Eczacılardan corona uyarısı

Adana Eczacı Odası Başkanı Ö. Mürsel Yalbuzdağ, Corona Virüs tedbirlerine dikkat çekerek, İlkhaber Gazetesi’ne açıklamada bulundu. Yalbuzdağ, tüm dünyada görülen Covid-19 virüsü ile mücadele içinde bulunduğu zor koşullarda, eczacıların da sağlık hizmetlerini aksatmadan sürdürdüğünü söyledi.

Eczacılardan corona uyarısı

Serhat ŞANLI / ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) – Adana Eczacı Odası Başkanı Ö. Mürsel Yalbuzdağ, Corona Virüs tedbirlerine dikkat çekerek, “Tüm dünyada görülen Covid-19 virüsü ile mücadele içinde bulunduğumuz bu zor koşullarda, biz eczacılar da sağlık hizmetlerimizi aksatmadan sürdürmekteyiz. Biz eczacılar bu konuda tedbirlerimizi aldık ve lütfen bu önlemlere saygı gösteriniz. Eczacınızın aldığı bu önlemler sizin de sağlığınızı koruma amaçlıdır. Eczanelerimizde de bulaşı riski olmasın diye 3 kişiden fazla hasta bulundurmuyoruz. Eczane içerisinde de aralarında 1’er metre boşluk bırakıyoruz.” Dedi.

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkıp, hızlı bir şekilde dünya geneline yayılarak küresel salgın haline dönüşen corona virüs sorunu devam ediyor. Corona Virüsü'nde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önlemler daha da artırılırken vak sayımız 947, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 21 oldu. Salgın kapsamında hem kamu hem de özel sektör gerekli önlemleri alıyor.

Salgın önlemleri kapsamında eczacılar da bir yandan vatandaşların mağdur olmaması için çalışırken, bir yandan da eczanelerde gerekli tedbirleri alıyor.

Yapılan çalışmalar hakkında gazetemize önemli açıklamalarda bulunan Adana Eczacı Odası Başkanı Ö. Mürsel Yalbuzdağ, “Bugün tüm dünyanın karşı karşıya olduğu Covid-19 virüsü salgını var. Covid-19 virüsü ile mücadele içinde bulunduğumuz bu zor koşullarda, biz eczacılar da sağlık hizmetlerimizi aksatmadan yaparak vatandaşlarımıza hizmet ediyoruz” dedi.

Eczanelerde alınan tedbirlere değinen ve vatandaşların da bu konuda duyarlı olması gerektiğini belirten Adana Eczacı Odası Başkanı Ö. Mürsel Yalbuzdağ, şu bilgilere yer verdi;

“Bakanlık tarafından Corona virüsü salgını sebebiyle kronik hastalığı bulunup raporlu ilaç kullanan vatandaşların rapor tarihini uzatmaları için tekrardan doktora gitmelerine gerek olmadığını açıkladı. Bu düzenleme ile birlikte raporlu ilaç kullanan vatandaşlarımızın, raporlu ilaç tarihinin bitmesi durumunda rapor tarihleri Haziran 2020’ye kadar ertelendi.

Bu sebeple rapor tarihini uzatmaları için tekrardan doktora gitmelerine gerek yoktur. Raporlu ilaç kullanan vatandaşlarımız, ilaçlarını herhangi bir sağlık merkezine gidip yazdırma ihtiyacı duymadan direkt olarak eczanelerden alabilecek.Bu karar riskli olan kronik hastalarımızı korumak adına yapıldı. Fakat sanki bir kıtlık çıkacakmış gibi eczanelere bir yığılma oldu.

Eczanelerimize her gün yüzlerce vatandaşımız girip çıkmaktadır. Bu koşullarda eczacılarımız ve eczane çalışanlarımız yüksek risk altında olan sağlık çalışanlarının başında yer almaktadır. Sizin sağlığınız ve kendi sağlığımız için çeşitli önlemler kapsamında, biz eczacılar aldık. Öncelikle sizlerden ilk isteğimiz eczanelerimizde virüs bulaşma riskini en aza indirmek için eczane çalışanları ve diğer hastalarla aranızdaki mesafeyi korumak.. Eczanelerimizde de bulaşı riski olmasın diye 3 kişiden fazla hasta bulundurmuyoruz. Gerekli her türlü yazı, afiş gibi uyarı levhalarımız var. Eczane içerisinde de aralarında 1’er metre boşluk bırakıyoruz.

İkramları kaldırdık. Oturma alanlarını kaldırdık. Hasta gittikten sonra da bir yerlere temas ettilerse dezenfekte işlemini hemen yapıyoruz. Kimin hasta, kimin taşıyıcı, kimin sağlam olduğunu bilemeyiz. O nedenle dikkatli olmak gerekiyor. Eczacılar olarak gerekli tedbirlerimizi aldık ve almaya devam ediyoruz. Kronik hastalarımızın kalabalık yerlerden uzak durması lazım”

Salgın ile birlikte maske ve dezenfekte ürünlerin sıkıntısına da değinen Ö. Mürsel Yalbuzdağ, “Maske bulma sıkıntısı var. Maske fiyatlarının yüksekliği sorunu var. Bazı medya organlarında maske ve dezenfektan gibi ürünler ile ilgili eczacılar hedef gösterilmektedir. Ancak aldığımız fiyat faturası ile satış fiyatı belli. Bu artışlar eczacılardan kaynaklanmıyor. Pahalı aldığımızdan dolayı satışı da pahalı oluyor. Önceden 5 TL olan özel tip maskeler bize 40 TL’ye toptan geliyor. KDV, kar payı eklediğinizde fiyatı bir düşünün. Fırsatçılar var. Lütfen eczacılara bu konuda ithamda bulunmayalım” ifadesi kullandı.

Salgının önüne geçmek için vatandaşların yetkililer tarafından belirtilen kurallara harfiyen uyması gerektiğine dikkat çeken Adana Eczacı Odası Başkanı Ö. Mürsel Yalbuzdağ, açıklamalarına şöyle devam etti;

“Corona virüsü ile ilgili gerekli uyarılar yapılıyor. Ancak halen yollarda, sokaklarda insanların gezip dolaştığını görüyoruz. Çok tehlikeli bunu ciddiye almak gerekir. Virüsü taşıyan ilk etapta farkında olmayabilir ve çevresindekilere yayarak daha ciddi sorunlar açabilir.

Yurt dışından gelenler karantina kurallarına uymalı, 60 yaş üzerindekiler kesinlikle dışarı çıkmamalıdır. Normal yaş aralığında olanların dahi zorunlu olmadıkça dışarı çıkması sakıncalıdır. 14 günlük karantina süresine uyalım. Kısa bir süreç. Bunu başarılı bir şekilde uygulayıp atlatmalıyız. Yoksa yayılması durumunda daha uzun zaman alır. Vaka artarsa hastanelerde yoğun bakım yatağı, solunum destek cihazı vb. ihtiyaçlar daha çok olacak ve karşılanması zorlaşacaktır. Kurallara uyup durumu daha da uzatmadan kısa sürede atlatmalıyız.

DEZENFEKTE

Belediyeler gerekli dezenfekte işlemini yapıyorlar. Vatandaşlarımız da bu konuda dikkatli olmalı. Dışarıdan eve geldiğinizde, işinizde mutlaka el dezenfektenizi yapın. Eve gittiğinizde kıyafetlerinize de bulaşma riskini göze almalısınız. Bu bakımdan kıyafetlerinizi değiştirmenizde ve hemen yıkamada fayda var.

Eve geldiğinizde ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye ovarak yıkayın. Parmak araları ve tırnak aralarını iyi yıkayın. Odanızı sık sık havalandırın. Özellikle yaşlılar ve kronik hastalığı olanlarla temas kurmayın. Sık kullandığınız yüzeyleri her gün temizleyin.

Havlu gibi hiçbir kişisel eşyayı ortak kullanmayın. Kıyafetleriniz 60 ya da 90 derecede normal deterjanla yıkayın. Güçlü bir bağışıklık sistemi için bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin. Evden çıkmak zorunda kalırsanız mutlaka maske takın. Maske takmayı ihmal etmeyin. Evde kapı kolları, yerler 1/100 çamaşır suyu oranı ile hazırladığınız dezenfekte ile temizleyebilirsiniz”

Bazılarının bağışıklık sistemi için aldığı takviye ilaç, çay vb. ürünlere de değinen Ö. Mürsel Yalbuzdağ, “Vatandaşlarımızın kendi sağlığına bakması çok önemli.. Yemeklerini, öğünlerini düzenli almıyor, arada meyve tüketmiyorsa dışarıdan takviye almalıdır. Örneğin narenciye türü meyvelerini tüketmeyen C vitamini eksikliğini tamamlayamaz. Kendi bağışıklık sistemimizi güçlendirmeliyiz. O bakımdan beslenme çok önem arz ediyor. Normal şekilde beslenip, gerekli besinleri alındığında ise takviye almaya gerek yoktur. Vücuda alınan her takviyenin de bir etkisi var ve kimyasal etkileri olur. Bilinçsizce kullanmaktan kaçınmalıyız.

İlaç ile zehir arasındaki fark dozudur. Vitamin, gıda gibi takviyelerinde doz iyi ayarlanmalıdır, Ayrıca özellikle tansiyon, şeker, kolesterol, diyabet gibi kronik hastaların kullanacağı takviyeler ilaçlarının etkisini artırabilir ya da azaltabilir ve tehlikeli durumlara neden olabilir. Bu konuda çok dikkatli olmakta fayda var. İlaç kullananlar bitkisel ve ya gıda takviyesi kullanmak istiyorsa hekimine, eczacısına danışmalıdır” ifadesi kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2