banner6

Eczacılar Odası’ndan tepki

Mardin-Şırnak Eczacılar Odası Başkanı Uğur Elik, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından 52 ilacın geri ödeme listesinden çıkarıldığını söyledi.

Eczacılar Odası’ndan tepki

Adnan AVUKA

MARDİN (İLKHABER) - Mardin-Şırnak Eczacılar Odası Başkanı Uğur Elik, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından 52 ilacın geri ödeme listesinden çıkarıldığını söyledi. Elik, eşdeğer ilaç taban fiyat uygulaması da yüzde 10'dan yüzde 5'e düşürüldüğünü vatandaşın ilaca yüzde 5 daha fazla katkı payı ödeyeceğini açıkladı.”

Sosyal Güvenlik Kurumunun yeni düzenlemesi, resmi gazetede yayımlandı, yeni düzenleme ile vatandaşın canı yanacak. 52 ilaç geri ödeme listesinden çıkaralarken, taban fiyat uygulaması ile hastaların cebinden yüzde 5’lik bir para çıkacak.

Mardin-Şırnak Eczacılar Odası Başkanı Uğur Elik, yeni uygulamaya tepki gösterdi. Elik yaptığı açıklamada Resmi Gazetede yayımlanan "Sağlık Uygulama Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" ile aralarında boğaz spreyleri, ağrı kesici, kas gevşetici krem ve merhemlerin bulunduğu 52 ilaç Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geri ödeme listesinden çıkarıldı. Eşdeğer ilaç taban fiyat uygulaması da yüzde 10'dan yüzde 5'e düşürüldüğünü ifade etti.

Mardin-Şırnak Eczacılar Odası Başkanı Uğur Elik, SGK’nın yaptığı bu uygulamayla vatandaşın cebinden yüzde 5 daha fazla para çıkacağını belirterek, “Değerli Vatandaşlarımız Sosyal Güvenlik Kurumu aldığı kararla 52 tane ilaca vatandaşa ben ödemeyeceğim, kendi paran al demiştir. Bu kararla eşdeğer ilaç taban fiyatında da değişikliğe gitmiş ve Limit yüzde 10'dan yüzde 5'e düşürmüştür. Bu şu demek oluyor; artık yüzde 5 daha fazla ilaç farkı ödeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Bazı ilaçlarla alâkalı en fazla bir kutu ödeme limiti getirildi. Bu Pandemi döneminde zor durumda bulunan vatandaşa, ilaç parasını da bu şekilde yüklemek, sağlık, ilaç hakkının engelleyeceği gibi vatandaşın ilaca erişimini de zorlaştıracak ve tedavide aksaklılar yaşayacaktır. Sağlık hakkı” öncelikle devlete, daha sonra da sağlık çalışanlarına ve toplumun diğer kesimlerine, hatta uluslar arası topluma sorumluluklar yükleyen temel bir insan hakkıdır. Vatandaşlarımızın bu hakka ekonomik nedenlerle ulaşılabilirliği engellenmemelidir. Bir sağlık meslek örgütü olarak böyle bir düzenlemeyi asla kabul etmediğimizi belirtmek isteriz.şeklinde konuştu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42