banner6

'Dünya kenti Adana' için kollar sıvandı

Çukurova GİAD’ın "Dünya kenti nasıl olunur, nasıl yönetilir?" konulu etkinliğe katılan yabancı belediye başkanları Adana’ya hayran kaldı

'Dünya kenti Adana'  için kollar sıvandı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) Çukurova Genç İşadamları Derneği'nin (Çukurova GİAD), organizasyonuyla gerçekleştirilen "Dünya kenti nasıl olunur, nasıl yönetilir?" konulu toplantı düzenledi.

Adana Hilton Otel’in de gerçekleşen toplantıya Londra'nın ilk Mayor’u, İngiltere siyasetinin önemli ismi, efsane belediye başkanı Ken Livingstone ile Toronto’nun 62 ve 63. Mayor’u, vizyoner Belediye Başkanı David Miller konuşmacı olarak katıldı. Çok sayıda Belediye Başkanı’nın da hazır bulunduğu ve çok sayıda davetlinin de toplantının açılış konuşmasını Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya yaptı. Sakarya kente katkı sağlamak, Adana'nın dünya kenti olması yönünde çalışmalar yaptıklarını söyledi. 30 Mart yerel seçimlerinin ardından yeni bir dönem başlayacağına dikkat çeken Sakarya, yaşanan seçim gündeminde Çukurova GİAD'ın sivil toplum örgütü olarak kamuyu bilgilendirmek ve yönlendirmek amacıyla efsane belediye başkanlarının katılımıyla toplantıyı düzenlediklerini kaydetti.

Adana'nın kentin geleceğine de ışık tutacak hayallerini, fikirlerini, projelerini geçen yıl düzenledikleri “Hayalimdeki Adana Fikir ve Proje Yarışması” ile sorduklarını da anlatan Sakarya, "Biz Adanalıların kentlerinde görmek istedikleri, kentlerinde yaşamak istedikleri güzel ve özel ne olabilir, bir dünya kenti olarak Adana'yı Adanalılar nasıl hayal eder diye düşündük ve bu yarışmayı yaptık. Gördük ki Adanalı pek çok şey istiyor ve bu istediklerinin de gerçekten şu anda hemen hepsi Adana'da maalesef yok. Adanalı başka şehirlere gitmek istemiyor. Başka şehirlerde bir takım aktivitelere katılmak istemiyor, Adanalılar bunların kentinde olmasını istiyor. Adana'nın dünya kenti olması süreci de AB süreci gibi bir süreçtir. Kentimize kazandırılacak her şey çocuklarımız için de kazançtır. Eksiklikleri sorunları gideren vatandaşını çok mutlu eden Adana istiyoruz. Dudaklarda değil, akıllarda, vizyonlarda gelecek planlarında dünya kenti Adana olsun istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Kendilerinin “Hayalimdeki Adana” adlı kitabı Çevre Ve Şehircilik Bakanına gönderdiklerini anlatan Sakarya, “Bakan Bey hayvanat bahçesine bakınca hayret etti. Adana’da yok mu diye. Tarsus’ta var her yerde var, çocuklarımızı götürüyoruz. Bugün Londra’da en büyük hayvan bahçesi var. Bir pandaya bir milyon para vermiş ne kadar değerli. Bugün Toronto’da en büyü hayvanat bahçesi var. Böylesi kentlerde Adanalı yaşamaya layık. Bu imkanların hepsini hak ediyoruz. Şunu herkes zaten biliyor. Çöp toplama ve yol çalışmaları belediyenin zorunlu hizmeti. Belediye bunu yapmak zorunda. Teşekkür de ediyoruz bunun kalitesi önemli. Çöpü zamanında toplamak, uzun süre kalmaması, her yere içilebilir kaliteli su ulaştırmak, kanalizasyon, yeni yollar bulvarlar açmak bunları da en iyi şekilde yapmak gerekli..

