banner6

Dr. M. Zeki Uyanık; En değerli hazine aile

Ailenin insanlık için önemine vurgu yapan Dr. Öğretim Üyesi M. Zeki Uyanık, “Temeli Cennette atılmış olan aile, yeryüzünün en köklü, eski ama eskimeyen kurumu olarak karşımıza çıkmaktadır. Allah yeryüzünün imarı ve gelişimi için ve neslin devamı için emretmiştir. Bu bağlamda ilk insandan beri ve insan nesli için vardır. Hayatta sahip olunabilecek en değerli hazinedir.” Dedi.

Dr. M. Zeki Uyanık; En değerli hazine aile

Serhat ŞANLI / ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) – Ailenin insanlık için önemine vurgu yapan Dr. Öğretim Üyesi M. Zeki Uyanık, “Temeli Cennette atılmış olan aile, yeryüzünün en köklü, eski ama eskimeyen kurumu olarak karşımıza çıkmaktadır. Allah yeryüzünün imarı ve gelişimi için ve neslin devamı için emretmiştir. Bu bağlamda ilk insandan beri ve insan nesli için vardır. Hayatta sahip olunabilecek en değerli hazinedir.” Dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Pandemi Sürecinde Aile’ eğitimi projesi kapsamında Nevşehir İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu tarafından düzenlenen ve dijital platformda yayınlanan programın davetlisi olarak katılan Mersin Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi M. Zeki Uyanık, “Aile, Aile Bireylerinin Şiddetten Korunması’ konulu sunum gerçekleştirdi..

Öncelikle aile insanlık için önemine dikkat çeken Dr. Öğretim Üyesi M. Zeki Uyanık, “Aile; yeryüzünün en köklü ve eski ama eskimeyen kurumu olarak karşımıza çıkmaktadır. . Temeli Cennette atılmıştır ve Allah, yeryüzünün imarı ve gelişimi için ve de neslin devamı için emretmiştir. Bu bağlamda ilk insandan beri ve insan nesli için vardır. Bir yönü ile sözleşme, diğer yönü ile ibadettir. Karşılıklı hak ve sorumluluk yükler” dedi.

Ailenin, hayatta sahip olunabilecek en değerli hazine olduğunu belirten Dr. Öğretim Üyesi M. Zeki Uyanık, “Bundan dolayı hem büyük bir nimet, hem çetin bir imtihandır. Aile, Karı, koca birbirinin cenneti ve cehennemidir. Aile, toplumun temeli, en küçük ama en etkili ve büyük kurumudur. İslamiyet, aileye ayrı bir önem ve değer vermekle birlikte nikâh ile de yasalaştırmıştır. Eş, aile ve ev; huzur ve sükûnet sebebidir” diye konuştu.

İslamiyet’te ailenin önemine vurgu yapan Mersin Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi M. Zeki Uyanık, kadını-erkeği, genci-yaşlısı, amiri- memuru, zengini-yoksuluyla herkesin birbirine karşı merhametli olmakla ve zulmetmemekle mükellef olduğunu belirterek şöyle konuştu;

Aile, her türlü iyiliğin ve kötülüğün öğretildiği okuldur. Dünyada iki varlığa paha biçilmez. Birincisi; İslam imanına ulaşmak, ikincisi de Salih(a) bir eşe kavuşmaktır. Bu ikisinde hata etmek, ateşe düşmektir. Birincisi ahirette, diğeri dünyada ve her ikisinde isabet iki cihan saadetidir.

Irkı, rengi, dili ve cinsiyeti fark etmeksizin, her insan “halife” olarak yaratılmıştır. Şiddet zulümdür. Evlilikte hayatında hüzün de olur mutlulukta.. Ancak Peygamberimiz hayatında kadına şiddet yoktur. Şiddeti meşru da görmemiş, bilakis kadına yönelik güzel sözler ve davranışlarla örnek olmuştur.

Aileyi Tehdit Eden Olgu: Şiddet

İslâm’ın temel kaynaklarında şiddet, zulüm kavramıyla ifade edilir. Adaletin zıddıdır. İnsaf ve vicdandan uzaklaşmaktır. Adalet ise her hak sahibine hakkını vermek ve her şeyi yerli yerine koymaktır. İslâm’ın ilkeleriyle bağdaşmayan insan onurunu yok sayan şiddet kimden ve nereden gelirse gelsin insanlık suçu ve hak ihlalidir.

KADIN VE ERKEK EŞDEĞERDİR

Cahiliye; toplumsal çözülmenin had safhaya ulaştığı ve derin bir ahlâk bunalımının yaşandığı zaman dilimi ‘cahiliye çağı’ olarak adlandırılmaktadır. Cahiliye, sadece bir çağa değil, bir zihniyete ve hayat tarzına işaret eder. Zulüm, sömürü, şiddet ve suistimal gibi damarlardan beslenen bu zihniyet, geçmişle sınırlı olmayıp bugüne de uzanabilmekte ve hatta geleceği tehdit etmektedir.

AİLE İÇİ ŞİDDET

Bir aile üyesinin, ailenin diğer üyelerinden birine; fiziksel, darp etme.. vs.  Psikolojik; tehdit, korkutmak, hakaret, sövmek, toplum içerisinde rencide etmek..  Cinsel veya ekonomik olarak hükmetmesi ya da zarar vermesi ev içi şiddettir. Şiddet kul hakkıdır. Kişinin Müflis olmasına da sebeptir.

İslam’da sadece aile, eş ya da çocuk değil, hayvana da şiddet yasaktır. Örneğin hayvanın aç bırakılması, darp vs.. İbni Haldun: “Dayak yiyen çocuk, özgüvenini kaybeder, pısırık olur, girişimcilik ruhu kaybolur, gelecekte devletin ekonomik gücünün zayıflamasına yol açar.” Demiştir.

HERKES BİRBİRİNE KARŞI MERHAMETLİ OLMAKLA MÜKELLEFTİR

Zulmün de, adaletin de yaşı ve cinsiyeti yoktur. Kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla, amiriyle memuruyla, zenginiyle yoksuluyla herkes birbirine karşı merhametli olmakla ve zulmetmemekle mükelleftir.

Sevgili Peygamberimiz şöyle buyuruyor: “Kadınlar hakkında Allah’tan korkun. Çünkü siz, onları Allah’ın emaneti olarak aldınız ve Allah’ın adını anarak (nikâh kıyıp) onları kendinize helâl kıldınız.” (Müslim, “Hac”, 147.)

YALAN SÖYLEMEYEİN

Dikkat edilmesi ve önemli olan 5 ‘S’ olarak adlandırabileceğimiz Sevgi, Saygı, Sabır, Sorumluluk ve Sadakat.. Uzak durulması gereken 1 “Y” ise “Yalan” ve hiçbir zaman çocuğunuza, eşinize yalan söylemeyin”

Unutmayın! Evinde mutsuz olan, hiçbir yerde mutlu ve başarılı olamaz. Evini zindana çevirenler onun bekçisi olmaya da mahkumdur. Ayrıca şiddet içeren davranışlara dinî bir dayanak veya referans bulmaya çalışmak veya dinî dayanağının olduğuna inanılması yanlıştır.”

 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER