyor. Bu arada kredi çekenler dosya masraflarını bağlı bulundukları kaymakamlık binalarında hizmet veren hakem heyetine başvurup bu ücretlerin iadesini isteyebilir.” diye konuştu.

2. ŞİKAYET KONUSU ELEKTRONİK EŞYALAR

Son günlerde tüketici hakem heyetine yapılan şikayetler arasında ise ikinci sırayı elektronik eşyaların aldığını söyleyen Yakup Kölay, vatandaşları alışveriş sırasında daha dikkatli olmaya davet etti. Yakup Kölay ayrıca vatandaşlardan aldıkları ürünlerin bozuk yada ayıplı çıkması durumunda haklarını aramalarını istedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2014, 17:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42