Adana farklı şeyler istiyor, evlatlarımızı başka kentlere kaptırmak istemiyoruz. Fabrikaları, ticari hacmi yaratan işletmelerin başka kentlere gitmesini istemiyoruz cazibe kenti dünya kenti yolunda ilerleyen, sorunlar yavaş yavaş gideren ve vatandaşını çok mutlu eden Adana istiyoruz. Çevredeki insanlar bize yönlensin istiyoruz. Dudaklarda değil, vizyonlarda geleceğin kenti Adana olsun istiyoruz. “ dedi.


Toronto’nun 62 ve 63. Mayor’u, vizyoner Belediye Başkanı David Miller, Bir kentin ekonomik ve sosyal anlamda başarılı olması için çeşitli prensiplere sahip olması gerektiğini kaydetti. Toronto'daki göçmenlerin sağladığı ekonomik katkıları globalliğe örnek gösteren Miller, proaktifliğe örnek olarak da kentte yaşayan insanlar ve akademisyenlerin gündemi oluşturduğunu, hükümete ne istediklerini söylediklerini dile getirdi. Toronto'nun en yaşanabilir kentler sıralamasında 8 yıldır ilk 5'de yer almasının, cazibe merkezi haline gelmesinin mimarı olan Miller, vatandaşların da yönetimlerde aktif rol oynamasının önemine dikkat çekti, herkesin toplum ve kent için elinden geleni yapması gerektiğini söyledi. Şehir yönetiminde karşılaştığı bir yolsuzluğu hatırlatan Miller, şehrin yönetimini şeffaflaştırarak yolsuzluğu önleyebildiklerini ifade etti. Görevli denetçileri daha fazla kontrol etmek için ombdusmanlar görevlendirdiklerini söyleyen Miller, "Kentte büyük yolsuzluk skandalı vardı. Bu olumsuz tabloyu kaldırabilmek ve şeffaf yönetim sergilemek zorundaydım. Bu çok önemli adımdı. İnsanlar hükümete güvenmek zorundaydı. Daha şeffaf ve daha güvenilir olmak için çalıştık" dedi.

Londra'nın ilk Mayor'u, İngiltere siyasetinin önemli ismi Ken Livingstone ise, Adana'nın her açıdan önemli bir potansiyel taşıdığına dikkat çekti. Belediye hizmeti verilirken başarılı olmanın şifrelerini açıklayan Livingstone, Adana'nın sahip olduğu göl nedeniyle global turizm için stratejik öneminin olduğunu vurguladı, kentin gelişmesi için belediye başkanlığının en az 25 yıl vadeli planlar yapması ve 2-3 yılda bir konsensüs kurulması gerektiğini söyledi. Livingstone, böylece kentin 25 yıl içerisinde nasıl olacağının planlanmış ve belediye başkanı değişse dahi şehir planlarının bozulmadan istikrarla ilerleyebileceğini kaydetti. Bugün stratejik anlamda güçlü olan ülkelerin, gayrı safi milli hasılalarının büyük bir kısmını yeni yatırımlara harcadığını vurgulayan Ken Livingstone, uzun vadeli stratejilere sadık kalınması halinde sonradan görevi devralan yöneticilerin daha istikrarlı çalışabileceğini bildirdi. Çocuk ve gençlerin eğitilmesinin yerel yönetimlerce desteklenmesi gerektiğine de değinen Livingstone, yetenekli insanların Adana'ya çekilmesi ve sonraki nesillerin bu yetenek ve bilgilerden faydalanması gerektiğinin altını çizdi. Livingstone, "Bakın burası çok ideal bir bölge, ideal bir şehir. O kadar büyük potansiyel taşıyor ki çok sayıda insan iyi vakit geçirebilir burada. Ekonominize çeşitlilik kazandırın, yatırım yapın. 100 yılın ortasına kadar en muhteşem şehirlerden biri olabilirsiniz" şeklinde konuştu.

Programın ardından yabancı konuşmacılara hediye verildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2014, 18:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER