banner6

Eczacıların Meme Kanseri hassasiyeti

Adana Eczacı Odası’ında bir araya gelen eczacılar; meme kanserinde erken tanının hayat kurtardığına dikkat çekip, yakalarına pembe kurdele takarak farkındalık yarattılar.

Eczacıların Meme Kanseri hassasiyeti

ADANA (İLKHABER) - Adana Eczacı Odası’ında bir araya gelen eczacılar; meme kanserinde erken tanının hayat kurtardığına dikkat çekip, yakalarına pembe kurdele takarak farkındalık yarattılar.

ECZACILAR EN YAKIN ÜCRETSİZ SAĞLIK DANIŞMANINIZDIR

Meme muayenelerinin ertelenmemesi gerektiğini söyleyen Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ecz. Ersun Özkan, “ Kanser, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık yaşamı tehdit eden olgulardan biridir. Yaşamı boyunca her 8 kadından birinde görülen meme kanseri, her iki cinsiyette de görülebilmekle birlikte, özellikle 40 yaş üstü kadınlarda en sık rastlanan kanser türüdür. En yakın sağlık danışmanı olan eczacılar, 7 gün 24 saat ilaç temini, ilaç danışmanlığı sağlamanın yanında çeşitli hastalıklarla ilgili de toplumda bilinç düzeyini artırmaktadır. Bu anlamda, “Ekim ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında meme kanserine dikkat çeken eczacılar, değiştirilebilen (alkol ve sigara kullanımı, obezite, beslenme alışkanlıkları, yetersiz fiziksel aktivite vb.) ve değiştirilemeyen (yaş, cinsiyet, aile öyküsü vb.) önemli risk faktörleri ve bu faktörleri iyileştirebilmek amacıyla uygulanabilir yaşam tarzı değişiklikleri hakkında danışmanlık hizmeti vermiştir.”

KANSER TARAMALARI ERTELENMEMELİ

Başkan Ecz. Özkan, “Bilindiği gibi, tarama yöntemlerinin yaygınlaşmasıyla meme kanseri kaynaklı ölümler azalmaya başlamıştır. Eczacılar da bu yöntemler (20 yaştan sonra ayda bir kendi kendine meme muayenesi, yılda bir klinik meme muayenesi, 40 yaştan sonra tüm bunlara ek olarak iki yılda bir aile sağlığı merkezlerinin yönlendireceği Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM) ücretsiz mamografi çekimi) konusunda danışanlarını yönlendirmişlerdir. Tarama yöntemlerinin ulaşılabilirliği ve erken tanının önemi hakkında bilinç oluşturarak kanser taramalarını ertelemeden, düzenli şekilde yapmaları için önemli hatırlatmalarda bulunmuşlardır.” diye konuşan Başkan Ecz. Özkan, her eczanenin vitrinine hastaları meme kanseri konusunda uyarıcı afişler astıklarını, ayrıca eczacı ve eczane çalışanlarının da yakalarına taktıkları pembe kurdele ile meme kanserinde erken tanının önemini vurguladıklarını ifade etti.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42