banner6

Dt. Güler: Eğitimde haksızlıkların önüne geçilmelidir

Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, “Üniversite sınavlarında ilk 1000'e girenlerden yurt dışındaki üniversitelere kayıt yaptıranlara, pandemi koşulları nedeniyle "Türkiye'deki üniversitelere yatay geçiş olanağı" tanınmasına ilişkin uygulamaya dayanılarak bazı yerlerde usulsüz yatay geçiş yapılmasını doğru bulmuyoruz.” dedi.

Dt. Güler: Eğitimde haksızlıkların önüne geçilmelidir

ADANA(İLKHABER)-Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, “Üniversite sınavlarında ilk 1000'e girenlerden yurt dışındaki üniversitelere kayıt yaptıranlara, pandemi koşulları nedeniyle "Türkiye'deki üniversitelere yatay geçiş olanağı" tanınmasına ilişkin uygulamaya dayanılarak bazı yerlerde usulsüz yatay geçiş yapılmasını doğru bulmuyoruz.” dedi.

BİNLERCE ÖĞRENCİNİN HAKKI YENİYOR

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın ‘usulsüz yatay geçiş’ yapıldığını doğrulaması üzerine yazılı açıklama yapan Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, “Usulsüz yapılan her işin karşısındayız. Derece yapan öğrenciler bazı üniversitelere giremezken yasanın bir boşluğundan yada pandemi koşullarından yararlanarak haksız bir şekilde bazılarının öne geçmesi etik değildir. Binlerce öğrencinin hakkı yendiği gibi niteliksiz, donanımsız insanlar ortaya çıkmaktadır. Eğitimde eşitlik olmalı, hak edenler sıraları doldurmalıdır. Başta YÖK olmak üzere ilgili bakanlıkların bu duruma acil bir çözüm bulmalarını bekliyoruz.”

BU YOL BİR DAHA AÇILMAMAK ÜZERE KAPANMALIDIR

Başkan Dt. Güler, “Çocuklarına bu yolu açarak annelik babalık yaptığını düşünenler çocuklarına sadece sahte bir yaşamı kurmayı öğretmekte, kul hakkı yemektedirler. Bu şekilde kayıt yaptıran öğrenciler sınıf arkadaşlarının yüzüne nasıl bakmaktadırlar. Üniversite sınavında 800 bininci sırada olan birisinin Tıp Fakültesi veya Diş Hekimliği Fakültesi’nde ilk 40 bin ve ilk 80 binde olan öğrencilerle nasıl olurda aynı hakka, aynı statüye sahip olur. O zaman üniversite sınavının ne anlamı kaldı. Bu çocukları kaydedenler bu cüreti cesareti nereden buluyorlar. Bu yol bir daha açılmamak üzere kapanmalıdır. Bu şekilde mezun olan çocuklar hayatları boyunca meslektaşları arasında dışlanacaklarını unutmasınlar. Aldıkları diplomanın bizim gözümüzde hiç bir değeri yoktur.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42