banner6

Duvar boyayarak rahatlıyorlar

Duvarları renga renk harflerle boyayarak, özgün ve bir o kadar estetik figürler çizen gençleri, vatandaşların, “izinsiz yazılama yapıp, duvarlarımızı kirletiyorlar” diyerek polise şikayet ettikleri öğrenildi.

Duvar boyayarak rahatlıyorlar

Duvar boyayarak rahatlıyorlar


 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHBER)- Adana'da gençler, ruh hallerini ve düşüncelerini; kendileri için tahsis edilen duvarlara sprey boyalarla, boyama yaparak gerçekleştiriyor. Gençlerin bu boyama sanatlarına “Graffiti” deniliyor. Gençler kendilerini de sokak sanatçısı olarak tanımlıyor.

Duvarlara yaptıkları renga renk yazılı şekilleri birçok kişi çok beğeniyor. Ancak “duvarlarımızı kirletiyor” diyerek gençlere karşı çıkanlarda oluyor. Birçok kez özgün sanatsal figürlerle yaptıkları boyamalar nedeniyle polislere şikayet edilen gençler, bu şikayetler nedeniyle mağdur olduklarını söylüyor.

24 yaşındaki Ercüment Kal, 6 yıldır sokakların duvarına boyama yaptığını söyledi. Toplumun yaptıkları sanatı sanat olarak görmediğini aktaran Kal, " Sokak sanatçısı olarak 6 yıldır bu işle uğraşıyorum. Bazen boyama işlemi yapmak için şehir dışına çıkıyoruz. Stilize edilmiş bazı harfler var. Kendi ruh halini kendi hayatında bir kesit vererek yaptığın harfler bunlar. Karakterle bir şey anlatma ve yazıyla bunu ifade etme gibi. Yazı herhangi bir anlamı yok. Burada yazıldığı gibi. Anlamlı şey kendimle pekiştirmiştir" dedi.

İstanbul’dan özel olarak getirdikleri spreylerle bu sanatı gerçekleştirdiklerini söyleyen Kal, bu spreylerin renk tonunun fazla olması ve çalışma için rahat oluşu ve hemen kuruması nedeniyle tercih ettiklerini vurguladı. Boyama yaptıkları için vatandaşların tepkileriyle, hatta polise bile şikayet etmeleriyle karşılaştıklarını vurgulayan Kal, "Burada siyasi bir düşünce yok. Sadece kendi ruh halini işliyorsun. Duvar bulmada sıkıntımız var. Sürekli bu duvara boyalama yapıyoruz. Boyama duvarlarının artırılmasını istiyoruz" diye konuştu.

Duvarları boyadıklarında kendilerini özgür hissettiklerini belirten Kal, "Hayattaki sıkıntıları buraya işliyoruz. Dolmuşun geç gelmesini. Hayatta sıkılmış bir ruh halini burada işledim. Ben kendimi burada ifade ediyorum. Ben burada özgürüm. Çevre anlamında değil, duvar üzerinde kendinin istediği şeyi yaparak, özgürsün. Bu şekillerde biz özgürüz." ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2015, 16:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER